PHOTO: ARTUR HOJNY/SE/EAST NEWS WARSZAWA 15 / 02 / 2012 SEJM POSIEDZENIE KOMISJI DS KULTURY I SRODKOW PRZEKAZU DOTYCZACE NIEPRZYZNANIA TELEWIZJI TRWAM KONCESJI NA CYFROWE NADAWANIE PROGRAMU N/Z TADEUSZ RYDZYK TELEWIZJA TRWAM LUX VERITATIS KONCESJA POSIEDZENIE KOMISJA KULTURA SRODKI NIE PRZYZNANIE NIEPRZYZNANIE. ARTUR HOJNY/East NewsŹródło: ARTUR HOJNY/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 8 Stycznia 2021

Wykazano ile Ministerstwo Zdrowia płaci TV Trwam. Ojciec Rydzyk nie może narzekać

Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku przekazało 420 tysięcy złotych prowadzonej przez Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis. Pieniądze miały posłużyć sfinansowaniu emisji spotów oraz produkcji i emisji audycji promujących walkę z nowotworami. Tego rodzaju dotacja może jednak dziwić w obliczu szczególnie wyraźnego w dobie pandemii niedofinansowania służby zdrowia.

Pieniądze miały zostać przeznaczone na zakup czasu antenowego w celu umieszczenia w audycji telewizyjnej Telewizji Trwam "Rozmowy niedokończone" wątku kampanii związanej z Narodową Strategią Onkologiczną, wieloletnim programem na lata 2020-2030.

Informacje na temat dofinansowania zostały udzielone przez rząd senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie. "Ministerstwo Zdrowia przelało w 2020 r. 420 tys. dla imperium T. Rydzyka (Fundacja Lux Veritatis). Pandemia, upadek diagnostyki, odwołane zabiegi, dramatyczny wzrost zgonów. A Ministerstwo ZDROWIA przelewa setki tys. fundacji T. Rydzyka. Wstydu nie mają" - czytamy we wpisie Brejzy na Twitterze. 

Jak podaje Onet.pl, nie wiadomo czy i w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia weryfikowało sposób wykorzystania przez Lux Veritatis przyznanych funduszy. Tymczasem analiza archiwum internetowego strony Telewizji Trwam wykazuje, że rządowej strategii onkologicznej poświęcony został tylko jeden odcinek "Rozmów niedokończonych".

Trzy inne audycje poświęcone były nowotworom krwi, życiu z chłoniakiem i opiece nad seniorami chorującymi na raka, jednak nie jest jasne, czy programy te stanowiły realizację umowy z ministerstwem. 

Zapowiadana konferencja ws. powrotu do szkoły się nie odbędzie. Dziennikarze wracają do domuZapowiadana konferencja ws. powrotu do szkoły się nie odbędzie. Dziennikarze wracają do domuCzytaj dalej

Nie jest również jasne, jakie kryteria zadecydowały o powierzeniu zadania promocji Narodowej Strategii Onkologicznej właśnie Fundacji Lux Veritatis i Telewizji Trwam. Jest to już kolejny taki przypadek: w roku 2019 Brejza ujawnił, że w latach 2016-2018 Ministerstwo Zdrowia przekazało fundacji 1 milion złotych na promocję programu leczenia chorób nowotworowych. Raport z kontroli tych wydatków przeprowadzonej przez NIK nie wykazał jednak żadnych uchybień.

Miliony złotych dla Tadeusza Rydzyka

Zaledwie wczoraj informowaliśmy na wtv.pl o innej pokaźnej dotacji przyznanej - tym razem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) - Fundacji Lux Veritatis. Fundacja ma otrzymać niemal 85 mln zł na rozwój Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II.

Muzeum ma przedstawiać historię chrześcijaństwa w Polsce, zwracając szczególną uwagę na rolę "wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm" i będąc "depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski".

Fundacja Lux Veritatis ma otrzymać 24 386 898 zł na "budowę siedziby stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II", której ukończenie planowane jest na rok 2021. Ponadto MKiDN przyznało fundacji 60 mln zł na "opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu".

Tymczasem na dość podobny cel, również związany z przygotowaniem wystawy, Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przyznano 1 mln 230 tysięcy złotych, czyli kwotę kilkadziesiąt razy mniejszą

Źródło: Onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: