wtv.pl
Ostre słowa Donalda Tuska na Campusie Polska Przyszłości

JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Donald Tusk na Campus Polska Przyszłości. Krytykuje szefa MEiN, Elżbietę Witek i kwestionuje uczciwość wyborów

28 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

- To nieprzyzwoici nieudacznicy - mówił na Campus Polska Przyszłości Donald Tusk. Krytyka z ust lidera PO trafiła również w stronę ministra Czarnka, który ma "walić na ślepo" i starać się dowiedzieć, o co chodzi prezesowi, oraz marszałek Witek. Młoda publiczność oczekiwała również odpowiedzi na to, kiedy w Polsce zalegalizowane zostaną związki jednopłciowe. Donald Tusk i Rafał Trzaskowski nie spełnili ich oczekiwań w kwestii konkretnej odpowiedzi.

Rafał Trzaskowski zaprosił na Campus Polska Przyszłości Donalda Tuska. Prezydent Warszawy planował tym krokiem zapewne pokazać, że nie jest skonfliktowany z Donaldem Tuskiem.

W czasie, gdy politycy przebywali na scenie padły słowa, które bezpośrednio uderzają w Prawo i Sprawiedliwość. Samych ministrów PiS Donald Tusk nazwał "karykaturą urzędnika państwowego".

Ostre słowa Donalda Tuska na Campus Polska Przyszłości

Sporo uwagi poświęcone zostało ministrowi edukacji narodowej. - Należy być ostrożnym z ponownym przewracaniem całego systemu - przestrzegał Donald Tusk.

- Walą na ślepo i jeszcze próbują odgadnąć, o co chodzi prezesowi - stwierdził lider PO. Parę wyjątkowo ostrych słów skierowanych zostało w stronę samego Przemysława Czarnka, jako jednego z ministra reprezentującego PiS.

emerytura po pandemii

Emerytury będą wyższe. To efekt wyższej śmiertelności Polaków po pandemii

CZYTAJ DALEJ

Według byłego szefa Rady Europejskiej osoby takie jak minister Czarnek stanowią zagrożenie z racji "braku zrozumienia dla wyzwań nowoczesności". W opinii Donalda Tuska wizja szkoły szefa MEiN wsadza wiedzę do głowy, a powinna uczyć szukania drogowskazów i mądrej selekcji.

- (Wiedza - przyp. red.) będzie dostępna przez kliknięcie w jeden klawisz. Widzicie w tej roli ministra Czarnka? Szef MEN a Sztuczna Inteligencja - wynik w tej dramatycznej walce jest chyba znany - zakpił Donald Tusk.

Przemysław Czarnek nie był jedynym politykiem, który wywołany został personalnie w czasie Campusu Polska Przyszłości. Skomentowane zostało zachowanie marszałek Elżbiety Witek. Donald Tusk podzielił się z młodą publicznością neologizmem "witkowanie".

Rafał Trzaskowski to ofiara nieuczciwości PiS? Tak twierdzi Donald Tusk

- "Witkowanie" w Sejmie grozi "witkowaniem" przy wyborach parlamentarnych - ostrzegł zebranych lider PO. Pytał się publiczności, czy widzieli działania marszałek Witek w Sejmie.

Stwierdził, że Rafał Trzaskowski jest "poniekąd był ofiarą pewnej nieuczciwości". Dodał, że chodzi o wybory prezydenckie. Donald Tusk podkreślił, że potrzeba kilkadziesiąt tysięcy chętnych ludzi, którzy będą pilnowali, czy wybory parlamentarne przebiegają właściwie. Stwierdził, że znajdą się na to środki.

Ze strony publiczności buczącej wcześniej na wspomnienie Przemysława Czarnka padło również pytanie dotyczące małżeństw jednopłciowych. W tym przypadku zarówno Donald Tusk, jak i Rafał Trzaskowski nie poradzili sobie zbyt dobrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wymijająca odpowiedź i dopytywanie

Krótkie pytanie i spore zakłopotanie po stronie gospodarzy: "kiedy będę mógł wziąć ślub ze swoim chłopakiem?"

Od razu pojawiła się deklaracja o konieczności bycia ostrożnym w deklaracjach. Donald Tusk stwierdził, że on jako polityk musi być roztropniejszy w swoich słowach niż samorządowiec Rafał Trzaskowski.

- Trzeba robić wiele, byśmy my wszyscy, jako ludzie, czuli się dobrze wobec siebie - powiedział lider PO. Wcześniej podzielił się słowami, że są to "zmiany potrzebne Polsce", ale wciąż trudne do zaakceptowania przez wielu Polaków.

Z tłumu zaczęły padać pytania "kiedy". Młoda publiczność nie była usatysfakcjonowana wymijającymi frazesami Donalda Tuska. - To nie do mnie pytanie, bo to nie ja decyduję - stwierdził ostatecznie były szef Rady Europejskiej i dodał, że kiedy PO obejmie władze rozpocznie działania w stronę legalizacji związków partnerskich.

- Tu nie chodzi o to, by ścigać się na deklaracje. Trzeba zacząć od związków partnerskich, bo to absurd, że osoby, które się kochają, nie mają prawa do informacji ze szpitala  - uzupełnił wypowiedź lidera PO Rafał Trzaskowski.

Jak dobrze znasz polskie zabytki? Niektóre pytania mogą sprawić trudność

Pytanie 1 z 10

Pałac Saski mieścił się w:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Te zmiany dotkną każdego Polaka. Od nowego roku za śmieci możemy zapłacić mniej

  • Rząd szykuje zmiany. Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

  • Małopolska. Do mieszkańców najmniej wyszczepionych gmin zostaną wysłane listy

Źródło: wp.pl
Zdjęcie główne: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >