wtv.pl > Gospodarka > Ceny truskawek idą w górę. Zapłacimy więcej
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:19

Ceny truskawek idą w górę. Zapłacimy więcej

Pixabay / v-a-n-3-ss-a
pixabay,com/v-a-n-3-ss-a

W całym kraju na targach i bazarach trwa sezon truskawkowy. Klienci przeszukują stoiska w poszukiwaniu najkorzystniejszych cen i towaru najwyższej jakości. O koszt tegorocznych polskich truskawek zapytaliśmy eksperta z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach.

Wnioski z przeglądu cen truskawek są jasne - w tym roku za owoce zapłacimy nieco drożej niż w ubiegłym.

Polskie truskawki droższe niż przed rokiem

Osoby wybierające się w celu zakupu truskawek muszą przygotować się na ceny nieco wyższe niż przed rokiem. Nie jest to wzrost znaczny, ale zauważalny, a zależeć ma od kilku czynników.

O powodach sytuacji opowiedziała nam ekspert Anna Kaszewiak z WRSRH S.A. w Broniszach.

- Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno truskawki z importu jak z rodzimej produkcji, od polskich producentów. Ceny truskawek zarówno w imporcie jak i z polskiej produkcji, zróżnicowane. Zależą one od wielu czynników. Zawsze pod uwagę musimy brać kraj pochodzenia, jakość, ilość towaru wprowadzanego do obrotu. W przypadku polskiej produkcji trzeba zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne - poinformowała specjalistka.

Specjalistka tłumaczy, że na początku sezonu zawsze mamy do czynienia ze zwiększonymi cenami, spowodowanymi mniejszą ilością towaru, który pochodzi spod osłon. Z czasem, gdy na rynku pojawiają się owoce z gruntu, ich cena ulega obniżeniu. Obecny koszt jest mimo wszystko o wiele niższy od tego z końca ubiegłego miesiąca.

- Na koniec maja notowaliśmy cenę od 11 do 17 złotych za kilogram, średnia to 13 złotych - poinformowała nas ekspert Anna Kaszewiak.

Porównanie cen truskawek

Z początkiem miesiąca cena za 1 kg polskich truskawek wahała się między 8 a 15 zł. Po 7 czerwca zapłacić mogliśmy już nawet 3,50 zł, maksymalnie 10 zł.

Obecna cena za 1 kg to ok. 8 zł. Tego rodzaju koszty poniesiemy również na popularnych warszawskich bazarach. Wahają się między 8, a 10 zł.

Porównajmy to z kosztem truskawek z tego samego okresu w roku ubiegłym. W 2020 r. za 1 kg towaru najmniej zapłacić mogliśmy 3,50 zł, a najwięcej 6 zł.

Mimo nieco wyższych cen polskie owoce cieszą się w kraju niegasnącą popularnością.

- Należy pamiętać, że polskie truskawki są owocami sezonowymi. Na pewno wiele osób czeka na nie, gdyż ceni sobie ich smak, aromat, krótki czas w łańcuchu dostawczym - mówi nam Anna Kaszewiak.

Jak prezentować się będą ceny truskawek w kolejnych miesiącach? Jak twierdzi ekspertka, wszystko jest możliwe.

- Sezon przed nami, a wszystko będzie zależało od przebiegu pogody - twierdzi specjalistka z WRSRH S.A. w Broniszach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV

Powiązane