wtv.pl

WTV.pl

Znamy dokładne powiązania między Tadeuszem Rydzykiem a Ministerstwem Kultury. Setki tysięcy złotych z naszych podatków

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Julian Bakuła
  • MKiDN ujawniło, ile pieniędzy przyznało fundacji Tadeusza Rydzyka w latach 2016-2020

  • W ramach czterech dotacji Fundacja Lux Veritatis otrzymała 223,9 tys. zł

  • W tym roku Lux Veritatis otrzyma kolejne fundusze

  • Fundacja Tadeusz Rydzyka dostaje pieniądze także z Ministerstwa Zdrowia

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, w odpowiedzi na interpelację złożoną przez posła Nowoczesnej Michała Jarosa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało do wiadomości publicznej łączną kwotę dotacji przyznanych w latach 2016-2020 Fundacji Tadeusza Rydzyka przez podmioty podlegające MKiDN.

W ramach czterech dotacji Fundacja Lux Veritatis otrzymała w tych latach 223,9 tys. zł. Dwie z tych dotacji miały posłużyć sfinansowaniu programów promocji czytelnictwa i literatury. W roku 2019 Fundacja otrzymała 85,5 tys. zł na program "Regał".

Z kolei rok później 25,2 tys. zł przyznano Fundacji na wydanie książki pod tytułem "Zachowali godność w czasie próby. Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej". W roku 2018 podlegające MKiDN Biuro Programu Niepodległa przekazało Fundacji 83,2 tys. zł na organizację koncertu "Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego dla Niepodległej".

Ponadto w roku 2018 fundacja Tadeusza Rydzyka otrzymała od Muzeum Historii Polski 30 tys. zł dotacji na realizację filmów dokumentalnych opowiadających o osobach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej oraz o świadkach tego rodzaju pomocy.

Z odpowiedzi MKiDN na interpelację posła Jarosa wynika, że w latach 2016-2020 Ministerstwo Kultury nie przekazało jednak żadnych środków finansowych innym podmiotom związanym z Tadeuszem Rydzykiem takim jak spółki Uzdrowisko Termy Toruńskie, Geotermia Toruń czy Nasza Przyszłość.

Rząd hojnie wspiera Tadeusza Rydzyka

Dotacje na rzecz imperium Tadeusza Rydzyka, ujawnione przez Ministerstwo Kultury w odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej, to tylko jeden z wielu przykładów finansowania przez rząd działalności toruńskiego redemptorysty. Niedawno wyszło na jaw, w 2021 roku państwowe pieniądze znowu szerokim strumieniem popłyną do Torunia.

Z datowanego na 28 grudnia "Wykazu planowanych wydatków budżetu państwa, które w 2020 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego" dowiadujemy się, że w bieżącym roku Fundacja Lux Veritatis otrzyma z Ministerstwa Kultury w sumie niemal 85 mln zł dotacji na rozwój Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu .

24 386 898 zł przeznaczone zostanie na budowę siedziby stałej muzeum, z kolei 60 mln zł posłużyć ma "opracowaniu założeń i kompleksowej realizacji wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu".

Ministerstwo Kultury nie jest jednak jedynym resortem, który hojnie wspiera finansowo fundację Tadeusza Rydzyka. Jak udało się ustalić senatorowi Krzysztofowi Brejzie, w ubiegłym roku ogromne dotacje przyznało fundacji Ministerstwo Zdrowia .

Resort przyznał Fundacji Lux Veritatis 420 tys. zł na zakup czasu antenowego Telewizji Trwam w celu wplecenia do programu "Rozmowy niedokończone" wątków związanych z Narodową Strategią Onkologiczną. W jednym z programów rzeczywiście pojawił się taki wątek, z kolei w trzech innych odcinkach poruszane były tematy nowotworów krwi, chłoniaka czy opieki nad seniorami z chorobami nowotworowymi.

Ministerstwo nie wskazało jednak, czy i w jaki sposób przeprowadzona została weryfikacja sposobu wydatkowania przyznanych pieniędzy. Z kolei przyznanie tak wielkich pieniędzy na zakup czasu antenowego prywatnej stacji telewizyjnej może dziwić w obliczu dotkliwego niedofinansowania polskiej służby zdrowia, które szczególnie widoczne stało się w dobie pandemii.

[EMBED-1238]

Źródło: wirtualnemedia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Julian Bakuła

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Artykuł Sponsorowany

Czechy pierwszym rywalem Fernando Santosa!
Czytaj więcej >
Polska

Alan Wysocki

Rząd zmienia zasady wjazdu do kraju. Jest rozporządzenie
Czytaj więcej >
Polska

Alan Wysocki

Ksiądz pobiera 200 zł za zdjęcie kłódki w bramie? Wierni zawiadomili kurię
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

21 domów strawionych przez ogień. Trwa szacowanie strat po pożarze w Nowej Białej.
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Chorzów: dym widać z kilku kilometrów. Płonie hala z materiałami plastikowymi
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Krystyna Pawłowicz wzywa Szwedów do oddania zrabowanych w czasie potopu dóbr. Krytykom odpowiada zdjęciem z szablą
Czytaj więcej >