wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jest najnowszy sondaż. Koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości nie mogą liczyć na miejsce w Sejmie

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń - koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości nie mogą liczyć na miejsce w Sejmie, jeśli dojdzie do rozłamu Zjednoczonej Prawicy. W przypadku startu w wyborach bez poparcia Jarosława Kaczyńskiego, znajdują się grubo poniżej

  • Najnowszy sondaż udowadnia, że to Porozumienie i Solidarna Polska potrzebują Prawa i Sprawiedliwości, a nie na odwrót

  • W przypadku rozłamu Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro nie mieliby szans na znalezienie się w Sejmie

  • Rozłam ZP pozbawiłby partię Jarosława Kaczyńskiego zaledwie 3 % głosów

Jeśli koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości mają jeszcze jakieś wątpliwości, rozwiać powinien je najnowszy sondaż. Bez Jarosława Kaczyńskiego nie uzyskają nawet jednego sejmowego fotela. 

Sondaż bezlitosny dla koalicjantów PiS-u 

Czy Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje swoich koalicjantów żeby wygrać wybory? Z pewnością nie. Udowadnia to najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Przedstawiono w nim dwa warianty wyborów - taki, w których do Sejmu startuje Zjednoczona Prawica oraz przypadek, gdy każdy z koalicjantów zdany jest sam na siebie. 

Nie ma najmniejszych wątpliwości - Jarosław Kaczyński nie ma żadnych powodów do obaw. Sondaż udowadnia, że gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica otrzymałaby w nich 33,3 % głosów. 

Co ciekawe, niewiele mniej, bo 30,2 % uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, gdyby samodzielnie zdecydowało się startować do wyborów. W obu przypadkach nie ma mowy o samodzielnym rządzeniu - wyniki nie zapewniają większości sejmowej, ale sprawa wydaje się jasna. To Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin potrzebują Jarosława Kaczyńskiego, a nie na odwrót

Jak zatem poradziłyby sobie Solidarna Polska oraz Porozumienie, gdyby przyszło mi walczyć o stanowiska w Parlamencie w pojedynkę? Żadne z ugrupowań nie zajęłoby fotela w sali obrad. Partię Ziobra poparłoby wg. sondażu 2,2 % Polaków, w przypadku Gowina jest jeszcze gorzej - to wynik zaledwie 1,8 %. 

Lewica zyskuje, Konfederacja traci?

Badanie United Surveys w obu wariantach wskazuje na drugie miejsce dla partii Szymona Hołowni. Rozłam Zjednoczonej Prawicy nie zmieniłby dla Polski 2050 zbyt wiele - odebrałby jej zaledwie ponad 2 % głosów (z 19 % do 17,2 %). 

Podium zamyka Koalicja Obywatelska, która we wszystkich ostatnich sondażach idzie "łeb w łeb" z Szymonem Hołownią. W ostatnim zdobyła wynik na granicy 16 i 17 %.

Wydaje się, że ewentualny rozpad w obozie rządzącym największe znaczenie miałby dla PSL-u. Tutaj gra idzie o "być albo nie być". Gdyby Zjednoczona Prawica się rozpadła, partia mogłaby liczyć na przekroczenie progu wyborczego z wynikiem 5 %. Sondaż wykazuje, że jeśli sytuacja się nie zmieni, a tercet Kaczyński-Ziobro-Gowin wciąż zachowa spójność, PSL po raz pierwszy nie pojawi się w Sejmie. 

Rozłam sojuszu partii prawicowych sprzyjałby... Lewicy. Wg. badania, jej wynik w wyborach wzrósłby z 8,9 % do 10,3 % w porównaniu z wariantem zachowania koalicji. 

Paradoksalnie, żaden z przypadków nieporozumień w obozie składającym się z trzech partii prawicowych nie pomógłby Konfederacji. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, konserwatywne ugrupowanie nie mogłoby liczyć na przekroczenie progu wyborczego. 

Źródło: wprost.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Głogów: Kobieta pobita pałką przez policjanta ma kłopoty prawne

  • GW ujawnia kulisy Rady Gabinetowej. Andrzej Duda miał zrugać rząd

  • Wyciekły nagie zdjęcia nastolatki. Każda osoba, która je rozpowszechnia, to przestępca seksualny

Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Czarnecki pozostaje bezkarny. Prokuratura nadal zbiera dowody ws. podejrzenia wyłudzenia 100 tys. euro

Czytaj więcej >