wtv.pl > Polska > Obowiązek szczepień? Niedzielski: "Na razie nie rozważamy wprowadzenia przymusu"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:46

Obowiązek szczepień? Niedzielski: "Na razie nie rozważamy wprowadzenia przymusu"

adam niedzielski - obowiązek szczepień
Screen pochodzi z programu Polsat News.

Występujący w programie "Gość Wydarzeń" Adam Niedzielski skomentował możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień. Szef Ministerstwa Zdrowia odniósł się również do pomysłu objęcia kosztami ewentualnego leczenia osoby niezaszczepione.

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim minister zdrowia skomentował plany dalszej walki z pandemią i zmian w systemie ochrony zdrowia.

Gość Polsat News zapowiedział choćby przeznaczenie 100 mln zł na poprawienie systemu leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich. Według zapewnień szefa resortu zdrowia rozwiązanie miało zostać już skonsultowane z premierem Morawieckim.

Adam Niedzielski przeszedł kolejno do umówienia rozwoju Narodowego Programu Szczepień. Zwrócił uwagę, że już w przyszłym tygodniu uruchomione zostaną zapisy na szczepienie preparatem Pfizera dla nastolatków z grupy 16-17 lat.

Adam Niedzielski o wprowadzeniu obowiązku szczepień

Pytany o obowiązek szczepień, minister zdrowia wskazał, że dotychczasowa metoda przekonywania do zaszczepienia się przeciw COVID-19 okazała się dość skuteczna.

Na razie nie rozważamy wprowadzenia przymusu – przekazał gość programu. Niedzielska zapewnił, że przekazywana przez specjalistów wiedza, przekonuje ludzi do wzięcia udziału w Narodowym Programie Szczepień.

Szef resortu zapowiedział ponadto, że w pewnym momencie osiągniemy tzw. punkt przesilenia, po którym szczepionek będzie na tyle dużo, że to one będą czekały na chętne osoby.

Komentując sytuację, której powinniśmy spodziewać się po wakacjach, Adam Niedzielski ocenił, że do września zaszczepionych zostanie około 70-80 proc. Polek i Polaków.

Antyszczepionkowcy poniosą koszty?

Minister zdrowia skomentował też pomysły, według których osoby, które zachorują po odmówieniu przyjęcia szczepionki, powinny same zapłacić za leczenie.

Według zapewnień Niedzielskiego pomysł jest "absolutnie nieakceptowalny". – Po to jest system leczenia publicznego, żeby ta pomoc była udzielana – powiedział. I podkreślił: – Od tego jest państwo.

Zapytany o tzw. paszporty covidowe, które wprowadziły m.in. rządy Węgier czy Francji, szef MZ odparł, że na ten moment polskie stanowisko zakłada, iż dostęp do usług nie powinien być związany z posiadaniem podobnych dokumentów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News

Powiązane