W sobotę w kościele w Hubenicach konieczna była interwencja straży i pogotowia. (zdj. il.) TRICOLORS/East News
Źródło: (zdj. il.) TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 14 Lutego 2021

Hubenice: 7 osób zatruło się tlenkiem węgla w kościele

7 wiernych odwiedzających w sobotę kościół w Hubenicach znalazło się w sporym niebezpieczeństwie, a to ze względu na tlenek węgla. Część osób wymagała hospitalizacji w związku z utratą przytomności. Państwowa Straż Pożarna nieustannie ostrzega przed zagrożeniem, jakim jest czad. Dziś rano opublikowano statystki na temat podobnych zdarzeń. Tylko od 1 października przez zatrucie tlenkiem węgla zmarło 35 osób.

  • 13 lutego 2021 r. w kościele w Hubenicach w Małopolsce doszło do zatrucia tlenkiem węgla 7 osób
  • 3 poszkodowane osoby straciły przytomność i konieczne było przetransportowanie ich do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
  • Od października w wyniku zatrucia czadem zmarło już ponad 30 osób

W sobotę w małopolskim kościele konieczna była interwencja służb. Pomocy wymagało 7 wiernych, którzy odwiedzili świątynię. Z informacji na temat zdarzenia wynika, że sytuacja była poważna.

Zapewne żaden z wiernych zmierzających do kościoła na nabożeństwo nie spodziewał się, że dzień zakończy wizytą w szpitalu i realnym zagrożeniem zdrowia oraz życia.

Hubenice: w kościele wierni zatruli się tlenkiem węgla

Rzadko zdarza się, by tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem, zatruwano się w miejscach publicznych, takich jak kościół. W momencie jednak, kiedy system grzewczy nie należy do najnowszych, może okazać się, że z pieca ulatnia się niebezpieczny dla ludzi związek chemiczny.

W sobotę wczesnym wieczorem podano, że w Hubenicach w Małopolsce zatruciu czadem uległo 7 osób. Byli to wierni, którzy znajdowali się wtedy w kościele.

Piasecki zapytał Sobonia o afery rządu PiS wykryte przez publiczne media. Polityk nie potrafił odpowiedziećPiasecki zapytał Sobonia o afery rządu PiS wykryte przez publiczne media. Polityk nie potrafił odpowiedziećCzytaj dalej

Z wiadomości przekazanych przez Radio Zet wynika, że aż 3 z 7 osób straciły przytomność. Konieczne było przetransportowanie ich na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostała 4 została przebadana na miejscu, jednak ich stan nie był tak poważny. Strażacy szybko ustalili najbardziej prawdopodobne źródło ulatniania się tlenku węgla.

Piec w kościele był nieszczelny

Do akcji zadysponowano 9 jednostek straży pożarnej. 3 z nich należały do Państwowej Straży Pożarnej, a pozostałe 6 do Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w okolicy.

Według wstępnych ustaleń gaz przedostał się do kościoła z tamtejszej nieszczelnej kotłowni, gdzie palono węglem drzewnym. W okresie grzewczym PSP nieustannie prowadzi akcję edukacyjną pod nazwą "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa", gdyż zimą dochodzi do wielu podobnych sytuacji.

Tym razem na szczęście nikt nie zmarł, jednak tlenek węgla jest niebezpieczny ze względu na swój brak zapachu i koloru. Najpowszechniejszym objawem są osłabienie oraz uczucie senności. Państwowa Straż Pożarna w niedzielę rano opublikowała statystyki związane z tym typem akcji ratunkowej. Liczby nie pozostawiają złudzeń.

Państwowa Straż Pożarna ostrzega przez tlenkiem węgla

Sobotnie wydarzenie w Hubenicach dołączyło do statystyk za 13 lutego. PSP poinformowało na swoich kanałach informacyjnych, że tylko wczoraj strażacy podjęli 26 akcji w związku z ulatnianiem się tlenku węgla.

W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 11 osób. Od 1 października suma zdarzeń podjętych przez strażaków w związku z zatruciami i ulatnianiem się czadu to ponad 2 tysiące. Niestety z powodu zatrucia tlenkiem węgla od października zmarło już 35 osób, a poszkodowanych zostało ponad 900.

Źródło: Radio Zet / Twitter.com @KGPSP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: