wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jest najnowszy sondaż. Koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości nie mogą liczyć na miejsce w Sejmie

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń - koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości nie mogą liczyć na miejsce w Sejmie, jeśli dojdzie do rozłamu Zjednoczonej Prawicy. W przypadku startu w wyborach bez poparcia Jarosława Kaczyńskiego, znajdują się grubo poniżej

  • Najnowszy sondaż udowadnia, że to Porozumienie i Solidarna Polska potrzebują Prawa i Sprawiedliwości, a nie na odwrót

  • W przypadku rozłamu Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro nie mieliby szans na znalezienie się w Sejmie

  • Rozłam ZP pozbawiłby partię Jarosława Kaczyńskiego zaledwie 3 % głosów

Jeśli koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości mają jeszcze jakieś wątpliwości, rozwiać powinien je najnowszy sondaż. Bez Jarosława Kaczyńskiego nie uzyskają nawet jednego sejmowego fotela. 

Sondaż bezlitosny dla koalicjantów PiS-u 

Czy Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje swoich koalicjantów żeby wygrać wybory? Z pewnością nie. Udowadnia to najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Przedstawiono w nim dwa warianty wyborów - taki, w których do Sejmu startuje Zjednoczona Prawica oraz przypadek, gdy każdy z koalicjantów zdany jest sam na siebie. 

Nie ma najmniejszych wątpliwości - Jarosław Kaczyński nie ma żadnych powodów do obaw. Sondaż udowadnia, że gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica otrzymałaby w nich 33,3 % głosów. 

Co ciekawe, niewiele mniej, bo 30,2 % uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, gdyby samodzielnie zdecydowało się startować do wyborów. W obu przypadkach nie ma mowy o samodzielnym rządzeniu - wyniki nie zapewniają większości sejmowej, ale sprawa wydaje się jasna. To Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin potrzebują Jarosława Kaczyńskiego, a nie na odwrót

Jak zatem poradziłyby sobie Solidarna Polska oraz Porozumienie, gdyby przyszło mi walczyć o stanowiska w Parlamencie w pojedynkę? Żadne z ugrupowań nie zajęłoby fotela w sali obrad. Partię Ziobra poparłoby wg. sondażu 2,2 % Polaków, w przypadku Gowina jest jeszcze gorzej - to wynik zaledwie 1,8 %. 

Lewica zyskuje, Konfederacja traci?

Badanie United Surveys w obu wariantach wskazuje na drugie miejsce dla partii Szymona Hołowni. Rozłam Zjednoczonej Prawicy nie zmieniłby dla Polski 2050 zbyt wiele - odebrałby jej zaledwie ponad 2 % głosów (z 19 % do 17,2 %). 

Podium zamyka Koalicja Obywatelska, która we wszystkich ostatnich sondażach idzie "łeb w łeb" z Szymonem Hołownią. W ostatnim zdobyła wynik na granicy 16 i 17 %.

Wydaje się, że ewentualny rozpad w obozie rządzącym największe znaczenie miałby dla PSL-u. Tutaj gra idzie o "być albo nie być". Gdyby Zjednoczona Prawica się rozpadła, partia mogłaby liczyć na przekroczenie progu wyborczego z wynikiem 5 %. Sondaż wykazuje, że jeśli sytuacja się nie zmieni, a tercet Kaczyński-Ziobro-Gowin wciąż zachowa spójność, PSL po raz pierwszy nie pojawi się w Sejmie. 

Rozłam sojuszu partii prawicowych sprzyjałby... Lewicy. Wg. badania, jej wynik w wyborach wzrósłby z 8,9 % do 10,3 % w porównaniu z wariantem zachowania koalicji. 

Paradoksalnie, żaden z przypadków nieporozumień w obozie składającym się z trzech partii prawicowych nie pomógłby Konfederacji. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, konserwatywne ugrupowanie nie mogłoby liczyć na przekroczenie progu wyborczego. 

Źródło: wprost.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Głogów: Kobieta pobita pałką przez policjanta ma kłopoty prawne

  • GW ujawnia kulisy Rady Gabinetowej. Andrzej Duda miał zrugać rząd

  • Wyciekły nagie zdjęcia nastolatki. Każda osoba, która je rozpowszechnia, to przestępca seksualny

Podobne artykuły

Widzowie TVN mogli podejrzeć, jak Elżbieta Witek odblokowuje swoje urządzenie.

Polityka

Elżbieta Witek nagrana podczas odblokowywania sprzętu. Materiał w TVN

Czytaj więcej >
Jacek Sasin w programie Polsat News.

Polityka

Sasin z ostrymi słowami w stronę Budki. "Powinien przeprosić Polaków"

Czytaj więcej >
Według "Rzeczpospolitej" PiS ma zaprezentować Nowy Ład w połowie maja.

Polityka

"Rz" nieoficjalnie: Wiadomo już, kiedy PiS ujawni swój plan. Ponoć już 15 maja

Czytaj więcej >
Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Polityka

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

Czytaj więcej >
Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >