wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Hubenice: 7 osób zatruło się tlenkiem węgla w kościele

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

7 wiernych odwiedzających w sobotę kościół w Hubenicach znalazło się w sporym niebezpieczeństwie, a to ze względu na tlenek węgla. Część osób wymagała hospitalizacji w związku z utratą przytomności. Państwowa Straż Pożarna nieustannie ostrze

  • 13 lutego 2021 r. w kościele w Hubenicach w Małopolsce doszło do zatrucia tlenkiem węgla 7 osób

  • 3 poszkodowane osoby straciły przytomność i konieczne było przetransportowanie ich do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

  • Od października w wyniku zatrucia czadem zmarło już ponad 30 osób

W sobotę w małopolskim kościele konieczna była interwencja służb. Pomocy wymagało 7 wiernych, którzy odwiedzili świątynię. Z informacji na temat zdarzenia wynika, że sytuacja była poważna.

Zapewne żaden z wiernych zmierzających do kościoła na nabożeństwo nie spodziewał się, że dzień zakończy wizytą w szpitalu i realnym zagrożeniem zdrowia oraz życia.

Hubenice: w kościele wierni zatruli się tlenkiem węgla

Rzadko zdarza się, by tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem, zatruwano się w miejscach publicznych, takich jak kościół. W momencie jednak, kiedy system grzewczy nie należy do najnowszych, może okazać się, że z pieca ulatnia się niebezpieczny dla ludzi związek chemiczny.

W sobotę wczesnym wieczorem podano, że w Hubenicach w Małopolsce zatruciu czadem uległo 7 osób. Byli to wierni, którzy znajdowali się wtedy w kościele.

Z wiadomości przekazanych przez Radio Zet wynika, że aż 3 z 7 osób straciły przytomność. Konieczne było przetransportowanie ich na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostała 4 została przebadana na miejscu, jednak ich stan nie był tak poważny. Strażacy szybko ustalili najbardziej prawdopodobne źródło ulatniania się tlenku węgla.

Piec w kościele był nieszczelny

Do akcji zadysponowano 9 jednostek straży pożarnej. 3 z nich należały do Państwowej Straży Pożarnej, a pozostałe 6 do Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w okolicy.

Według wstępnych ustaleń gaz przedostał się do kościoła z tamtejszej nieszczelnej kotłowni, gdzie palono węglem drzewnym. W okresie grzewczym PSP nieustannie prowadzi akcję edukacyjną pod nazwą "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa", gdyż zimą dochodzi do wielu podobnych sytuacji.

Tym razem na szczęście nikt nie zmarł, jednak tlenek węgla jest niebezpieczny ze względu na swój brak zapachu i koloru. Najpowszechniejszym objawem są osłabienie oraz uczucie senności. Państwowa Straż Pożarna w niedzielę rano opublikowała statystyki związane z tym typem akcji ratunkowej. Liczby nie pozostawiają złudzeń.

Państwowa Straż Pożarna ostrzega przez tlenkiem węgla

Sobotnie wydarzenie w Hubenicach dołączyło do statystyk za 13 lutego. PSP poinformowało na swoich kanałach informacyjnych, że tylko wczoraj strażacy podjęli 26 akcji w związku z ulatnianiem się tlenku węgla.

W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 11 osób. Od 1 października suma zdarzeń podjętych przez strażaków w związku z zatruciami i ulatnianiem się czadu to ponad 2 tysiące. Niestety z powodu zatrucia tlenkiem węgla od października zmarło już 35 osób, a poszkodowanych zostało ponad 900.

Źródło: Radio Zet / Twitter.com @KGPSP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >