wtv.pl > Polska > Powrót do szkół 2021. Ważne informacje dotyczące uczniów klas najmłodszych
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:24

Powrót do szkół 2021. Ważne informacje dotyczące uczniów klas najmłodszych

wtv
WTV.pl

Dziennikarze TVN24 odkryli, że ósmoklasiści i maturzyści mogliby powrócić do szkół już 15 lutego. Informatorzy wskazywali na wysokie zainteresowanie szczepieniami, stabilny poziom zakażeń, a także brak ognisk zachorowań w placówkach już otwartych. Doniesieniom zaprzeczył Przemysław Czarnek.

Powrót do szkół w 2021 roku obejmie maturzystów i ósmoklasistów?

Rejestracja na szczepienia dla nauczycieli ruszyła jednak dopiero 12 lutego. Wiceministra edukacji, Iwona Machałek podała, że na zabieg zgłosiło się aż 268 tysięcy nauczycieli. W przyszłym tygodniu preparaty będą dostępne także dla pracowników żłobków i klubów dziecięcych

Wiemy też, że do końca marca zaszczepionych zostanie aż 3 miliony osób. Przemysław Czarnek zapewnił, że przez najbliższe dwa tygodnie powrót do szkół dla innych klas będzie niemożliwy. Do końca lutego najmłodsze klasy wciąż będą mogły kształcić się stacjonarnie. Na początku marca zapadną decyzję o przyszłości ósmoklasistów i maturzystów. 

- Od grudnia informujemy, że rozważamy pięć wariantów powrotu do szkół, każdy jest możliwy. To zależy od wszystkich czynników pandemicznych, każdy wariant jest na stole - podawał minister edukacji. - Jeśli zdecydowana większość nauczycieli będzie zaszczepiona, decyzje dotyczące powrotu do szkół i uczelni będą łatwiejsze - dodawał. 

Czynnikiem wstrzymującym powrót do szkół jest trzecia fala zachorowań. Zjawisko nie dotarło jeszcze do Polski, jednak Zjednoczona Prawica nie chce ryzykować nagłym, jeszcze większym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia. 

Najważniejsze informacje dla rodziców najmłodszych uczniów

Klasy I-III od 18 stycznia uczęszczają do szkół. Lekcje odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym. Większość z restrykcji mogliśmy poznać już wcześniej. Na zajęcia mogą uczęszczać jedynie uczniowie, niewykazujący oznak choroby. Dzieci mogą być odbierane także jedynie przez zdrowych opiekunów. Poniżej przedstawiamy, na co jeszcze musieli przygotować się rodzice, pedagodzy i dzieci.

  • Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk

  • Dystans między opiekunem, pracownikiem szkoły a dzieckiem - 1,5 metra

  • Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej

  • Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum

  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć

  • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

  • Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą

Ważnych informacji o powrocie do szkół udzielił "Wirtualnej Polsce" profesor Simon. Członek Rady Medycznej do spraw epidemii, która działa przy Prezesie Radzie Ministrów, wskazał, że placówki oświaty zostaną otwarte jeszcze przed końcem bieżącego roku szkolnego. 

Ekspert zaleca jednak, by zajęcia stacjonarne rozszerzać na kolejne grupy w odstępie od 2 do 3 tygodni. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [TVN24/Gov.pl/WP]

Powiązane