wtv.pl

WTV.pl

Hubenice: 7 osób zatruło się tlenkiem węgla w kościele

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska
  • 13 lutego 2021 r. w kościele w Hubenicach w Małopolsce doszło do zatrucia tlenkiem węgla 7 osób

  • 3 poszkodowane osoby straciły przytomność i konieczne było przetransportowanie ich do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

  • Od października w wyniku zatrucia czadem zmarło już ponad 30 osób

W sobotę w małopolskim kościele konieczna była interwencja służb. Pomocy wymagało 7 wiernych, którzy odwiedzili świątynię. Z informacji na temat zdarzenia wynika, że sytuacja była poważna.

Zapewne żaden z wiernych zmierzających do kościoła na nabożeństwo nie spodziewał się, że dzień zakończy wizytą w szpitalu i realnym zagrożeniem zdrowia oraz życia.

Hubenice: w kościele wierni zatruli się tlenkiem węgla

Rzadko zdarza się, by tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem, zatruwano się w miejscach publicznych, takich jak kościół. W momencie jednak, kiedy system grzewczy nie należy do najnowszych, może okazać się, że z pieca ulatnia się niebezpieczny dla ludzi związek chemiczny.

W sobotę wczesnym wieczorem podano, że w Hubenicach w Małopolsce zatruciu czadem uległo 7 osób. Byli to wierni, którzy znajdowali się wtedy w kościele.

Z wiadomości przekazanych przez Radio Zet wynika, że aż 3 z 7 osób straciły przytomność. Konieczne było przetransportowanie ich na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostała 4 została przebadana na miejscu, jednak ich stan nie był tak poważny. Strażacy szybko ustalili najbardziej prawdopodobne źródło ulatniania się tlenku węgla.

Piec w kościele był nieszczelny

Do akcji zadysponowano 9 jednostek straży pożarnej. 3 z nich należały do Państwowej Straży Pożarnej, a pozostałe 6 do Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w okolicy.

Według wstępnych ustaleń gaz przedostał się do kościoła z tamtejszej nieszczelnej kotłowni, gdzie palono węglem drzewnym. W okresie grzewczym PSP nieustannie prowadzi akcję edukacyjną pod nazwą "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa", gdyż zimą dochodzi do wielu podobnych sytuacji.

Tym razem na szczęście nikt nie zmarł, jednak tlenek węgla jest niebezpieczny ze względu na swój brak zapachu i koloru. Najpowszechniejszym objawem są osłabienie oraz uczucie senności. Państwowa Straż Pożarna w niedzielę rano opublikowała statystyki związane z tym typem akcji ratunkowej. Liczby nie pozostawiają złudzeń.

Państwowa Straż Pożarna ostrzega przez tlenkiem węgla

Sobotnie wydarzenie w Hubenicach dołączyło do statystyk za 13 lutego. PSP poinformowało na swoich kanałach informacyjnych, że tylko wczoraj strażacy podjęli 26 akcji w związku z ulatnianiem się tlenku węgla.

W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 11 osób. Od 1 października suma zdarzeń podjętych przez strażaków w związku z zatruciami i ulatnianiem się czadu to ponad 2 tysiące. Niestety z powodu zatrucia tlenkiem węgla od października zmarło już 35 osób, a poszkodowanych zostało ponad 900.

Źródło: Radio Zet / Twitter.com @KGPSP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]