wtv.pl
O godzinie 18 rozpocznie się protest „Czarnek, idź precz”

(zdjęcie wykadrowane) Jan Bielecki/East News

Warszawa. Rusza protest „Czarnek, idź precz”

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Aż 11 organizatorów zapowiedziało wspólny protest przeciwko ministrowi Przemysławowi Czarnkowi w poniedziałek w Warszawie. Rozpoczyna się o godzinie 18. Demonstrujący nie zgadzają się na „destrukcyjne zmiany ograniczające autonomię szkół i podporządkowujące je upolitycznionym kuratorom”.

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na utrudnienia związane z protestem przeciwko Przemysławowi Czarnkowi. Planowana na godzinę 18 demonstracja zgromadzi ogromną liczbę osób.

Do organizacji wydarzenia „Czarnek, idź precz” włączyło się aż 11 ruchów. Na Facebooku swoje zainteresowanie zadeklarowało niemal 5 tys. osób.

Warszawa: protest „Czarnek, idź precz”

Na alei Jana Szucha pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki rusza protest krytykujący głośną krytykę Przemysława Czarnka. Osoby związane z oświatą oraz rodzice osób pobierających jeszcze naukę nie zgadzają się na kolejne pomysły szefa resortu.

Najnowsze propozycje ministra Czarnka wywołały głośną dyskusję. Podkreśla się, że przekazywanie w ręce kuratorów kolejnych obowiązków, bezpośrednio związanych z kwestiami światopoglądowymi, jest szkodliwe.

Pożar hali w Chorzowie

Chorzów: dym widać z kilku kilometrów. Płonie hala z materiałami plastikowymi

CZYTAJ DALEJ

Protestujący chcą dać do zrozumienia, że nie tylko nie zgadzają się z samym szefem MEiN lobbującym jedynie chrześcijański pogląd na świat, ale również nie chcą, by nowe rozwiązania dawały tak szerokie prawo i pole do nadużyć.

Rodzice, Strajk Kobiet, KOD i nauczyciele razem przeciwko Przemysławowi Czarnkowi

Organizatorem poniedziałkowego protestu „Czarnek, idź precz” przed MEiN są: Fundacja Rodzice mają głos, Ranking Szkół LGBTQ, Wolna Nauka, NIE dla chaosu w szkole, Protest z Wykrzyknikiem, Warszawski Strajk Kobiet oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD Mazowsze, Studencki Komitet Antyfaszystowski, Edukacja w Działaniu i My, nauczyciele.

W opisie demonstracji rozpoczynającej się w alei Szucha o 18 przeczytać można stanowisko protestujących. „Żądamy szkoły bezpiecznej i akceptującej wszystkie uczennice i uczniów. Dość ideologizacji! Dość władzy kuratoriów! Dość dyskryminacji! Dość wpływów Kościoła i Ordo Iuris! Dość Czarnka”.

Zmiany zapowiedziane przez rządzących, w tym właśnie Przemysława Czarnka, określane są jako destrukcyjne. Mają one przynieść ze sobą upolitycznienie szkół i ograniczyć samą autonomię poszczególnych placówek (więcej na ten temat przeczytać możesz >TUTAJ<).

Organizatorzy „Czarnek, idź precz” podkreślają, że kuratoria będą miały zbyt wiele władzy. - Kuratoria będą miały decydujący wpływ na powoływanie dyrektorek i dyrektorów, będą mogły też w dowolnej chwili osoby niepokorne odwołać. Kurator będzie decydował o tym, jakie zajęcia będą mogły być prowadzone na terenie szkoły - przeczytać można w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Przemysła Czarnek chce ideologizować polskie szkoły?

Minister edukacji nie ukrywa swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Wielokrotnie poruszał również temat włączenia do kanonu lektur więcej treści związanych z tym filarem kultury. Swego czasu zapowiadał, że uczniowie czytać będą encykliki Jana Pawła II (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Osoby, które decydują się dziś na udział w proteście, głośno mówią o tym, że obecne propozycje rządzących to nic innego, jak wróżba końca jakiejkolwiek edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej, równościowej, obywatelskiej i klimatycznej.

Pada mocne stwierdzenie o „mroku ideologizacji”. Nic nie wskazuje na to, by minister chciał rozmawiać ze swoimi przeciwnikami.

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na spore utrudnienia. Aleja Szucha, gdzie odbędzie się protest, to jedna z ważniejszych tras w stolicy. Możliwe, że utrudnienia w tej części miasta odbiją się również na innych drogach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

(zdjęcie wykadrowane) Jan Bielecki/East News

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >