wtv.pl > Świat > Asystentka medyczna używała karty zmarłej na COVID-19 pacjentki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:51

Asystentka medyczna używała karty zmarłej na COVID-19 pacjentki

Asystentka medyczna z brytyjskiego szpitala używała karty zmarłej pacjentki
West Midlands Police

W szpitalu w Birmingham 23-letnia asystentka medyczna okradła zmarłą 17 minut wcześniej 83-latkę. Po śmierci pacjentki zabrała jej kartę kredytową i poszła zrobić zakupy. Nie był to pierwszy i ostatni raz.

Ayesha Basharat dokonała zuchwalej kradzieży w jednym z brytyjskich szpitali. 23-letnia asystentka medyczna zabrała kartę płatniczą zmarłej pacjentki.

83-letnia kobieta zmarła w szpitalu w Birmingham. Powodem jej śmierci był COVID-19. Niestety asystentka medyczna nie miała skrupułów przed okradzeniem zmarłej pacjentki. Wzięła jej kartę i dokonała kilku transakcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Szczegóły tej sprawy zbulwersowały całą Wielką Brytanię. W kolejnych komentarzach na ten temat nie brakuje stwierdzeń mówiących, że to zachowanie podważa wiarę w człowieka, a sama kradzież to jedno z najniższych zachowań, na jakie można się zdobyć. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, iż kradzieży dokonała osoba ciesząca się zaufaniem społecznym.

Wielka Brytania: kradzież karty zmarłej na COVID-19 83-latki

Wiadomości na temat kradzieży dokonanej przez 23-letnią asystentkę medyczną obiegły cały świat. Brytyjczycy nie ukrywają swojego oburzenia.

Świat dopiero teraz poznał tę historię. Miała ona jednak miejsce na samym początku roku. 83-latka zmarła 24 stycznia o godzinie 13:56.

Relacjonujące tę sprawę BBC wskazuje, że pierwsza transakcja płatnicza miała miejsce 17 minut po śmierci kobiety. Miało to miejsce w szpitalu w Heartlands w Birmingham.

Pierwsza kradzież z konta zmarłej 83-latki dokonana została na terenie szpitala. To właśnie tam 23-latka kupiła sobie słodycze, napoje oraz czipsy.

Policja z West Midlands podaje, że „Basharat użyła karty zmarłej, dokonując sześciu osobnych transakcji o wartości 1 funta w szpitalnych automatach”.

>

Źródło: West Midlands Police

Do zakupu użyła formy płatności zbliżeniowej. Płatność kartą zmarłej miała miejsce również poza szpitalem w Birmingham.

Początkowo 23-latka zaprzeczała, że dokonała kradzieży

Do zatrzymania nieuczciwej asystentki medycznej doszło 28 stycznia 2021 roku. Śledczy dokonali tego w trakcie jej zmiany w szpitalu.

Kluczowa okazała się kolejna próba kradzieży z konta zmarłej na COVID-19 83-letniej kobiety. Cztery dni po śmierci pacjentki, asystentka medyczna ponownie chciała użyć jej karty płatniczej.

>

Źródło: West Midlands Police

Rodzina 83-latki widząc, że po śmierci kobiety dokonano zakupów, zablokowała kartę płatniczą. Transakcja została odrzucona, a śledczy trafili na właściwy trop.

W czasie przesłuchania 23-latka miała przekonywać, że nie dokonała kradzieży. Kartę znaleźć miała na korytarzu i pomylić ze swoją. W sądzie podważono jednak tę wersję wydarzeń.

Kobieta przyznała się do zrzucanych czynów

To było odrażające naruszenie zaufania. Nie dość, że rodzina musiała się pogodzić ze śmiercią bliskiej osoby na COVID-19, to jeszcze dowiedziała się, że zginęła jej karta bankowa. Mieli świadomość, że została zabrana przez kogoś, kto powinien się opiekować pacjentką — wskazywał Andrew Snowdon z policji w West Midland.

W sądzie wskazano, że pomyłka dotycząca własności karty jest praktycznie niemożliwa. Udowodniono, że karta 23-letniej Basharat miała zupełnie inny kolor niż zmarłej 83-letniej kobiety.

Ostatecznie asystentka medyczna z Wielkiej Brytanii przyznała się do kradzieży. Sąd skazał ją na dwie kary pozbawienia wolności na 5 miesięcy. Wyrok został zawieszony na 18 miesięcy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: West Midlands Police, Birmingham Mail, Radio Zet, BBC, WTV

Zdjęcie główne: materiały policyjne West Midlands Police

Powiązane