wtv.pl > Polityka > Oświadczenie CIR w sprawie wyborów korespondencyjnych. „Wszystkie decyzje były zgodne z prawem”
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:46

Oświadczenie CIR w sprawie wyborów korespondencyjnych. „Wszystkie decyzje były zgodne z prawem”

Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało na zarzuty NIK w związku z organizacją wyborów korespondencyjnych
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
  • Na stronie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) opublikowano oświadczenie w związku z wynikami kontroli NIK w sprawie zeszłorocznych wyborów kopertowych

  • Komunikat pojawił się jeszcze w trakcie trwania konferencji prasowej prezesa Mariana Banasia

  • CIR wskazuje, że w procesie przygotowania prezydenckich wyborów korespondencyjnych wszystko odbywało się zgodnie z prawem

Jeszcze w czasie trwania konferencji Najwyższej Izby Kontroli na stronie rządowej pojawiła się odpowiedź na zarzuty stawiane w związku z organizacją wyborów korespondencyjnych. Nie jest zaskoczeniem, iż oskarżenia zostają oddalone. Podawany jest szereg argumentów mających świadczyć na korzyść rządzących.

Dzisiaj prezes Najwyższej Izby Kontroli przekazał ustalenia dotyczące nieprawidłowości przy organizacji wyborów kopertowych. Natychmiast pojawiła się odpowiedź ze strony rządzących.

Centrum Informacyjne Rządu natychmiast opublikowało na swojej stronie oświadczenie w związku z wyborami kopertowymi oraz stawianymi pod adresem premiera Mateusza Morawieckiego, oraz ministrów. Nie jest wykluczone, że NIK podejmie dalsze kroki względem osób odpowiedzialnych za wybory, które się nie odbyły.

NIK ogłosił wnioski z kontroli w sprawie wyborów kopertowych

Dziś po godzinie 10 Najwyższa Izba Kontroli przekazała swoje ustalenia w związku z kontrolami przeprowadzonymi w instytucjach związanych z rozpoczęciem organizacji wyborów kopertowych w zeszłym roku.

Ustalenia, zgodnie z przewidywaniami, nie są korzystne dla rządzących. NIK nie tylko podkreśla szereg wykrytych nieprawidłowości, w tym łamanie prawa, ale również nie wyklucza, iż względem osób, podejmujących decyzje mogą zostać wyciągnięte dalsze kroki (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Jeszcze w trakcie trwania konferencji prasowej na rządowej stronie pojawiło się oficjalne oświadczenie. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że nie zgadza się z wnioskami instytucji prowadzonej przez prezesa Mariana Banasia.

CIR oddala oskarżenia w związku z organizacją wyborów kopertowych

W komuniakcie wydanym przez CIR podkreślane jest, iż „wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem”. W dalszej części komunikatu wyjaśniane jest, dlaczego rządzący stoją na straży stanowiska zgodności wyborów kopertowych z przepisami.

Wyszczególnione trzy główne argumenty. Pierwszym z nich ma być bezpieczeństwo obywateli. Wskazywane jest w nim, iż z uwagi na bezpieczeństwo obywateli w trakcie pandemii koronawirusa rząd musiał podjąć decyzję o organizacji wyborów kopertowych.

Drugą kwestią wskazywaną przez CIR jest to, że podjęte działania były jak najbardziej zgodne z prawem.Rząd ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zapewnienia warunków do realizacji wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym — przeczytać można w komunikacie CIR.

Trzecim argumentem natomiast — w odniesieniu do informacji NIK o kontrolach w Poczcie Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych — jest to, że każda ze wskazanych instytucji działać miała zgodnie ze swoimi kompetencjami.

W załącznikach do oświadczenia znaleźć można aż 6 opinii prawnych świadczących na korzyść polskiego rządu w związku z organizacją wyborów kopertowych krytykowanych przez NIK.

Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli mówią, iż w związku z wyborami, które się nie odbyły polscy, podatnicy stracili nawet 133 miliony złotych. Zawiadomienia w sprawie organizacji wyborów kopertowych trafiły do prokuratury.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gov.pl / Onet / Twitter.com @PiotrMuller

Tagi: NIK Wybory