wtv.pl
Jarosław Kaczyński o swoim następcy

East News/Jan Bielecki, Piotr Molecki

Kaczyński szczerze o swoich dalszych planach zw. z prezesurą w PiS. Wskazał osobę, która mogłaby go zastąpić

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński przyznał, że podczas najbliższego kongresu swojej partii wystartuje ponownie na stanowisko prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Opowiedział też kogo widzi jako swojego następcę w byciu liderem ugrupowania.

Jarosław Kaczyński wielokrotnie zapowiadał, że wkrótce zamierza wycofać się z czynnej polityki.

Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego?

Podczas dzisiejszej rozmowy z Programie Pierwszym Polskiego Radia prezes Prawa i Sprawiedliwości opowiadał o założeniach "Polskiego Ładu", programu gospodarczego, który doprowadzić ma do ominięcia kryzysu wywołanego pandemią oraz polepszenia sytuacji finansowej części Polaków.

Nie mogło również zabraknąć pytań o zbliżający się wielkimi krokami kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego wybrany ma zostać prezes partii. Kaczyński przyznał, że jeszcze ten jeden raz zamierza zgłosić swoją kandydaturę.

Charles Grodin nie żyje

Nie żyje Charles Grodin. Aktor zdobył popularność dzięki serii filmów "Beethoven"

CZYTAJ DALEJ

- Podczas kongresu wszystko wskazuje na to, że będę kandydował na szefa partii ponownie - zapowiedział polityk.

Zapytany o to, kogo widziałby jako swojego następcę, nie chciał podawać konkretnych nazwisk, gdyż jak stwierdził, mogłoby to zaszkodzić potencjalnej kandydaturze osoby, którą naznaczyłby swoim "błogosławieństwem".

Jest jedna osoba...

Już jakiś czas temu Jarosław Kaczyński zapowiadał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że zamierza odejść z polityki, a odpowiednim momentem miałoby być uzyskanie przez niego tzw. wieku kanonicznego.

Wicepremierowi chodziło o wiek 75 lat - katoliccy duchowni odchodzą wówczas na emeryturę. Z racji, że prezesowi PiS brakuje już do tego etapu zaledwie 4 lat, można spodziewać się, że poszukiwać zamierza swojego następcy.

Jarosław Kaczyński zasugerował, że może to być Mateusz Morawiecki, którego "gwiazda jasno świeci", a kompetencje są, zdaniem prezesa PiS, wyjątkowo wysokie. Czy jednak obecny premier udźwignąłby ciężar presji i powszechnej miłości zwolenników partii, jaką cieszy się od lat wicepremier?

- (...) czy bardzo sprawny premier, wyjątkowo zdolny człowiek, niezwykle pracowity, będzie jednocześnie dobrym szefem partii, w której jest od niedawna i czasem budzi pewne emocje, tego nie wiem - zastanawiał się na głos Jarosław Kaczyński - To zależy w dużej mierze od niego, od umiejętności wciągnięcia się w tę skomplikowana dziedzinę, wymagająca bardzo dużej ilości kompromisów, jaka jest polityka dużej i znaczącej partii - argumentował.

Jakiś czas temu w mediach pojawiły się również doniesienia o ewentualnym powrocie do polityki obecnego prezesa TVP Jacka Kurskiego. Zdaniem komentatorów, miałby on duże szanse w walce o fotel nowego lidera Zjednoczonej Prawicy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radiozet.pl, Businessinsider.com.pl