wtv.pl > Polityka > Zapowiedziana kontrola. "Pan Bóg daje Obajtkowi pieniądze niewiadomego pochodzenia"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:15

Zapowiedziana kontrola. "Pan Bóg daje Obajtkowi pieniądze niewiadomego pochodzenia"

Majątek Daniela Obajtka zostanie skontrolowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej.
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Gośćmi programu Radia Zet byli posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Politycy opozycji poinformowali o rozpoczęciu kontrolowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz urzędu marszałkowskiego. O szczegółach dochodzenia opowiedzieli na antenie rozgłośni.

Miliony dotacji na firmę Daniela Obajtka i jego matki

3 firmy zarejestrowane są pod jednym adresem – a w jednym z nich udziały ma do dziś Obajtek i jego mama – w ciągu 4 lat otrzymały prawie 86 mln złotych – przekazali członkowie KO.

Joński i Szczerba zaznaczyli jednocześnie, że jeszcze dziś porozmawiają z dyrektorem NCBR. – Chcemy, żeby dokładnie było wiadomo, na co poszło 86 mln i co państwo z tego ma, że przekazało te pieniądze. Joński podkreśla, że majątek prezesa Orlenu jest niewiadomego pochodzenia, a do tego dochodzą ogromne dofinansowania.

Politycy zwrócili uwagę na niedawne wypowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który przekonywał, że Bóg dał Danielowi Obajtkowi coś trudnego do zdefiniowania. – Na pewno daje mu ogromne pieniądze, niewiadomego pochodzenia i tego w oświadczeniach nie ma – usłyszeliśmy w Radiu Zet.

Kontrola szpitali tymczasowych

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skomentowali również sprawę szpitali tymczasowych, które mimo rozpędzającej się trzeciej fali epidemii koronawirusa w większości pozostają zamknięte.

Dariusz Joński przekazał, że w najbliższych dniach kontroli zostaną poddane wszystkie placówki. Michał Szczerba poinformował jednocześnie o skutkach kontroli przeprowadzonej w szpitalu tymczasowym w Kielcach.

Byliśmy na terenie, ale trudno to nazwać szpitalem. To pomieszczenia, boksy, w których powinny znajdować się sale chorych, a sale powinny być wyposażone w łóżka, kardiomonitory, respiratory. Wszystko zostało zdemontowane – przekazał.

Zaznaczono, że powstała w Kielcach placówka kosztowała 16 milionów złotych, a miesięczny koszt jego najmu do 1 mln 200 tys. zł. – A szpital pozostaje pusty – zaznaczył polityk Platformy Obywatelskiej.

Mamy apel do premiera Morawieckiego, żeby natychmiast otworzył wszystkie szpitale tymczasowe – przekazał Michał Szczerba.

Mamy środek pandemii, wszyscy wiemy, że w drugiej połowie tygodnia będzie zwyżka, dostaliśmy dane, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o liczbę zgonów w Europie, i mamy 10 pustych szpitali tymczasowych – dodał.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet

Powiązane