wtv.pl
O godzinie 18 rozpocznie się protest „Czarnek, idź precz”

(zdjęcie wykadrowane) Jan Bielecki/East News

Warszawa. Rusza protest „Czarnek, idź precz”

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Aż 11 organizatorów zapowiedziało wspólny protest przeciwko ministrowi Przemysławowi Czarnkowi w poniedziałek w Warszawie. Rozpoczyna się o godzinie 18. Demonstrujący nie zgadzają się na „destrukcyjne zmiany ograniczające autonomię szkół i podporządkowujące je upolitycznionym kuratorom”.

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na utrudnienia związane z protestem przeciwko Przemysławowi Czarnkowi. Planowana na godzinę 18 demonstracja zgromadzi ogromną liczbę osób.

Do organizacji wydarzenia „Czarnek, idź precz” włączyło się aż 11 ruchów. Na Facebooku swoje zainteresowanie zadeklarowało niemal 5 tys. osób.

Warszawa: protest „Czarnek, idź precz”

Na alei Jana Szucha pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki rusza protest krytykujący głośną krytykę Przemysława Czarnka. Osoby związane z oświatą oraz rodzice osób pobierających jeszcze naukę nie zgadzają się na kolejne pomysły szefa resortu.

Najnowsze propozycje ministra Czarnka wywołały głośną dyskusję. Podkreśla się, że przekazywanie w ręce kuratorów kolejnych obowiązków, bezpośrednio związanych z kwestiami światopoglądowymi, jest szkodliwe.

Protestujący chcą dać do zrozumienia, że nie tylko nie zgadzają się z samym szefem MEiN lobbującym jedynie chrześcijański pogląd na świat, ale również nie chcą, by nowe rozwiązania dawały tak szerokie prawo i pole do nadużyć.

Rodzice, Strajk Kobiet, KOD i nauczyciele razem przeciwko Przemysławowi Czarnkowi

Organizatorem poniedziałkowego protestu „Czarnek, idź precz” przed MEiN są: Fundacja Rodzice mają głos, Ranking Szkół LGBTQ, Wolna Nauka, NIE dla chaosu w szkole, Protest z Wykrzyknikiem, Warszawski Strajk Kobiet oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD Mazowsze, Studencki Komitet Antyfaszystowski, Edukacja w Działaniu i My, nauczyciele.

W opisie demonstracji rozpoczynającej się w alei Szucha o 18 przeczytać można stanowisko protestujących. „Żądamy szkoły bezpiecznej i akceptującej wszystkie uczennice i uczniów. Dość ideologizacji! Dość władzy kuratoriów! Dość dyskryminacji! Dość wpływów Kościoła i Ordo Iuris! Dość Czarnka”.

Zmiany zapowiedziane przez rządzących, w tym właśnie Przemysława Czarnka, określane są jako destrukcyjne. Mają one przynieść ze sobą upolitycznienie szkół i ograniczyć samą autonomię poszczególnych placówek (więcej na ten temat przeczytać możesz >TUTAJ<).

Organizatorzy „Czarnek, idź precz” podkreślają, że kuratoria będą miały zbyt wiele władzy. - Kuratoria będą miały decydujący wpływ na powoływanie dyrektorek i dyrektorów, będą mogły też w dowolnej chwili osoby niepokorne odwołać. Kurator będzie decydował o tym, jakie zajęcia będą mogły być prowadzone na terenie szkoły - przeczytać można w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Przemysła Czarnek chce ideologizować polskie szkoły?

Minister edukacji nie ukrywa swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Wielokrotnie poruszał również temat włączenia do kanonu lektur więcej treści związanych z tym filarem kultury. Swego czasu zapowiadał, że uczniowie czytać będą encykliki Jana Pawła II (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Osoby, które decydują się dziś na udział w proteście, głośno mówią o tym, że obecne propozycje rządzących to nic innego, jak wróżba końca jakiejkolwiek edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej, równościowej, obywatelskiej i klimatycznej.

Pada mocne stwierdzenie o „mroku ideologizacji”. Nic nie wskazuje na to, by minister chciał rozmawiać ze swoimi przeciwnikami.

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na spore utrudnienia. Aleja Szucha, gdzie odbędzie się protest, to jedna z ważniejszych tras w stolicy. Możliwe, że utrudnienia w tej części miasta odbiją się również na innych drogach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

(zdjęcie wykadrowane) Jan Bielecki/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >