wtv.pl
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował o zmianach w formularzu kierującym pacjentów na testy na obecność koronawirusa.

WTV

Pilne oświadczenie rzecznika Ministerstwa Zdrowia. Więcej Polaków będzie musiało się przebadać

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował o zmianach w formularzu kierującym pacjentów na testy na obecność koronawirusa. Przedstawiciel resortu przekazał, że wykonanie testu będzie rekomendowane również osobom z &bdqu

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski wskazał, że wobec rozpędzania się trzeciej fali epidemii rząd zdecydował się na odciążenie podstawowej opieki medycznej i wprowadzenie zmian w ścieżce testowania na obecność koronawirusa.

Począwszy od dzisiaj, by zostać skierowanym na test, konieczne jest wypełnienie internetowego formularza dostępnego na oficjalnej stronie polskiego rządu gov.pl.

Wojciech Andrusiewicz o zmianach w formularzu

W trakcie popołudniowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że resort zdecydował o zmianach w formularzu służącym do rejestracji.

Rozszerzenie formularza ma związek z pojawieniem się brytyjskiej mutacji wirusa. W efekcie na test kierowane będą osoby „z szerszymi objawami”. Poprzednio podstawą do wysłania na test były choćby zaburzenia węchu czy smaku.

Jeżeli więc zaznaczamy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i był on dłuższy niż 15 minut z dystansem poniżej 2 metrów, zostaniemy skierowani na test. Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować, że to może być zakażenie covidowe, zostaniemy skierowani na test – zapewnił Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że w tej chwili na test co godzinę zapisuje się nawet kilkaset osób. W chwili skierowania na badanie osoba, u której istnieje podejrzenie zakażenia, z automatu będzie podlegać kwarantannie.

Z uwagi na fakt, że ta brytyjska odmiana koronawirusa nie niesie za sobą stricte podobnych objawów, jak ta podstawowa forma koronawirusa, którą znamy już od przeszło roku, my dzisiaj ten formularz zmieniamy, dopuszczając szerszą liczbę objawów – przekazał poprzednio goszczący na antenie TVN24 Andrusiewicz.

Rzecznik resortu wskazał na konieczność kierowania na test coraz większej ilości osób, zwracając uwagę, że według ekspertów „utrata węchu i smaku nie jest w tej chwili naczelnym objawem w transmisji brytyjskiej wersji wirusa”.

Będziemy dość szeroko kierowani na testy – zapewnił Wojciech Andrusiewicz.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: tvn24.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >