wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Hubenice: 7 osób zatruło się tlenkiem węgla w kościele

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

7 wiernych odwiedzających w sobotę kościół w Hubenicach znalazło się w sporym niebezpieczeństwie, a to ze względu na tlenek węgla. Część osób wymagała hospitalizacji w związku z utratą przytomności. Państwowa Straż Pożarna nieustannie ostrze

  • 13 lutego 2021 r. w kościele w Hubenicach w Małopolsce doszło do zatrucia tlenkiem węgla 7 osób

  • 3 poszkodowane osoby straciły przytomność i konieczne było przetransportowanie ich do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

  • Od października w wyniku zatrucia czadem zmarło już ponad 30 osób

W sobotę w małopolskim kościele konieczna była interwencja służb. Pomocy wymagało 7 wiernych, którzy odwiedzili świątynię. Z informacji na temat zdarzenia wynika, że sytuacja była poważna.

Zapewne żaden z wiernych zmierzających do kościoła na nabożeństwo nie spodziewał się, że dzień zakończy wizytą w szpitalu i realnym zagrożeniem zdrowia oraz życia.

Hubenice: w kościele wierni zatruli się tlenkiem węgla

Rzadko zdarza się, by tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem, zatruwano się w miejscach publicznych, takich jak kościół. W momencie jednak, kiedy system grzewczy nie należy do najnowszych, może okazać się, że z pieca ulatnia się niebezpieczny dla ludzi związek chemiczny.

W sobotę wczesnym wieczorem podano, że w Hubenicach w Małopolsce zatruciu czadem uległo 7 osób. Byli to wierni, którzy znajdowali się wtedy w kościele.

Z wiadomości przekazanych przez Radio Zet wynika, że aż 3 z 7 osób straciły przytomność. Konieczne było przetransportowanie ich na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostała 4 została przebadana na miejscu, jednak ich stan nie był tak poważny. Strażacy szybko ustalili najbardziej prawdopodobne źródło ulatniania się tlenku węgla.

Piec w kościele był nieszczelny

Do akcji zadysponowano 9 jednostek straży pożarnej. 3 z nich należały do Państwowej Straży Pożarnej, a pozostałe 6 do Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w okolicy.

Według wstępnych ustaleń gaz przedostał się do kościoła z tamtejszej nieszczelnej kotłowni, gdzie palono węglem drzewnym. W okresie grzewczym PSP nieustannie prowadzi akcję edukacyjną pod nazwą "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa", gdyż zimą dochodzi do wielu podobnych sytuacji.

Tym razem na szczęście nikt nie zmarł, jednak tlenek węgla jest niebezpieczny ze względu na swój brak zapachu i koloru. Najpowszechniejszym objawem są osłabienie oraz uczucie senności. Państwowa Straż Pożarna w niedzielę rano opublikowała statystyki związane z tym typem akcji ratunkowej. Liczby nie pozostawiają złudzeń.

Państwowa Straż Pożarna ostrzega przez tlenkiem węgla

Sobotnie wydarzenie w Hubenicach dołączyło do statystyk za 13 lutego. PSP poinformowało na swoich kanałach informacyjnych, że tylko wczoraj strażacy podjęli 26 akcji w związku z ulatnianiem się tlenku węgla.

W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 11 osób. Od 1 października suma zdarzeń podjętych przez strażaków w związku z zatruciami i ulatnianiem się czadu to ponad 2 tysiące. Niestety z powodu zatrucia tlenkiem węgla od października zmarło już 35 osób, a poszkodowanych zostało ponad 900.

Źródło: Radio Zet / Twitter.com @KGPSP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >