wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nawet 6 miliardów w 4 lata trafiło do TVP z budżetu państwa

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już od jakiegoś czasu trwa gorąca dyskusja na temat tego, że TVP otrzymuje bajońskie sumy z budżetu państwa, a więc z podatków, które płacą wszyscy obywatele. Ostatnie wsparcia pieniężne publicznego nadawcy były wyjątkowo hojne i wiele os&oa

  • OKO.press przyjrzało się wydatkom rządzących na TVP prowadzone przez Jacka Kurskiego

  • Dziennikarze podają, że przez 4 lata Telewizja Polska otrzymała wsparcie z budżetu państwa na poziomie 5,9 mld złotych

Od jakiegoś czasu działalność TVP jest nieustannie poddawana krytyce. Próżno szukać medium, które może pochwalić się równie złą prasą, co publiczny nadawca.

Nie przeszkadza to jednocześnie TVP w otrzymywaniu kolejnych transzy finansowych, będących wsparciem budżetowym ze strony rządzących. Przekazywanie publicznych pieniędzy na telewizję i rezygnowanie jednocześnie z przekazania tych kwot na służbę zdrowia nie zjednuje sobie pozytywnych opinii dla obozu władzy w wielu środowiskach.

Ile pieniędzy otrzymuje od rządu TVP? Nie są to małe kwoty

Wielokrotnie w dyskusjach na temat finansowania TVP prowadzonej przez Jacka Kurskiego pada kwota 2 mld złotych. Kosmiczne pieniądze przelewane na państwową telewizję co roku dają łącznie sporą kwotę.

Portal OKO.press postanowił przyjrzeć się przelewom na linii rząd — TVP z nieco dalszej perspektywy. Dziennikarze zdecydowali się na podliczenie, o jak dużej kwocie przekazanej dla TVP Jacka Kurskiego mówimy w okresie 4 lat.

Nie jest tajemnicą fakt, iż rząd nie posiada swoich pieniędzy i wszystkie decyzje finansowane są z budżetu finansowanego z podatków płaconych przez każdego obywatela. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak ogromne kwoty zamiast m.in. na służbę zdrowia przekazywane są na działanie TVP i "realizację zakładanej misji mediów publicznych".

OKO.press stawia tezę, że tylko w ciągu 4 ostatnich lat do TVP trafiło blisko 6 mld publicznych pieniędzy. Mowa o 5,9 miliardach złotych pochodzących z budżetu państwa. Dziennikarze zaznaczyli jednak, że kwota ta jest większa — tłumaczą dlaczego.

Jacek Kurski nie może narzekać

Prywatne media mogą jedynie pomarzyć o tym, że na ich konta trafi bezzwrotna pomoc opiewająca na tak ogromne sumy. TVP prowadzone dumnie przez byłego posła PiS Jacka Kurskiego może cieszyć się specjalnymi względami.

Warto zaznaczyć, że po kolejnej krytyce w "Wiadomościach" TVP oraz proteście mediów TVN zdecydował się przybliżyć nieco sylwetkę Jacka Kurskiego (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). W zapowiedzi materiału Anita Werner prowadząca "Fakty" TVN wskazała, że możliwe, iż przyszedł czas na to, by więcej osób poznało prezesa Telewizji Polskiej, który pochwalić może się mocną pozycją w partii rządzącej, mimo iż sam politykiem nie jest.

Zgodnie z wyliczeniami OKO.press, cytowanymi m.in. przez InnPoland, stacja w 2020 r. otrzymać miała od rządu 2 043 102 825 zł. Rok wcześniej TVP na swoim koncie znalazła "dodatkowe" 1 497 230 217 zł, na które nijako złożyli się wszyscy podatnicy polscy.

Dodatkowo, opierając się na informacjach przekazywanych przez prof. Tadeusza Kowalskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, wszystko wskazuje na to, że reklamy spółek Skarbu Państwa nadawane w TVP kosztowały budżet około 819 mln złotych.

Wydatki nie skończyły się wraz z nowym rokiem

Tylko do stycznia 2021 r. TVP otrzymało z budżetu państwa już 330 233 900 złotych i nic nie wskazuje, aby licznik miał się na tym zatrzymać. Chociaż telewizja prowadzona przez Jacka Kurskiego otrzymuje jeszcze wpływy z abonamentu RTV, to rządzący nie zamierzają zaprzestać wspierania publicznego nadawcy.

Na kwotę 5,9 mld złotych składają się kolejno 422 744 303 zł (za rok 2016), 1 215 994 718 zł (za rok 2017), 385 691 346 zł (a rok 2018), 2 043 102 825 zł (za rok 2020) i wspomniane niedawno 330 233 900 zł (do stycznia 2021 r.). Warto tutaj przypomnieć komentarze po zrezygnowaniu z przekazania pieniędzy na psychiatrię dziecięcą, pisaliśmy o tym >TUTAJ<

Źródło: OKO.press / InnPoland

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >