wtv.pl > Gospodarka > Sejm przyjął ustawę o "emeryturach" dla psów i koni służbowych
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:53

Sejm przyjął ustawę o "emeryturach" dla psów i koni służbowych

Emerytury
Marek BAZAK/East News

Emerytury będą otrzymywać już nie tylko starsze pokolenia. Uzyskają je psy i konie służące w ramach Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i innych jednostek. Sejm ponad podziałami przyjął ustawę.

Ustawa o uregulowaniu statusów psów i koni służących w jednostkach jest efektem prac rządu. Warto jednak podkreślić, że o emerytury jako pierwsza ubiegała się posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska.

Jeszcze w 2019 roku pojawił się wniosek parlamentarzystki, który spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony rządowej.

Emerytury dla psów i koni z pozytywną opinią Sejmu

Projekt trafił do Senatu, który ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie. Następnie dokument wróci do Sejmu, by stamtąd trafić prosto na biurko prezydenta.

Do głównych założeń ustawy zalicza się zapewnienie dożywotniego utrzymania zwierzęcia u dotychczasowego opiekuna, a także zapewnienie nieodpłatnej opieki weterynaryjnej. W przypadku braku możliwości zapewnienia opieki przez dotychczasowego opiekuna, opiekę nad zwierzęciem będzie mógł przejąć inny funkcjonariusz z uprawnieniami.

Następni w kolejności są zwykli policjanci, mundurowi na emeryturze lub osoby już zwolnione ze służby. Dopuszczone będzie także przekazanie psa do innej jednostki, o czym decydować będzie komendant główny.

Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia. Dopuszcza się także równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Wypłacany będzie z góry, każdego miesiąca.

Dla emerytowanego psa ważącego ponad 30 kilogramów, wyżywienie w okresie letnim wyceniono na 10 złotych dziennie. W zimowym zaś na 13 złotych.

W przypadku mniejszych psów mowa kolejno o 7 i 10 złotych. Stawki u emerytowanych koni przeliczono na 23 złote dziennie.

Należy zaznaczyć, że obecnie Policja, Służba Ochrony Państwa, Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna stara się zapewnić najlepsze warunki dla zwierząt, które zostały wycofane ze służby.

W skrajnych przypadkach, jeśli opiekun nie miał warunków do utrzymania lub nie zajęły się nim organizacje pozarządowe, konieczne było przekazanie zwierzęcia do schroniska wraz z odprawą. Składały się na nią smycz, posłanie i kaganiec.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek BAZAK/East News

Tagi: Emerytura Pies