wtv.pl > Gospodarka > Rząd przyjął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tysięcy dla polskich rodzin
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:02

Rząd przyjął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tysięcy dla polskich rodzin

Mateusz Morawiecki
Arkadiusz Ziołek/East News

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już w 2022 roku. Mateusz Morawiecki wszystko potwierdził. Rząd już przyjął ustawę. Aż 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko. Przygotujcie się na pierwsze przelewy.

Podczas podczas pikniku rodzinnego w gminie Żabia Wola Mateusz Morawiecki ogłosił fiasko programu 500 plus. Zapowiedział wdrożenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, z którego od 2022 roku ma skorzystać blisko 600 tysięcy dzieci.

12 tysięcy złotych będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy.

Mateusz Morawiecki potwierdził. Aż 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko

Opiekunowie będą mogli zdecydować się na dwie formy wsparcia. Pierwszą z nich jest pobieranie tysiąca złotych miesięcznie przez cały rok. Kolejnym wariantem jest uzyskiwanie 500 złotych przez aż dwa lata.

- Łączenie życia zawodowego i rodzinnego to wielkie wyzwanie szczególnie dla kobiet i dla młodych rodzin. To one są na początku drogi zawodowej. To właśnie tym rodzinom trzeba pomóc - przekonywał Mateusz Morawiecki.

Świadczenie, podobnie jak program 500 plus, nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie można korzystać pomimo pobierania dotychczasowych dodatków.

Równolegle Mateusz Morawiecki planuje wdrożenie dofinansowania pobytu dziecka w klubie dziecięcym lub żłobku w wysokości 400 złotych miesięcznie.

Na propozycji skorzystają zarówno rodziny wielodzietne, jak i rodziny wychowujące jedno dziecko. Uprzywilejowane będzie także pierwsze dziecko w rodzinie objętej Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źrodło: wtv.pl Zdjęcie główne: Arkadiusz Ziołek/East News

Tagi: 500 plus