wtv.pl > Gospodarka > Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

niedziela handlowa
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Czy już niedługo wszystkie sklepy ponownie będą otwarte tylko w niedziele handlowe? Rozpoczęły się prace nad nowelizacją, która ma uniemożliwić obchodzenie zakazu przez m.in. ustanawianie w sklepie placówek pocztowych.

Z tej metody korzystają przede wszystkim mniejsze sklepy sieciowe, takie jak Żabki czy Carrefour Express.

Wszystkie sklepy otwarte tylko w niedziele handlowe? Szykowana jest nowelizacja ustawy

W niedziele niehandlowe według zasady miały być zamknięte wszystkie sklepy, chyba że za ladą mógł stanąć właściciel. Zasada ta obowiązywała przez krótki czas - wkrótce mniejsze sklepy wykorzystały lukę prawną i ustanowiły w swoich sieciach placówki pocztowe, które mogły być otwarte w niedzielę bez żadnych przeszkód.

W maju pojawiły się plotki, że po podobne kroki sięgnie Kaufland. Niemiecka sieć supermarketów miała skorzystać z okazji i również na swoim terenie ustanowić placówki pocztowe. Pomówienia niedługo później zdementowano, ale w głowach rządzących zapaliły się czerwone lampki.

Dla serwisu Money.pl wypowiedział się poseł Janusz Śniadek z PiS. Stwierdził on, że niedługo ruszy proces legislacyjny nowelizacji ustawy dot. niedziel handlowych. Wprowadzone mają zostać nowe definicje, a to oznacza, że najprawdopodobniej zniknie luka dot. otwierania w sklepach placówek pocztowych.

Według posła takie działanie podważa zasadę uczciwej konkurencji.

Czy Żabki będą ponownie zamknięte w niedziele?

O ile nowelizacja ma dotyczyć dostępności sklepów pod pretekstem ustanowienia w nich placówek pocztowych, co ma zostać zlikwidowane, o tyle wciąż będzie możliwość, by mniejsze sklepy pozostały otwarte również w niedziele niehandlowe.

Przyjęta jest zasada, że jeśli to właściciel stanie w niedzielę za ladą, wtedy sklep będzie mógł normalnie funkcjonować.

Ustawa dotycząca niedziel handlowych nie cieszy się dużym poparciem społecznym - ze względu na zamieszanie związane z okolicznościami jej wprowadzenia oraz kwestią zmieniających się niedziel handlowych, klienci mają problem z połapaniem się, kiedy mogą w tym dniu robić zakupy, a kiedy nie.

Zwolennicy zakazu handlu w niedzielę twierdzą, że chodzi o dobro pracowników, którzy dzięki temu mają jeden pewny dzień odpoczynku od pracy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [money.pl][wtv.pl]

zdjęcie główne: [Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne]