wtv.pl > Polityka > Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy podpisana przez Andrzeja Dudę. Od nowego roku niektórzy dostaną nawet 12 dodatkowych dni urlopu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:16

Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy podpisana przez Andrzeja Dudę. Od nowego roku niektórzy dostaną nawet 12 dodatkowych dni urlopu

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał ustawę dodającą nawet 12 dni urlopowych. Wcześniej to Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe przepisy jasno określają, kto liczyć może na dodatkowe dni wolne.

Ogromna grupa pracowników zyska dzięki podpisanej przez Andrzeja Dudzie nowelizacji ustawy. Dzięki decyzji prezydenta niektórzy otrzymają nawet 12 dodatkowych dni urlopu.

Zatrudnieni w Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju są zadowoleni. To właśnie dzięki ich petycji sytuacja zmieniła się na lepsze.

Do Sejmu petycję złożył Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy (ZZPPIP). - Dziękujemy także posłom i senatorom zaangażowanym w tę sprawę, jak i innym naszym partnerom społecznym za okazaną pomoc i solidarność - przekazali związkowcy w oficjalnym komunikacie. Co się zmieni i kto zyska dodatkowe dni urlopowe?

Prezydent podpisał nowelizację: od nowego roku nawet 12 dodatkowych dni urlopowych

- 98 do zera, taką właśnie większością głosów senat w dniu 6 sierpnia 2021 przyjął uchwałę w sprawie zmiany ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy - przekazał 6 sierpnia ZZPPIP.

Andrzej Duda podpisał już nowelizacje ustawy. Pracownicy PIP w całej Polsce będą d nowego roku mogli korzystać z większej ilości dni wolnych.

Nowe zasady to przede wszystkim uhonorowanie pracowników PIP, którzy pochwalić mogą się dłuższym stażem pracy. - Osoby wykonujące czynności kontrolne będą miały od przyszłego roku większy wymiar roczny urlopu - napisali w oficjalnym stanowisku związkowcy.

Urlop: 12 albo 6 dni roboczych od 2022 roku dla pracowników PIP

Dzięki przyjęciu przez Sejm i Senat nowelizacji oraz podpisaniu ustawy przez Andrzeja Dudę pracownicy PIP, którzy przepracowali w instytucji 10 lat, mogą od nowego roku korzystać z 6 dodatkowych dni urlopowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Osoby, które w Państwowej Inspekcji Pracy przepracowały 20 lat, otrzymują 12 dni roboczych dodatkowego urlopu.

Decyzja podyktowana charakterem pracy

W składanym projekcie nowelizacji zaznaczono, że przyznanie dodatkowych dni urlopowych pozwoliłoby na lepsze wykonywanie obowiązków.

- Takie rozwiązanie, będące także wyrazem uznania dla pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne (wielokrotnie bardzo stresujące), powinno przyczynić się do większej regeneracji pracowników PIP podczas ich urlopów wypoczynkowych, co będzie miało pozytywny wpływ na efektywność i intensywność ich działań podczas pracy - przeczytać można w uzasadnieniu ZZPPiP.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl, o2, Zdjęcie główne: (zdjęcie wykadrowane) Jakub Kaminski/East News

Powiązane