wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Marta Kaczyńska miała dostać 3 mln zł odszkodowania. Sikorski przypomina

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Minęło 11 lat, odkąd Marta Kaczyńska straciła swoich rodziców w katastrofie smoleńskiej. Córka zmarłej tragicznie pary prezydenckiej w związku z tym wydarzeniem otrzymała 3 miliony odszkodowania. Jednak po wyemitowaniu na TVP ustaleń podkomi

  • Po przekazaniu przez podkomisję smoleńską informacji, iż katastrofa smoleńska była zamachem i związana jest z wybuchami na pokładzie samolotu, pojawiły się kontrowersje dotyczące m.in. 3 milionów złotych odszkodowania, jakie dostała Marta Kaczyńska

  • Córka Lecha i Marii Kaczyńskich mogła otrzymać pieniądze w ramach polisy tylko w przypadku wypadku, zamach miał nie miał znajdować się w warunkach umowy

  • Dyskusję na ten temat rozpoczął były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Nie ulega wątpliwości, że to, co przeżyła Marta Kaczyńska to prawdziwa tragedia dla każdego człowieka. Śmierć obojga rodziców w tragicznym wydarzeniu jest przeżyciem traumatycznym bez względu na pozycję i wykonywaną pracę. Żałoba jest niezmiennie trudnym procesem, który nie rozróżnia na lepszych i gorszych.

Nie wszyscy jednak tak, jak i Marta Kaczyńska mogą liczyć na to, iż w związku z taką stratą na ich koncie pojawi się 3 miliony złotych. Radosław Sikorski po wyemitowaniu w TVP 1 materiału na temat katastrofy smoleńskiej rozpoczął dyskusję na temat tego, czy córka Lecha i Marii Kaczyńskich będzie zwracać do Warty pobrane z racji polisy pieniądze.

Nie tylko Marta Kaczyńska otrzymała pieniądze

Wokół dyskusji na temat katastrofy smoleńskiej pojawił się nowy wątek bezpośrednio związany z córką zmarłej pary prezydenckiej, Martą Kaczyńską. Ustalenia Antoniego Macierewicza okażą się dla bratanicy Jarosława Kaczyńskiego początkiem problemów?

Po tragicznej śmierci 96 osób znajdujących się na pokładzie Tu-154 rodziny zaczęły otrzymywać odszkodowania. W kwietniu 2011 roku na konta najbliższych osób, które zginęły pod Smoleńskiem trafiło 250 tys. złotych. To nie było jednak jednorazowe przedsięwzięcia. Zgodnie z ustaleniami, sprawy wnioskujące o odszkodowania nadal napływały, nie były jednak rozpatrywane na korzyść osób je składających.

W momencie, gdy Antoni Macierewicz obsadzony został w roli ministra, resort ponownie na wniosek zaczął przelewać rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej pieniądze. Co ciekawe ministerstwo miało nie czekać, aż decyzję w tej sprawie podejmie wymiar sprawiedliwości.

Córka Lecha i Marii Kaczyńskich z polisy ubezpieczeniowej swoich rodziców otrzymać miała 3 miliony złotych odszkodowania. I właśnie stwierdzenie, iż katastrofa smoleńska nie była wypadkiem, a zamachem może sporo namieszać w tej kwestii.

Czy Marta Kaczyńska będzie musiała oddać 3 mln zł z odszkodowania za śmierć rodziców?

Radosław Sikorski po emisji materiałów w TVP oraz Telewizji Republika, które przekazywały, iż katastrofa smoleńska była zamachem, rozpoczął na Twitterze dyskusję na temat zasadności pobrania przez Martę Kaczyńską 3 milionów złotych.

Były minister spraw zagranicznych odniósł się do słów Tomasza Sakiewicza w Polskim Radiu. Dziennikarz stwierdził, iż na tezę o morderstwie są „żelazne dowody”. Radosław Sikorski zapytał w związku z tym, czy Marta Kaczyńska przygotowuje się do wykonania przelewu zwrotnego do Warty.

Wyjaśnił, dlaczego pieniądze z odszkodowania mogą się nie należeć córce Lecha i Marii Kaczyńskich

Odszkodowanie przyznane zostało w związku z wypadkiem, jakiemu uległa para prezydencka. Po katastrofie zatem, przyjmując 3 miliony złotych, Marta Kaczyńska niejako zadeklarowała, iż zgadza się z tym stwierdzeniem. Zapewne nigdy nie zadeklarowałby tego wprost.

Czy ustalenia podkomisji smoleńskiej zmienią zatem kwalifikację katastrofy smoleńskiej? Jak wskazuje Radosław Sikorski, polisa Warty nie obejmowała wypłaty pieniędzy w przypadku zamachu, a jedynie wypadku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Marta Kaczyńska miała dostać 3 mln zł odszkodowania po katastrofie smoleńskiej

  • Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda był wściekły, krytykował głównie dwie osoby

  • Jest najnowszy sondaż. Koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości nie mogą liczyć na miejsce w Sejmie

Źródło: Twitter.com @sikorskiradek / NaTemat

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >