wtv.pl > Polityka > Victor Orban wykorzystywał Pegasusa do inwigilowania dziennikarzy i opozycjonistów na całym świecie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:18

Victor Orban wykorzystywał Pegasusa do inwigilowania dziennikarzy i opozycjonistów na całym świecie

Ujawniono, że Victor Orban inwigilował dziennikarzy przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego Pegasus
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Ujawniono, że Viktor Orban korzystał z oprogramowania Pegasus do szpiegowania dziennikarzy. Na celowniku premiera Węgier znaleźli się nie tylko rodzimi publicyści, ale również pracownicy CNN, "New York Times", czy "Wall Street Journal". Pegasus miał być zakupiony niedawno również przez polskie służby.

Po raz kolejny międzynarodowa arena spogląda na politykę Viktora Orbana jako coś, co przeczy idei demokratycznego państwa. Premier Węgier miał inwigilować dziennikarzy.

Brytyjski "The Guardian" ujawnił, że Viktor Orban wykorzystuje oprogramowanie szpiegowskie Pegasus do obserwacji i śledzenia poczynań dziennikarzy oraz opozycjonistów. Na liście znalazły się nawet głowy państw.

Victor Orban inwigiluje dziennikarzy i opozycjonistów przy użyciu oprogramowania Pegasus

18 lipca na całym świecie pojawiły się artykuły relacjonujące śledztwo na temat działań Viktora Orbana. Materiał zbierany był przez "The Guardian", który ściśle współpracował z francuską organizacją non-profit Forbidden Stories.

Dziennikarze przekazali, że premier Węgier wykorzystując oprogramowanie Pegasus, inwigilował ponad tysiąc osób z 50 różnych krajów świata.

Na celowniku Viktora Orbana znaleźć miało się minimum 65 biznesmenów, członkowie arabskiej rodziny królewskiej, 189 dziennikarzy, 85 działaczy na rzecz praw człowieka oraz nawet ponad 600 polityków, w tym ministrów, dyplomatów oraz urzędników państwowych.

Nie tylko Węgrzy byli szpiegowani przez Pegasusa

Pegasus miał pomóc również w śledzeniu i zbieraniu informacji na temat 10 węgierskich prawników. Portal Direkt 36 przekazał, że tylko w 2019 roku Victor Orban 11 razy przeszukiwał sprzęt Szabolcsa Panyia, niezależnego węgierskiego dziennikarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Akcja związana z inwigilacją była procederem na szeroką skalę. Viktor Orban nie skupiał się bowiem jedynie na węgierskich publicystach. Pegasus miał pomóc w dotarciu do dziennikarzy "New York Times", "Wall Street Journal", katarskiej Al Jazeery, czy CNN i Associated Press.

Polska również miała zakupić izraelski program do inwigilacji

Kanadyjski The Citizen Lab przekazał w 2019 roku, że również polski rząd zakupił Pegasusa. Ślady tej transakcji w dokumentach CBA wykryć miała również NIK. Wydano jednak oświadczenie, gdzie służby zaprzeczyły, by program do masowego szpiegowania Polaków został faktycznie zakupiony.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: o2, The Guardian Zdjęcie główne: ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News