wtv.pl > Polska > Jak skończył się burzowy weekend? Straż musiała interweniować w całym kraju ponad 876 razy
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Jak skończył się burzowy weekend? Straż musiała interweniować w całym kraju ponad 876 razy

Burze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Weekend pełen burz, opadów i wietrznych podmuchów już się zakończył. Statystyki z jego trwania są jednak bardzo niepokojące. Straż pożarna musiała interweniować tylko w sobotę aż 876 razy.

Strażacy musieli walczyć z przewróconymi drzewami i oderwanymi dachami. Ulewy zalały również drogi.

Trudny weekend pełen burz dla straży pożarnej. Interweniowali ponad 876 razy

Burze dały się we znaki strażakom. Tylko w sobotę musieli interweniować 876 razy w całej Polsce. W wielu miejscowościach sytuacja była bardzo trudna - poprzewracanie drzewa, urwane dachy, zerwane linie wysokiego napięcia, zalania i podtopienia.

W całej Polsce, a w szczególności w zachodniej i centralnej, doszło do wielu zdarzeń, w których straż musiała użyć swojego sprzętu, by pomóc. Jednymi z najbardziej poszkodowanych były woj. opolskie, łódzkie, mazowieckie i dolnośląskie.

Jak pisaliśmy już w WTV, w woj. opolskim najwięcej problemów pojawiło się w pow. kędzierzyńsko-kozielskim. W dwóch tamtejszych gminach prócz podlań i lokalnych podtopień, doszło również do zerwania sieci energetycznej, a także zerwania przez wiatr dachów z budynków mieszkalnych, gospodarczych i pustostanów.

W Warszawie wiatr zerwał sieć trakcyjną, co spowodowało opóźniony ruch tramwajów i korki na torach. Zdarzyły się również wypadki na mokrej nawierzchni - jeden w okolicach Mostu Łazienkowskiego, a drugi w Miedzeszynie na trasie S2.

Tragiczna była również niedziela

O ile sobota przyniosła potężne burze z ulewami, o tyle niedziela również w niektórych regionach Polski nie była spokojna. Największe problemy pojawiły się w woj. lubelskim, gdzie doszło do burz z gradobiciem.

Tamtejsza straż otrzymała ok. 50 zgłoszeń. Na szczęście nie było żadnych osób poszkodowanych, ale w wielu miejscach ucierpiały obiekty gospodarcze.

Ponadto przez województwo przelała się fala obfitych opadów, które zalały niektóre budynki. Doszło do lokalnych podtopień - w ciągu doby spadło tam 40 litrów deszczówki na metr kwadratowy powierzchni.

Straż Pożarna ze skutkami podtopień zmagała się do późnych godzin. Teraz nad Polską przejdzie fala upałów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wtv.pl][gazeta.pl]

zdjęcie główne: [ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne]