wtv.pl
marcin wiącek

Jakub Kaminski/East News

Senat zdecydował. Prof. Marcin Wiącek nowym RPO

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Senat przyjął kandydaturę prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Po kilku miesiącach prób i odrzucania kolejnych kandydatów finalnie wybrano tym samym następcę Adama Bodnara.

21 lipca senatorzy oficjalnie zaakceptowali kandydaturę prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. "Za" zagłosowało 93 senatorów. Pięciu wstrzymało się od głosu – podała Wirtualna Polska.

Marcin Wiącek nowym RPO

Po ogłoszeniu decyzji Wiącek mówił o wielkim zaszczycie, ale również ogromnym zobowiązaniu.

Nowy RPO zapewniał, że credo najbliższych pięciu lat jego kadencji będzie "ochrona godności każdego człowieka". Jednocześnie wskazał, że na pomoc może liczyć każdy, kto przyjdzie do biura Rzecznika.

Warto zaznaczyć, że w trakcie senackiego głosowania Wiącka poparli zarówno członkowie Prawa i Sprawiedliwości, jak i politycy opozycji. Potwierdzono tym samym decyzję podjętą przez Sejm 8 lipca.

Miesiące prób

Zatwierdzony dziś wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich był aż szóstą próbą wyłonienia następcy ustępującego ze stanowiska Adama Bodnara.

Poprzednio dwukrotnie odrzucono kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, przeciwko której zagłosowali członkowie obozu Zjednoczonej Prawicy.

Kolejne kandydatury odrzucał Senat. Tak było choćby w przypadku Piotra Wawrzyka. Na nowego RPO nie wybrano również kandydatów Prawa i Sprawiedliwości – Lidii Staroń oraz Bartłomieja Wróblewskiego.

"Przekonał nas swoją postawą"

Finalnie przedstawicielom polskiej sceny politycznej udało się znaleźć konsensus. Poprzednio dość nieoczekiwane poparcie kandydatury prof. Marcin Wiącka w ciekawy sposób uzasadniał Ryszard Terlecki.

Prof. Wiącek przekonał nas swoją postawą, zachował się z klasą po przegranym głosowaniu i powołaniu poprzednio senator Lidii Staroń na RPO – mówił szef klubu PiS.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, WP
Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >