wtv.pl
TVP

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Były szef TVP1 skrytykował obecną kondycję telewizji publicznej

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Były szef TVP1 w ostrych słowach skrytykował działania Jacka Kurskiego. W rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim dla Gazeta.pl przypomniał o wydarzeniach sprzed 6 lat, gdy prezes stacji poprosił go wsparcie przy wdrożeniu zmian w medium. Następnie ujawnił, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami biura Telewizji Polskiej.

Jan Pawlicki, bo o nim mowa, rozpoczął pracę dla TVP jeszcze w 2008 roku. Do 2010 roku awansował na stanowisko wiceszefa redakcji publicystyki w TVP Info. Następnie był związany z TV Republika, jednak już w styczniu 2016 roku zaproponowano mu objęcie sterów w Programie 1 Telewizji Polskiej. Funkcję tę sprawował jedynie do lipca.  

- W 2015 roku zostałem zaproszony przez Jacka Kurskiego do przeprowadzenia zmian w TVP - zaczął w rozmowie z dziennikarzem Gazeta.pl.

Pawlicki ujawnił, co wydarzyło się w TVP

Pawlicki wskazał, że wówczas Prawo i Sprawiedliwość zapowiadała likwidację spółek medialnych, powołanie nowych instytucji kultury, nałożenie nowej opłaty audiowizualnej, a także "przywrócenie" pluralizmu w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.

- Współpraca z nimi dość szybko okazała się absolutnie niemożliwa - skwitował dla Sroczyńskiego. - Myślałem, że oni biorą takich jak ja - prawicowców, którzy znają się na zarządzaniu mediami - dodawał.

Ksiądz Stanisław Orzechowski

Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski

CZYTAJ DALEJ

Pawlicki przekonuje, że współpraca z zawodowcami stanowiła element "szukania młotków, którymi można by wbijać gwoździe". W ciągu pierwszych miesięcy od przejęcia władzy Kurski miał doprowadzić do "spętania rąk wszystkim dyrektorom i szefom redakcji".

Działanie doprowadziło do sytuacji, w której realną władzę sprawuje jeden człowiek. - Nigdzie - a pracowałem w TVN, Telewizji Republika [...] - czegoś takiego nie widziałem - opisywał dla Gazeta.pl. Co więcej, dyrektorzy poszczególnych stacji mieli stracić udzielone wcześniej pełnomocnictwa finansowe.

Zmiany w TVP miały przenieść się także do sfery oferty rozrywkowej. - Kurski jednoosobowo potrafił decydować, który artysta wystąpi na jakim koncercie - wskazał Jan Pawlicki, określając działanie jako przejście na ręczne sterowanie od góry do dołu. Decyzje Prawa i Sprawiedliwości miały doprowadzić między innymi do wydłużenia procesu decyzyjnego w przypadku podpisywania umów z zewnętrznymi podmiotami.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Gazeta.pl]

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Rodzina opublikowała nekrolog zmarłego dziennikarza TVN Rafała Poniatowskiego

Czytaj więcej >
WOŚP będzie się sądzić z TVP?

TV

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

Czytaj więcej >

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >