wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wykazano ile Ministerstwo Zdrowia płaci TV Trwam. Ojciec Rydzyk nie może narzekać

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku przekazało 420 tysięcy złotych prowadzonej przez Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis. Pieniądze miały posłużyć sfinansowaniu emisji spotów oraz produkcji i emisji audycji promujących walkę z nowotworami. Teg

Pieniądze miały zostać przeznaczone na zakup czasu antenowego w celu umieszczenia w audycji telewizyjnej Telewizji Trwam "Rozmowy niedokończone" wątku kampanii związanej z Narodową Strategią Onkologiczną, wieloletnim programem na lata 2020-2030.

Informacje na temat dofinansowania zostały udzielone przez rząd senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie. "Ministerstwo Zdrowia przelało w 2020 r. 420 tys. dla imperium T. Rydzyka (Fundacja Lux Veritatis). Pandemia, upadek diagnostyki, odwołane zabiegi, dramatyczny wzrost zgonów. A Ministerstwo ZDROWIA przelewa setki tys. fundacji T. Rydzyka. Wstydu nie mają" - czytamy we wpisie Brejzy na Twitterze. 

Jak podaje Onet.pl, nie wiadomo czy i w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia weryfikowało sposób wykorzystania przez Lux Veritatis przyznanych funduszy. Tymczasem analiza archiwum internetowego strony Telewizji Trwam wykazuje, że rządowej strategii onkologicznej poświęcony został tylko jeden odcinek "Rozmów niedokończonych".

Trzy inne audycje poświęcone były nowotworom krwi, życiu z chłoniakiem i opiece nad seniorami chorującymi na raka, jednak nie jest jasne, czy programy te stanowiły realizację umowy z ministerstwem. 

Nie jest również jasne, jakie kryteria zadecydowały o powierzeniu zadania promocji Narodowej Strategii Onkologicznej właśnie Fundacji Lux Veritatis i Telewizji Trwam. Jest to już kolejny taki przypadek: w roku 2019 Brejza ujawnił, że w latach 2016-2018 Ministerstwo Zdrowia przekazało fundacji 1 milion złotych na promocję programu leczenia chorób nowotworowych. Raport z kontroli tych wydatków przeprowadzonej przez NIK nie wykazał jednak żadnych uchybień.

Miliony złotych dla Tadeusza Rydzyka

Zaledwie wczoraj informowaliśmy na wtv.pl o innej pokaźnej dotacji przyznanej - tym razem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) - Fundacji Lux Veritatis. Fundacja ma otrzymać niemal 85 mln zł na rozwój Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II.

Muzeum ma przedstawiać historię chrześcijaństwa w Polsce, zwracając szczególną uwagę na rolę "wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm" i będąc "depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski".

Fundacja Lux Veritatis ma otrzymać 24 386 898 zł na "budowę siedziby stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II", której ukończenie planowane jest na rok 2021. Ponadto MKiDN przyznało fundacji 60 mln zł na "opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu".

Tymczasem na dość podobny cel, również związany z przygotowaniem wystawy, Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przyznano 1 mln 230 tysięcy złotych, czyli kwotę kilkadziesiąt razy mniejszą

Źródło: Onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >