wtv.pl
W trakcie specjalnej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował o zmianach w ścieżce testowania i zwiększeniu ilości łóżek covidowych.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Adam Niedzielski zapowiedział ważne zmiany podczas konferencji

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W trakcie specjalnej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował o zmianach w ścieżce testowania i zwiększeniu ilości łóżek covidowych. – Jeśli będzie duże przyspieszenie zachorowań, to konsekwencją będą decyzje co do obostrzeń w skali

Tuż po godzinie 14:00 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka i rzecznika rządu Piotra Muellera.

Ruszają zapisy dla nowych grup

Dworczyk przekazał, że do tej pory w Polsce dokonano przeszło 4,5 miliona szczepień, w tym ponad 1,6 miliona pacjentów zaszczepiono drugą dawką. Szef KPRM potwierdził ponadto, że rozpoczęły się szczepienia osób przewlekle chorych.

18 marca rozpoczynamy zapisy dla seniorów w wieku 68 i 67 lat – przekazał Dworczyk. Grupa ma być szczepiona preparatem AstraZeneca. 22 marca ruszą z kolei zapisy dla seniorów w wieku 66 i 65 lat.

Adam Niedzielski: Niepokojący sygnał

Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie, informował dziś na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia.

Informacje te potwierdził w trakcie konferencji prasowej. Adam Niedzielski zapewnił, że resort na bieżąco analizuje sytuację pandemiczną.

Jeśli będzie duże przyspieszenie zachorowań, to konsekwencją będą decyzje co do obostrzeń w skali całego kraju – przekazał minister zdrowia.

Niedzielski dodał, że najtrudniejsza sytuacja pandemiczna utrzymuje się w woj. warmińsko-mazurskim. Kolejno najbardziej niepokojąco rzecz przedstawia się na Mazowszu, Pomorzu oraz w Lubuskiem. Resort analizuje również trudną sytuację epidemiczną w województwach: kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, śląskim oraz podkarpackim.

Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że przewidując wzrost hospitalizacji, zdecydowano o zwiększeniu liczby łóżek covidowych o 4 tysiące. Baza łóżek ma tym samym wzrosnąć do 35 tysięcy.

Adam Niedzielski mówił również o zmianie ścieżki testowania i odciążeniu podstawowej opieki zdrowotnej w wydawaniu skierowań. – Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza. Wystarczy wejść na gov.pl/dom – zaznaczył szef MZ. Konsultanci mają być dostępni od 8 do 18.

W trakcie konferencji minister skomentował również kontrowersje dotyczące szczepionki AstraZeneca. Zapewniono, że rząd na bieżąco analizuje sytuację dotyczącą preparatu, którego użycie zostało tymczasowo wstrzymane przez część krajów.

W Unii Europejskiej mamy 5 mln osób zaszczepionych tą szczepionką i 30 zdarzeń zakrzepowych – zaznaczył Niedzielski, dodając, że w żadnym z przypadków nie potwierdzono relacji między zjawiskami niepożądanymi a przyjęciem dawki produktu AstraZeneca.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jacek Kurski odpowiedział na zarzuty pod adresem swojej żony, Joanny

  • TVN ugiął się pod krytyką, dotyczącą reemisji wywiadu Meghan i Harry`ego

  • Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >