wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dr Hajdasz w Radiu Maryja o procesie władz fundacji Rydzyka: Wyjątkowo bulwersujący i dotkliwy

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Dyrektorka Centrum Monitoringu i Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dr Jolanta Hajdasz na antenie Radia Maryja wypowiedziała się na temat procesu wytoczonego kierowanej przez Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis przez Sieć Obywatelską

W piątek, 9 kwietnia, ruszył proces karny wytoczony kierowanej przez Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, która oskarża fundację o to, że wbrew obowiązkowi nie udostępniła informacji publicznej dotyczącej wykorzystywania publicznych pieniędzy.

Jak podaje OKO.press, w ciągu pięciu lat do podmiotów związanych z Tadeuszem Rydzykiem - Fundacji Lux Veritatis oraz spółki Geotermia Toruń - trafiło 325 mln zł z publicznych pieniędzy, w tym między innymi z Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Sprawiedliwości i Funduszu Ochrony Środowiska.

Uzasadnione wydaje się więc zainteresowanie organizacji pozarządowych sposobem wydatkowania publicznych pieniędzy przez biznesowo-medialne imperium Tadeusza Rydzyka. W oparciu o wniosek o udostępnienie informacji publicznej Fundacja Lux Veritatis powinna przedstawić Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska pełną dokumentację dotyczącą wykorzystania pieniędzy uzyskanych z budżetu państwa

Jednak fundacja kierowana przez Tadeusza Rydzyka najpierw zwlekała z odpowiedzią na wniosek, a potem udostępniła jedynie część dokumentacji. - Oczekując udostępnienia wszystkich żądanych informacji oraz chcąc pokazać, że niepełna realizacja wniosku o informację niemal rok po jego złożeniu jest pogwałceniem prawa do informacji, kontynuowaliśmy postępowanie na drodze sądowej - informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Organizacja złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Fundację Lux Veritatis. Jako że prokuratura odmówiła zajęcia się sprawą, Sieć Obywatelska złożyła subsydiarny akt oskarżenia.

Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na piątek, 9 kwietnia, jednak Tadeusz Rydzyk oraz inni członkowie zarządu nie stawili się na rozprawie. Na rezerwowy termin rozprawy już wcześniej wyznaczono 29 kwietnia.

Dr Jolanta Hajdasz o procesie przeciw Fundacji Lux Veritatis

Tymczasem na temat procesu wytoczonego przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska Fundacji Lux Veritatis wypowiedziała się na antenie Radia Maryja dyrektorka Centrum Monitoringu i Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dr Jolanta Hajdasz.

- Nie mam najmniejszych wątpliwości, podkreślam to i chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć, że ta sprawa nigdy nie powinna trafić do sądu, że jest to działanie nakierowane na po prostu nękanie zarówno ojca Tadeusza Rydzyka, jak i ojca Jana Króla i pani Lidii Kochanowicz, czyli osób, które są w zarządzie Fundacji Lux Veritatis - mówiła dr Hajdasz w audycji "Rozmowy niedokończone" na antenie Radia Maryja.

Dr Hajdasz zwróciła także uwagę na fakt, że Fundacja Lux Veritatis jest nadawcą Telewizji Trwam, wyciągając stąd wniosek, że proces wytoczony fundacji to "działanie skierowane przeciwko realizacji zasady wolności słowa".

- Proces ten jest wyjątkowo bulwersujący, wyjątkowo dotkliwy - skwitowała dr Hajdasz w rozmowie na antenie Radia Maryja.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: siecobywatelska.pl, radiomaryja.pl, o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >