wtv.pl > Polityka > Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem dotyczącym sprawdzania szczepienia przeciwko COVID-19 przez pracodawców
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:02

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem dotyczącym sprawdzania szczepienia przeciwko COVID-19 przez pracodawców

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Projekt przepisów pozwalających pracodawcy sprawdzać, czy pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19 jest tworzony przez Ministerstwo Zdrowia. Adam Niedzielski wprost stwierdził, że niezaszczepiony pracownik to dla właściciela biznesu ryzyko. Resort zdrowia nie pozostawia złudzeń co do przyjętej strategii.

- Niezaszczepiony pracownik jest ryzykiem i trudno temu zaprzeczyć - powiedział minister Adam Niedzielski.

Osoby, które nie chcą przyjmować szczepionki przeciwko koronawriusowi, mogą być zaniepokojone deklaracją Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia w wywiadzie dla Interii przyznał, że w resorcie trwają prace nad projektem przyznającym pracodawcom nowe prawa.

- Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu - zadeklarował szef MZ.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić twoje szczepienia

Jedną ze stron pracującą nad przyznaniem pracodawcom więcej praw w kwestii wiadomości medycznych na temat zatrudnionych osób jest Ministerstwo Zdrowia.

- Zmiana, o której mówimy, faktycznie daje pracodawcy możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Dzięki temu będzie mógł podejmować w stosunku do załogi racjonalne decyzje - powiedział Adam Niedzielski.

Minister podkreślił jednak, że możliwość sprawdzania przez pracodawcę kto z jego pracowników jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 ma nie służyć dyskryminacji ze względu na kwestie zdrowotne.

Osoba niezaszczepiona nie będzie pracować z klientami?

Projekt, nad którym pracuje resort Adama Niedzielskiego, ma dawać narzędzia służące niejako do przemodelowania pracy w konkretnych firmach.

Minister wskazuje, że to brak szczepienia przeciwko koronawirusowi ma nie być argumentem do zwolnień. - Chodzi [...] o to, aby np. do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań - jednoznacznie podkreślił szef Ministerstwa Zdrowia.

Dalsza część artykułu pod matriałem wideo:

Nowe możliwości wywołują niepokój

Przyznanie tak szerokich możliwości pracodawcom budzi niepokój wśród pracowników. Adam Niedzielski zapytany został o możliwe nadużycia, gdyby projekt wszedł w życie.

- Żyjemy w dobie epidemii i potrzeba nam rozwiązań gwarantujących ograniczenie transmisji wirusa. Musimy też dać pracodawcom narzędzia, które pozwolą im zachować ciągłość działalności firmy - stwierdził szef MZ.

Przypomnijmy, że według środowych danych przekazanych przez resort Adama Niedzielskiego w Polsce wykonano już 35 528 975 szczepień.

W tych liczbach znajduje się 18 244 397 osób, które zostały zaczepione w pełni. Znaczy to, że otrzymały dwie dawki preparatu Pfizer i BioNTech, Moderna, AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę J&J.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: interia.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane