wtv.pl > Świat > Wakacje 2021 bez kwarantanny i testów? Propozycja tylko dla posiadaczy certyfikatu
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:51

Wakacje 2021 bez kwarantanny i testów? Propozycja tylko dla posiadaczy certyfikatu

szczepienia
Piotr Molecki/East News

Wakacje 2021 dla większości wczasowiczów mogą upłynąć bez uciążliwej kwarantanny i testów na granicach. Rada Unii Europejskiej pracuje nad porozumieniem w sprawie. Portugalska delegacja wydała komunikat w sprawie.

Jak podaje delegacja, stali przedstawiciele Unii Europejskiej mieli zatwierdzić zalecenia Rady Unii Europejskiej w sprawie ograniczeń w swobodnym przepływie ludności przez granice wspólnoty. Wakacje najprawdopodobniej będą mogły odbyć się bez uciążliwych obostrzeń.

"Państwa członkowskie wykazały szeroki konsensus w sprawie odpowiedzialnego przywrócenia swobodnego przepływu" - brzmi komunikat, na który powołał się PAP.

Wakacje 2021 bez testu i kwarantanny? Mogą skorzystać tylko posiadacze certyfikatu

Na oficjalne decyzje w sprawie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Należy podkreślić, że przy wdrożeniu certyfikatu wczasowicze wciąż będą musieli przestrzegać restrykcji panujących w danym kraju. Komunikat w sprawie wydali też pracownicy biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Celem certyfikatu jest ułatwienie bezpiecznego podróżowania na terenie państw europejskich.

Osoby niezaszczepione będą zobowiązane do przestrzegania panujących już obostrzeń na granicach między danymi państwami. Najczęściej mowa o obowiązku wykonania testu lub odbycia kwarantanny, która może skutecznie zniweczyć plany urlopowe.

Posiadacz dokumentu będzie mógł potwierdzić zaszczepienie, negatywny wynik testu na wirusa lub posiadanie statusu ozdrowieńca.

Parlament Europejski, podczas sesji plenarnej 8 czerwca, wezwał wszystkie kraje wspólnoty do wdrożenia cyfrowego certyfikatu Covid do 1 lipca.

Trwają prace nad wdrożeniem interoperacyjnej infrastruktury. Do działań włączyła się także Polska. Na 27 państw członkowskich aż 23 są już przygotowane technicznie do wdrożenia certyfikatu.

Dziewięć krajów już rozpoczęło wydawanie i weryfikowanie przynajmniej jednego rodzaju certyfikatu.

Należy zaznaczyć, że wyrobienie dokumentu jest w pełni bezpłatne. Możliwe będzie także okazanie papierowej wersji zaświadczenia.

Potocznie nazywany "paszport covidowy" będzie obowiązywał przez 12 miesięcy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: PAP | WTV

Zdjęcie główne: East News

Powiązane