wtv.pl > Polska > Pożar kamienicy na Załęskiej Hałdzie w Katowicach. Trzy osoby trafiły do szpitala
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:51

Pożar kamienicy na Załęskiej Hałdzie w Katowicach. Trzy osoby trafiły do szpitala

W niedzielę rano w jednej z kamienic w Katowicach wybuchł pożar
(zdjęcie ilustracyjne) Jakub Kaminski/East News

Niedzielny poranek dla lokatorów kamienicy na Załęskiej Hałdzie w Katowicach był dramatyczny. W kamienicy wybuchł pożar. 35-letnia kobieta i jej 8-letnia córka uwięzione zostały na poddaszu. Do szpitala trafiły łącznie trzy osoby. Znane są pierwsze podejrzenia co do źródła ognia.

13 czerwca w Katowicach doszło do groźnego pożaru. Płomienie objęły jedną z kamienic przy Załęskiej Hałdzie.

Na miejsce natychmiast zadysponowano straż pożarną. Największym wyzwaniem okazało się ewakuowanie 35-letniej kobiety i jej 8-letniej córki.

Dalsza część artykułu pod materiałęm wideo.

Obie znajdowały się na poddaszu kamienicy w Katowicach. Rozprzestrzeniający się płomień odciął im drogę ucieczki.

Katowice: poranny pożar kamienicy

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretach w przypadku pożaru kamienicy w Katowicach. Strażacy prowadzący akcję gaśniczą wskazywać mają jednak na to, że ogień został zaprószony.

W niedzielę rano pod wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym w Katowicach pojawiło się aż 5 zastępów straży pożarnej.

Po przyjeździe na miejsce strażacy zauważyli pięć osób, które wcześnie samodzielnie ewakuowały się z budynku wielorodzinnego — przekazał rzecznik KM PSP w Katowicach, st. kpt. Adam Kryla.

Jedna z osób, które samodzielnie wydostały się na zewnątrz kamienicy wymagała przetransprotowania do szpitala. W czasie ewakuacji doznała poparzeń nóg.

Strażacy usiłowali dotrzeć do kobiety i 8-letniej dziewczynki

Wydaje się, że największym wyzwaniem całej akcji ratowniczej w Katowicach było bezpieczne wydostanie z płonącego budynku 35-latki i jej 8-letniej córki. Obie nie mogły opuścić poddasza, gdyż ogień odciął im drogę.

Ratownicy podjęli decyzję o ewakuacji ich przy użyciu drabiny hydraulicznej od zewnętrznej strony budynku. Nic nie wskazuje na to, by kobieta oraz jej córeczka doznały obrażeń.

Zadecydowano jednak o konieczności przetransportowania 35-latki i 8-letniej dziewczynki do szpitala. Mł. bryg. Aneta Gołębiowska z Komendy Wojewódzkiej PSP przekazała, że przeprowadzone zostaną profilaktyczne badania.

Pożar w Katowicach to efekt zaprószenia ognia

Strażacy przekazali, iż pożar w kamienicy w Katowicach wybuchł na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego. Płomieniami zajęły się stojące na korytarzu szafki, a następnie schody.

Przy okazji takich zdarzeń warto pamiętać o apelach straży pożarnej, przypominającej, że klatka schodowa nie jest miejscem do składowania rzeczy, w tym również rowerów, czy wózków. W przypadku pożaru utrudnia to zarówno ewakuację, jak i samą akcję gaśniczą.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: katowice.naszemiasto.pl, interia.pl, WTV

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Jakub Kaminski/East News

Powiązane