wtv.pl
Na antenie TVP podano fake news na temat szczepień

(zdjęcie wykadrowane) Jakub Kaminski/East News

TVP opublikowało nieprawdziwe dane. Analityk przestrzega przed fakenewsem

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W sobotni poranek oglądający TVP Info mogli usłyszeć, że w Polsce zaszczepiono już ponad 8 milionów osób. W rzeczywistości informacja podana przez Bartłomieja Graczaka nie jest prawdą. Rzeczywista liczba zaszczepionych jest o 2 miliony niższ

  • Na antenie TVP Info przekazano nieprawidłowe informacje na temat ilości zaszczepionych Polaków

  • Chociaż oficjalne dane mówią o ponad 6 mln osób to Bartłomiej Graczak poinformował, że jest ich ponad 8 mln

  • Rządowy profil Szczepimy Się odpowiedział dziennikarzowi Arturowi Bartkiewiczowi, nagłaśniającemu to zdarzenie, że nie ma on wpływu na to, co publikowane jest mediach

Ostatni czas nie jest dla TVP korzystny wizerunkowo. Od dawna Polacy nie oceniali pracy publicznego nadawcy tak krytycznie. Możliwe, że sobotnie zdarzenie utwierdzi sporą część przeciwników Telewizji Polskiej w opinii.

W sobotę w porannym wydaniu programu w TVP Info Bartłomiej Graczak podzielił się danymi na temat Narodowego Programu Szczepień. Okazało się jednak, że widzowie uraczeni zostali fake newsem.

Dane dotyczące szczepień podane przez TVP Info to fake news

O tym, że TVP Info podało widzom fake newsa, napisał na Twitterze dziennikarz „Rzeczpospolitej” Artur Bartkiewicz. Wskazał on, iż liczby z dumą prezentowane przez dziennikarza publicznego nadawcy nijak nie mają się do rzeczywistości.

Popełniony błąd nie należy do małych. Okazuje się bowiem, że TVP przeszacowało liczbę zaszczepionych osób o 2 miliony obywateli. Nie brakuje komentarzy, iż po ostatnich napiętych stosunkach w związku z krytyką pod adresem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju i publicznego sprzeciwu wobec tych informacji m.in. ze strony Mateusza Morawieckiego, TVP chce przymilić się rządzącym.

Co dokładnie przekazał Bartłomiej Graczak w sobotę w TVP? Widzowie TVP Info zostali poinformowani, iż w Polsce zaszczepiło się już 8,5 mln osób. Dane te w ogóle nie są zgodne z oficjalnymi danymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia oraz rządowy profil Szczepimy Się.

Ile Polaków już się zaszczepiło?

Do niedzieli 18 kwietnia zaszczepionych jest „jedynie” 6 556 776. Jest to liczba niższa o 2 miliony od tej podawanej przez TVP Info w sobotę rano. 8,5 miliona to również liczba pojawiająca się w oficjalnych raportach, ale w ogóle nie jest tożsama z liczbą zaszczepionych osób.

Liczba 8,5 mln to jedynie liczba wykonanych szczepień, czyli samego procesu. W tę kategorię wliczane są zarówno szczepienia, gdzie podawana jest pierwsza, jak i druga dawka. Drugą dawkę otrzymują jednak te same osoby, więc byłe one ujęte już w statystykach i pojawiając się na drugim szczepieniu — nie zwiększają ogólnej ilości Polaków, którzy są zaszczepieni.

Rządowy profil odpowiada na uwagę dziennikarza na temat fake newsa w TVP

W mediach społecznościowych fakt, iż TVP Info podało widzom fake newsa nagłośnił dziennikarz Artur Bartkiewicz. Zwrócił on uwagę na przekłamanie danych oraz wezwał profil Szczepimy Się do zgłaszania tej treści.

Rządowy profil propagujacy akcję szczepień w odpowiedzi napisał, iż „wielokrotnie wskazywaliśmy, że nie mamy wpływu na to co ukazuje się w mediach. W materiale została podana liczba wykonanych szczepień”. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Twitter.com / NaTemat

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Jacek Kurski w Opolu chwali swoich pracowników, mówi o ataku na TVP i kieruje złośliwą uwagę w kierunku Donalda Tuska

TV

Kurski wskazuje, że inna telewizja ma "niemal jeden do jeden oprawę TVP INFO". Dodał, że jego stacje zapewniają wolny wybór w mediach

Czytaj więcej >

TV

Nie żyje dziennikarka TVP. Zmarła redaktor Izabela Pieczara

Czytaj więcej >
Joanna Moro

TV

Echa nieudanego występu Joanny Moro na "Wakacyjnej Trasie Dwójki". Pracownik TVP stracił pracę?

Czytaj więcej >

TV

Ruszają Wydarzenia 24. Telewizja ma być konkurencją dla TVN24

Czytaj więcej >

TV

Maciej Orłoś ostro o odejściu z TVP. "Kieruje tym cynicznie prezes Kurski"

Czytaj więcej >
Wpadka Nowa Zelandia

TV

Wpadka nowozelandzkiej minister. Podczas wywiadu do pokoju wszedł jej syn. To, co pokazał okazało się wyjątkowo zaskakujące

Czytaj więcej >