wtv.pl > Ekologia > Leśnicy alarmują. Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Leśnicy alarmują. Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach

zagrożenie pożarowe
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Leśnicy biją na alarm. Zagrożenie pożarowe zostało zauważone aż w siedmiu województwach. Suchość ściółki i upalna pogoda w nadchodzącym tygodniu sprawiają, że niektóre lasy mogą zapłonąć.

Kwestia dotyczy województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego.

Leśnicy alarmują. Siedem województw z zagrożeniem pożarowym

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej IBL opublikowało na swojej stronie zestawienie miejsc zagrożonych pożarami. Kilka elementów na niej alarmująco zostało zakolorowane czerwienią.

Chodzi o siedem podjednostek nadleśnictw. Na Dolnym Śląsku wysokie zagrożenie dotyczy jednostek Głogów (Bielawy), Bolesławiec (Osieczów), Chocianów (Pasternik) i Ruszów. Wszystkie znajdują się na północy województwa.

W przypadku woj. wielkopolskiego chodzi o obszar jednostek Krotoszyn, Piaski las, Kalisz (Brzeziny) oraz formalnie przynależącym pod poznańskie nadleśnictwo, ale znajdującym się na terenie woj. dolnośląskiego Sycowie.

W woj. śląskim zagrożone pożarem są jednostki Herby, Gidle i Świerklaniec.

W woj. łódzkim w strefie zagrożenia znalazły się jednostki Wieluń (Mierzyce), Kolumna (Drzewociny) oraz Poddębice (Napoleonów).

Woj. mazowieckie dzieli swoje problemy z woj. kujawsko-pomorskim. Należąca do nadleśnictwa toruńskiego jednostka Skrwilno przechodzi granicę z Mazowszem. Ponadto na Kujawach problem wystąpił w jednostkach Gniewkowo (Otłoczyn), Włocławek oraz w dzielonej z woj. warmińsko-mazurskim jednostce Golub-Dobrzyń (Konstancjewo).

>

Niemal cała Polska w strefie średniego zagrożenia pożarowego. Winna pogoda

Niemal cała Polska znalazła się w strefie średniego zagrożenia pożarowego. Jego brak występuje jedynie w północnych lasach znajdujących się blisko wody.

Winna jest przede wszystkim pogoda - gwałtowne deszcze nie wchłaniają się w glebę, a ostre słońce szybko wysusza ściółkę. O doprowadzenie do zapalenia choćby przez pozostawioną plastikową lub szklaną butelkę nietrudno. Trudne warunki atmosferyczne i coroczne susze szkodzą polskim lasom. Leśnicy podkreślają, że sytuacja w Polsce z roku na rok jest coraz gorsza.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane