wtv.pl > Gospodarka > Podwyżki cen prądu praktycznie pewne. W 2022 roku znów zapłacimy za energię elektryczną więcej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:02

Podwyżki cen prądu praktycznie pewne. W 2022 roku znów zapłacimy za energię elektryczną więcej

Za kilka miesięcy rachunki za prąd znów poszybują do góry
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W 2021 roku za prąd zapłaciliśmy o 10 proc. więcej. W nadchodzącym roku czeka nas kolejny wzrost cen prądu. Podwyżka ma być podobna do tej tegorocznej. Pieniądze będą znikać z naszych kieszeni szybciej. Analitycy wskazują, że w 2022 roku przyjdzie nam zapłacić nawet o 20 proc. więcej za dostarczenie do domów energii elektrycznej.

Sytuacja z podwyżkami cen prądu jest patowa. Najwięksi dostawcy energii, czyli Energa Obrót, Tauron Sprzedaż, PGE Obrót, Enea mogą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o podniesienie stawki sprzedażowej.

- Zarządy firm energetycznych nie mogą nie złożyć wniosków o wyższe taryfy, bo byłaby to działalność na szkodę spółki - przekazuje z nieoficjalnego źródła "DGP".

Podwyżki cen prądu niemal pewne

Już w tym roku za zużycie prądu Polacy zapłacili o 10 proc. więcej i wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa nie zniknie. Powodów jest kilka.

- W przeszłości wzrost rachunków często łagodził niezbyt duży wzrost taryf dystrybucyjnych, tym razem jednak i o to może być trudno, bo dystrybutorzy mają przed sobą dużo inwestycji związanych m.in. z inteligentnymi licznikami czy przyłączaniem instalacji OZE - przekazuje "DGP".

Analitycy rozmawiający z dziennikarzami nie ukrywają, że nadchodzący wzrost cen prądu kształtować może się nawet na poziomie 20 proc.

Było drożej, będzie jeszcze bardziej

Zabezpieczenie dodatkowych pieniędzy w budżecie domowym na opłacenie rachunków za prąd wydaje się koniecznością. Na rynku hurtowym za megawatogodzinę prądu z odbiorem trzeba będzie zapłacić w 2022 roku o 100 złotych więcej niż obecnie.

Dodatkowo koszty CO2 również wzrastają. Za każdą tonę liczyć obecnie trzeba nawet 55 euro, a jeszcze w styczniu tego roku było to 33 euro.

Za podwyżki cen ostatecznie zapłacą odbiorcy. Ciężar wyrównania poniesionych kosztów spadnie na gospodarstwa domowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Na jaką decyzję zdecyduje się URE rozpatrujące wnioski o podwyżki cen prądu? Optymalizacja wzrostów ma zostać uwzględniona. Nieoficjalne ustalenia "DGP" wskazują, że w URE pod uwagę zostaną wzięte rynkowe benchamrki.

W połączeniu z inflacją może przynieść to dla sporej części Polek i Polaków spore problemy. Niektórym w regulowaniu rachunków za prąd może pomóc rząd.

Ministerstwo kończy ważny projekt

Nie wydaje się, by kolejne podwyżki za dostawę prądu umknęły rządzącym. Niektórzy odbiorcy mogą liczyć na pomoc ze strony państwa. Projekt finalizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że wsparcie instytucjonalne otrzymają tzw. wrażliwi odbiorcy energii.

Nieoficjalne ustalenia gazety rzucają jednak cień niepewności na osoby nieobjęte ewentualnym wsparciem. Ministerialny projekt może przynieść ze sobą bowiem większą przychylność prezesa URE do tego, by przychylniejszym okiem spojrzeć na wniosku wpływające od dostawców energii elektrycznej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: gazetaprawna.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane