wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wiadomości TVP zaatakowały prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

We wtorkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący rozbicia grupy przestępczej zajmującej się sutenerstwem, której członkowie mieli ponadto wyłudzać środki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Pojawiają się także oskarżenia o n

We wtorkowym wydaniu "Wiadomości" TVP zamieszczono materiał poświęcony rozbiciu przez Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) grupy przestępczej zajmującej się sutenerstwem, której członkowie według TVP mają na swoim koncie również wyłudzenia środków z rządowej tarczy antykryzysowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Jak podaje TVP, śledczy ustalili, że przestępcy uzyskali w ten sposób niemal 200 tys. zł. W materiale Macieja Sawickiego pojawia się sugestia, że tego rodzaju wyłudzenie możliwe było z powodu nieudolności Polskiego Funduszu Rozwoju, który rzekomo nie prowadzi wystarczających kontroli firm ubiegających się o wsparcie kryzysowe. 

- Zdaniem komentatorów tarcza działa już na tyle długo, że jej mechanizmy powinny zostać dopracowane w taki sposób, który wyklucza możliwość występowania takich - niestety komentowanych mianem skandalicznych - sytuacji - słyszymy w materiale "Wiadomości" TVP.

W dalszej części materiału w podobnym tonie wypowiada się m.in. publicysta tygodnika "Niedziela" Mateusz Wyrwich, który daje do zrozumienia, że osoby decyzyjne w PFR odpowiedzialne za nieprawidłowości w przyznawaniu środków z tarczy antykryzysowej powinny "odpowiadać przed swoimi przełożonymi".

[EMBED-2322]

Nierzetelne informacje w "Wiadomościach" TVP

Następnie TVP skupia się na samym prezesie zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Pawle Borysie, sugerując, że za rządów koalicji PO-PSL był przez wiele lat dyrektorem Banku Pekao S.A. z udziałami spółek Skarbu Państwa, co jest jednak nieprawdą, bo Borys nie miał z tą instytucją nic wspólnego. W latach 2010-2016 był za to dyrektorem zarządzającym w PKO Banku Polskim S.A.

- Muszę przyznać, że dzisiejszy personalny paszkwil w TVP „napawa smutkiem”. Dziennikarz nawet nie odróżnia @PKOBP od @BankPekaoSA. #TarczaFinansowaPFR chroni 3,5 mln miejsc pracy, a z KAS, służbami i CBŚP przeciwdziałamy nadużyciom. Przykre i żenujące, ale trzeba robić swoje - skomentował na Twitterze Paweł Borys.

- Dzisiaj @Grupa_PFR to kluczowe narzędzie państwa w walce o utrzymanie płynności przedsiębiorstw i miejsc pracy dla Polaków. Od dziennikarzy nie oczekuje pomników dla @PawelBorys, nie jest przecież rolą TVP robienie laurek dla prezesów spółek SP. Wystarczy profesjonalizm - napisał z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń.

Oświadczenie dotyczące materiału "Wiadomości" TVP pojawiło się także na stronie PFR. Wyjaśniono tam zasady kwalifikacji przedsiębiorców do wsparcia antykryzysowego. PFR zapewnia też o bieżącej współpracy z Krajową Administracją Skarbową (KAS), Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA) i innymi instytucjami powołanymi do walki z przestępczością gospodarczą

PFR odpiera również zarzuty o niedopełnienie obowiązków dotyczących weryfikacji wniosków o subwencje i przeciwdziałanie wyłudzeniom, prostując ponadto błędy TVP w kwestii drogi zawodowej Pawła Borysa. - Uwzględniając powyższe fakty, Polski Fundusz Rozwoju S.A. uważa, że materiał wyemitowany 30.03.2021 r. w Wiadomościach TVP odnoszący się do Tarczy finansowej PFR oraz PFR S.A. jest skrajnie nierzetelny i zawiera nieprawdziwe oraz niepełne informacje, które mogą naruszać dobre imię PFR S.A., Prezesa Zarządu oraz pracowników Spółki - czytamy na stronie PFR.

Źródła: Twitter / Paweł Borys, Twitter / Artur Soboń, "Wiadomości" TVP, mediapfr.prowly.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ks. Isakowicz-Zaleski o Głódziu i Janiaku: Kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne

  • Opublikowano rozporządzenie ws. nowych zasad kwarantanny dla podróżnych

  • Dwie dziewczyny napadnięte za to, że nie odpowiedziały na "zaloty". Okropne komentarze

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >