wtv.pl > Polska > O. Gużyński skomentował słowa abpa Jędraszewskiego o psychoanalizie i nawróceniu
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

O. Gużyński skomentował słowa abpa Jędraszewskiego o psychoanalizie i nawróceniu

O. Paweł Gużyński
Wikimedia Commons/Ralf Lotys

O. Paweł Gużyński będzie musiał się tłumaczyć? W wywiadzie dla „Newsroomu” Wirtualnej Polski poruszył kwestię słów abpa Jędraszewskiego dot. postępującej laicyzacji. Nie wszystko, co powiedział, można było uznać za miłe. Czy trafi na dywanik krakowskiego biskupa?

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim odwrotu od Kościoła.

O. Paweł Gużyński trafi na dywanik? Skomentował wypowiedź abpa Jędraszewskiego

Ostatnio abp Marek Jędraszewski zaliczył długą serię kontrowersyjnych wypowiedzi. Duchowny teraz mierzy się z ich konsekwencjami, a mianowicie komentarzami wypływającymi nie tylko ze strony świeckiej, ale również kościelnej.

Jeden z najbardziej znanych dominikańskich duchownych, o. Paweł Gużyński, postanowił odnieść się do słów arcybiskupa w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski, który niedawno udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”.

- Dla mnie paradoksem jest to, że człowiek gotów jest odsłaniać przed psychoterapeutą najbardziej nieraz mroczne pokłady swojej osobowości, a z drugiej strony uważa, że skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania jest dużo trudniejsze, a przede wszystkim uwłacza jego godności - twierdził Jędraszewski.

Gużyński przyznał, że rzeczywiście, podobne tendencje odchodzenia od Boga i kierowania się w stronę psychologii istnieją. Stwierdził jednak, że warto zastanowić się nad tym, z czego to wynika. Dominikanin podkreślił, że Jędraszewski nie zastanawia się nad tym, dlaczego do tego doszło.

Stawianie wyżej psychologii niż spowiedzi miałoby być spowodowane zachowaniem samych duchownych, którzy często nie są najlepszymi rozmówcami dla osób po drugiej stronie konfesjonału.

Ostra reakcja Gużyńskiego. Arcybiskup „za mało bywa w tych miejscach”

Sens spowiedzi miałby, według Gużyńskiego, zacierać się też ze względu na działania Kościoła w kwestiach związanych z rozliczaniem księży krzywdzących inne osoby.

Dominikanin powiedział, że nie oczekuje, że ktokolwiek chciałby przyjść do spowiedzi po tym, jak wiele brudu ostatnio wylewa się ze środowisk kościelnych - informacji o m.in. gwałtach na dzieciach i braku rozliczeń za te działania.

Według niego, Jędraszewski „za mało bywa w tych miejscach, które uważa za ów zachód, żeby mieć wystarczające pojęcie o tym, co się dzieje” - to właśnie ów mityczny zachód jest najczęściej przez biskupa komentowany i wskazywany jako źródło grzechu.

Czy po swoim ostrym komentarzu Gużyński będzie musiał tłumaczyć się przed hierarchą?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [WP.pl]

źródło: [gazeta.pl]

Powiązane