wtv.pl > Gwiazdy > Zmarł Wiesław Gołas, ceniony aktor znany z wielu wybitnych ról. Rodzina ujawnia smutne szczegóły
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:14

Zmarł Wiesław Gołas, ceniony aktor znany z wielu wybitnych ról. Rodzina ujawnia smutne szczegóły

Wiesław Gołas
JackPease Photography/flickr.com

Niecały rok temu aktor przeszedł udar.

W wieku 90 lat odszedł aktor Wiesław Gołas. Zagrał w dziesiątkach popularnych filmów i seriali, m.in. "Czterech pancernych i psie", czy "Alternatywach 4".

Wiesław Gołas nie żyje

Informację o śmierci Wiesława Gołasa przekazała w rozmowie z RMF FM córka artysty, Agnieszka Gołas-Ners.

Od 4 września aktor przebywał w szpitalu, do którego trafił po wylewie, którego doznał w czasie przebywania w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Kłopoty zdrowotne artysta miał już wcześniej. Niecały rok temu przeszedł pierwszy zawał, o czym poinformowała w rozmowie z "Super Expressem" jego żona, Maria Krawczyk-Gołas.

Z powodu udaru miał problemy z mową, ale jak przekonywała jego małżonka, wszystko było już na dobrej drodze do regeneracji.

Ceniony i kochany artysta

Wiesław Gołas urodził się w 1930 r. w Kielcach, dokładnie 9 października, choć w oficjalnych danych często pojawia się data 4 października. Pomyłkę aktor uzasadniał w zabawny sposób tym, że "pijany organista wpisał do metryki błędną datę".

W 1954 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Tego samego roku debiutował zarówno na deskach teatru, jak i w filmie - zagrał niewielką rolę w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy.

Przez lata stworzył dziesiątki niezapomnianych kreacji w filmach tak cenionych reżyserów jak Andrzej Munk, Wojciech Has, czy Jerzy Hoffman.

Wyjątkowy potencjał komediowy Gołasa ukazał się w filmach Stanisława Barei, który obsadził go w "Brunecie wieczorową porą", czy popularnym serialu "Alternatywy 4".

Aktor zakończył swoją filmową karierę po 1995 r. Po raz ostatni podziwiać mogliśmy go w "Szabli od komendanta" Jana Jakuba Kolskiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, filmpolski.pl, wtv.pl

Powiązane