wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ujawniono, ile pieniędzy z budżetu MSZ poszło na projekty Rydzyka

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W okresie rządów Zjednoczone Prawicy Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) przyznało podmiotom związanym z Tadeuszem Rydzykiem ponad 2,1 mln zł. Przedsięwzięcia toruńskiego redemptorysty hojnie wspierają także inne resorty.

Jak podaje Wirtualna Polska, od początków rządów Zjednoczonej Prawicy kierowana przez Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis i inne podmioty związane z toruńskim redemptorystą regularnie otrzymują wielotysięczne dotacje z Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).

Miliony z MSZ na przedsięwzięcia Tadeusza Rydzyka

Z odpowiedzi wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka na interpelację poselską Hanny Gill-Piątek (Polska 2050) wynika, że od 2016 roku resort corocznie przelewał ogromne kwoty na prowadzony przez toruńską Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM)- uczelnię założoną przez Tadeusza Rydzyka - Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Jak podaje Wirtualna Polska, w roku 2016 było to 190 tys. zł, w latach 2017-2018 - po 260 tys. zł, w roku 2019 - 215 tys. zł, a w ubiegłym roku - 217 tys. zł. W sumie daje 1 mln 142 tys. zł. Dotacje z MSZ otrzymała też sama uczelnia Tadeusza Rydzyka.

Wyższej Szkolej Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) w Toruniu MSZ przyznało m.in. 156 tys. zł w celu sfinansowania projektu "Wdzięczni za niepodległą Polskę" czy ponad 105 tys. zł na projekt "Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej".

Innym podmiotwej hojnie finansowanym przez MSZ była w minionych latach kierowana przez Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis. Jak podaje Wirtualna Polska, projekt "By pamięć o nich trwała" MSZ dofinansowało kwotą 200 tys. zł, projekt "Pamięć i tożsamość - Międzynarodowe Centrum Informacyjne" - kwotą 216 tys. zł, projekt "Rotmistrz Pilecki - przywrócenie pamięci" - kwotą 180 tys. zł, a projekt "Bohaterowie codzienności - pamięć i upowszechnianie" - kwotą 24 tys. zł.

Na utworzenie "Kwartalnika historycznego Pamięć i Tożsamość" MSZ miało przeznaczyć ponad 98 tys. zł. Jak podaje Wirtualna Polska, zgodnie z odpowiedzią wiceministra Wawrzyka na interpelację posłanki Gill-Piątek wszystkich tych przelewów dokonano w ramach Ustawy o finansach publicznych oraz Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Przedsięwzięcia Tadeusza Rydzyka są jednak hojnie wspierane finansowo także przez inne resorty. Fundacja Lux Veritatis otrzymywała za rządów Zjednoczonej Prawicy dotacje z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR)Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku pomimo pandemii wsparło Fundację Lux Veritatis kwotą 420 tys. zł. Najwięcej fundacja otrzymała jednak z Ministerstwa Kultury, które przekazało jej 85 mln zł na rozwój Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. Św. Jana Pawła II w Toruniu.

Tymczasem 9 kwietnia ruszył proces przeciw Fundacji Lux Veritatis, którą Sieć Obywatelska Watchdog Polska oskarża o niewywiązywanie się z obowiązku udostępniania informacji publicznej dotyczącej wykorzystywania publicznych pieniędzy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >
GIS

Polska

GIS informuje o wycofaniu z rynku trzech napojów i kremu do gotowania. Ostrzega, by pod żadnym pozorem ich nie spożywać

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym otrzymali alert RCB. Mogą otrzymać szybką pomoc

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Ksiądz, który celował z broni do wiernych i miał stanąć przed sądem. Nie poniesie żadnych konsekwencji

Czytaj więcej >