wtv.pl > Pogoda > Prognoza pogody: Burze, grad i ulewy. IMGW wydało ostrzeżenia
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:51

Prognoza pogody: Burze, grad i ulewy. IMGW wydało ostrzeżenia

Prognoza pogody
ARKADIUSZ ZIOLEK/EAST NEWS

Prognoza pogody zwiastuje kolejne burze. Wystąpi także grad. IMGW wydało ostrzeżenia. Zagrożenie meteorologiczne od 11 do 14 czerwca wystąpi w większości województw. Trzeba się przygotować.

Prognoza pogody wydana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje na nadchodzące załamanie pogody. Niestety, najbliższy weekend nie będzie okazją na wypoczynek na działce, czy wypad na miasto.

Prognoza pogody - liczne ostrzeżenia meteorologiczne

Ostrzeżenia pierwszego stopnia od 11 do 14 czerwca obejmują województwa: mazowieckie, podlaskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubelskie, a także południowe rejony województwa wielkopolskiego oraz zachodnie tereny warmińsko-mazurskiego.

Wystąpią burze z deszczem o sumie opadów od 20 do 30 milimetrów. Porywy wiatru będą sięgać od 70 do 90 kilometrów na godzinę. Lokalnie wystąpi grad.

Wyjątek stanowi opolskie, gdzie należy spodziewać się jedynie wyładowań atmosferycznych.

11 czerwca, w piątek, pierwsze burze wystąpią w województwie podlaskim. W sobotę przeniosą się na cały pas wschodniej, południowej i południowo-zachodniej części kraju. Niedziela zaś przyniesie ulewy z wyładowaniami ponownie tylko na Podlasiu.

Nie przewidziano zagrożeń meteorologicznych 14 czerwca. Mapy dynamiczne IMGW są jednak na bieżąco aktualizowane.

W czasie burzy należy znaleźć bezpieczne schronienie. Warto przeparkować samochód tak, by nie stał pod drzewami. Kategorycznie odradza się przebywania na przestrzeni otwartej.

Jeszcze 5 czerwca pisaliśmy o skutkach burzy i ulewy w Małopolsce. W powiecie bocheńskim przyjęto aż 19 zgłoszeń dotyczących powalonych drzew, a nawet naderwanego podszycia dachu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WTV | IMGW

Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/EAST NEWS

Powiązane