wtv.pl
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Episkopat dziękuje rządowi za poluzowanie obostrzeń. Zapowiada się również zniesienie dyspens

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła podziękować polskiemu rządowi za poluzowanie obostrzeń dot. liczby osób w kościołach. Od niedzieli w kościołach będzie można zapełnić 50 proc. miejsc. Zapowiadane jest jednak również powolne znoszenie dyspens, a to oznacza, że wielu katolików będzie musiało wrócić do Kościoła, by wypełnić obowiązek niedzielnej mszy.

Wszystko zależeć będzie jednak od sytuacji epidemicznej w danej diecezji. Decyzje w tej sprawie podejmować będą lokalni biskupi.

Episkopat dziękuje rządowi za luzowanie obostrzeń w świątyniach

Rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak, przekazał w imieniu przewodniczącego tej instytucji podziękowania skierowane do rządu. Chodziło o luzowanie obostrzeń w kościołach.

Od niedzieli, 13 czerwca, świątynie będą mogły być zapełnione w 50 proc. To znacznie zwiększa liczbę wiernych mogących uczestniczyć w eucharystii, szczególnie tej niedzielnej.

Od dłuższego czasu biskupi zaznaczali, że powrót do kościołów jest konieczny ze względu na to, że nie da się zastąpić mszy świętej na żywo tą transmitowaną w radiu, telewizji czy internecie.

Mateusz Morawiecki o obostrzeniach w kościołach

Limity wiernych w kościołach się zmienią? Mateusz Morawiecki zapowiada

CZYTAJ DALEJ

- Po niełatwych miesiącach bardzo ograniczonej możliwości udziału w nabożeństwach religijnych decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsce - napisał abp Stanisław Gądecki z liście dziękczynnym do premiera.

Zniesienie dyspens już za rogiem?

To może oznaczać również powolne znoszenie dyspens. Wszyscy biskupi ustanawiali je w swoich diecezjach, kiedy pojawiły się pierwsze decyzje dotyczące ograniczenia liczby wiernych w kościołach.

W ramach dyspens można było powstrzymać się od stacjonarnego uczestnictwa we mszy św., a zamiast tego uczestniczyć w niej za pośrednictwem innych mediów - wysłuchując jej w radiu, oglądając w telewizji lub w internecie.

W czasie pandemii wielokrotnie hierarchowie podnosili jednak kwestię braku uczestnictwa w mszach na żywo - obawiali się, że wierni nie wrócą do kościołów i podkreślali, że prawdziwy kontakt z Bogiem możliwy jest jedynie podczas spotkania z nim twarzą w twarz na eucharystii.

Dążenia biskupów uznawano w za kontrowersyjne, szczególnie, gdy część z nich, a za nimi wielu księży parafialnych, zaczęła podważać sens szczepień. Rada Medyczna przy premierze zgodziła się, że to właśnie świątynie powinny być wciąż maksymalnie blokowane ze względu na duży odsetek osób niezaszczepionych wśród wiernych i kapłanów oraz wcześniejsze nie przestrzeganie narzuconych zasad sanitarnych w wielu placówkach w Polsce.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [interia.pl][wtv.pl]

zdjęcie główne: [Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >