wtv.pl > Polityka > Nowy sondaż. Ponad 40 proc. Polaków uważa, że polityka PiS może doprowadzić do polexitu
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:08

Nowy sondaż. Ponad 40 proc. Polaków uważa, że polityka PiS może doprowadzić do polexitu

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Nie milkną echa kontrowersyjnych wypowiedzi polityków PiS wymierzonych w Unię Europejską. W związku z tym sondażownia Kantar postanowiła sprawdzić, co na temat działań rządzących uważają Polacy. Ponad 40 proc. ankietowanych uważa, że polityka PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

“Musimy szukać drastycznych rozwiązań”, bo mamy do czynienia z “brukselskim okupantem”. Politycy PiS o Unii Europejskiej

PiS stawia coraz większy opór Unii Europejskiej. Po zamrożeniu 57 mld euro przez Komisję Europejską politycy partii rządzącej nie szczędzili słów krytyki pod adresem Brukseli.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu przekonywał, że “Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli”. Jego zdaniem “jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań”.

Oliwy do ognia dolał Marek Suski. Poseł PiS nazwał Unię Europejską “brukselskim okupantem” podczas uroczystości z okazji 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa.

W ich ślady poszedł Janusz Kowalski. Poseł Solidarnej Polski opublikował na Twitterze wpis, w którym przekonuje, że Polska finansowo traci na członkostwie w Unii Europejskiej i nawołuje do dyskusji nad “polexitem”.

Polacy obawiają się konsekwencji polityki PiS

W związku z tymi kontrowersyjnymi wypowiedziami Kantar przeprowadził sondaż dla “Faktów” TVN i TVN24, w którym zapytał ankietowanych, czy działania rządu faktycznie mogą sprawić, że Polska opuści struktury unijne.

23 proc. Polaków uważa, że polityka rządu może “zdecydowanie” doprowadzić do polexitu. Natomiast 20 proc. wybrało odpowiedź “raczej tak”. Łącznie 43 proc. ankietowanych sądzi, że działania rządu mogą przyczynić się do wyjścia z Unii Europejskiej.

Przeciwnego zdania jest w sumie 41 proc. Polaków. Opcję “zdecydowanie nie” wybrało 14 proc. osób, a “raczej nie” - 27 proc. Od odpowiedzi powstrzymało się 20 proc. ankietowanych.

Sondaż został przeprowadzony między 9 a 11 września metodą telefoniczną. W badaniu wzięła udział grupa 1002 osób powyżej 18. roku życia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane