wtv.pl
Majątek Mateusza Morawieckiego i jego żony

East News/Jakub Kaminski

WP ujawnia majątek Morawieckich

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Dziennikarzom Wirtualnej Polski udało się dotrzeć do informacji na temat majątku jakim dysponuje żona Mateusza Morawieckiego. Dane te nie muszą być przekazywane przez premiera w oświadczeniu majątkowym. Wiadomości są wstrząsające!

Żona Mateusza Morawieckiego jest właścicielką m.in. kilku mieszkań, gruntów ornych, czy ok. 15 ha działek.

Majątek żony Mateusza Morawieckiego

Kwestia majątków najbliższej rodziny ważnych polityków podniesiona została w 2019 r. po ujawnieniu informacji na temat zakupu w 2002 r. przez Mateusza Morawieckiego i jego żonę 15 ha gruntów od jednego z wrocławskich kościołów za niezwykle okazyjną kwotę 700 tys. zł.

Po wyjściu na jaw tych wiadomości, w Sejmie uchwalono ustawę dotyczącą konieczności ujawniania danych majątkowych najważniejszych polityków oraz ich rodzin. Ta wstrzymana została jednak przez Andrzeja Dudę, który skierował ją do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Po dziś dzień instytucja nie wydała w tej sprawie żadnego oświadczenia.

Andrzej Duda

Sieć obiega specyficzny fragment wywiadu Andrzeja Dudy

CZYTAJ DALEJ

Prawo i Sprawiedliwość nie wydaje się już jednak być zainteresowane tematem. Kilka dni temu o ideę ujawniania majątków rodzin polityków pytana była posłanka Anita Czerwińska, która jeszcze w 2019 r. głosowała za ustawą regulującą kwestię. Teraz stwierdziła, że powinna to być "indywidualna sprawa" każdego z polityków.

Dziennikarze Wirtualnej Polski zdecydowali się jednak nie odpuścić tematu. Po przejrzeniu ksiąg wieczystych udało im się dotrzeć do informacji na temat majątku Iwony Morawieckiej, małżonki obecnego premiera.

Mieszkania, grunty, hektary...

Majątek należący do Mateusza Morawieckiego wg polskiego prawa musi być jawny i dane na jego temat można odnaleźć w oświadczeniu majątkowym premiera. Wchodzą w jego skład dwa domy o wartości ok. 5,4 mln zł, mieszkanie (1,1 mln zł) i działka rolna (ok. 200 tys. zł).

Wraz z żoną jest również właścicielem szeregówki we Wrocławiu o wartości 1,35 mln zł. W tym momencie zaznaczyć należy, że w grudniu 2013 r. państwo Morawieccy zadecydowali o podziale majątku. Dane na temat części należącej do żony premiera nie muszą być zatem podawane do wiadomości publicznej.

Przyjrzyjmy się zatem co wchodzi w skład własności Iwony Morawieckiej. Wg. informacji zdobytych przez dziennikarzy Wirtualnej Polski są to m.in. dwie działki we Wrocławiu Oporowie (więcej niż 15 ha), warte ok. 12,8 mln zł.

Oprócz tego żona premiera jest właścicielką mieszkań we Wrocławiu i Warszawie o wartości ok. 7 715 000 zł (w tym jedno w stolicy o wartości 5,5 mln zł). Na tym majątek się jednak nie kończy.

Iwona Morawiecka dysponuje również gruntami ornymi w Żernikach Wrocławskich oraz w Brochowie nad Bzurą, o wartości prawie 1,5 mln zł. Ma również lokal użytkowy na wrocławskim rynku (ok. 1,3 mln zł).

Dziennikarze Wirtualnej Polski zaznaczają, że majątek Mateusza Morawieckiego i jego żony może być znacznie większy. Odnalezione przez reporterów informacje dotyczą bowiem jedynie własności znajdujących się na terytorium Polski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >