wtv.pl > TV > "Wiadomości" TVP nie odpuszczają. Trzeci dzień z rzędu w ten sam sposób mówili o Donaldzie Tusku
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:54

"Wiadomości" TVP nie odpuszczają. Trzeci dzień z rzędu w ten sam sposób mówili o Donaldzie Tusku

wiadomości tvp - powrót tuska 3
Screen z "Wiadomości" TVP 05.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)

W wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP trzeci dzień z rzędu uderzono w powracającego do polskiej polityki Donalda Tuska. Jednocześnie użyto identycznych scen. Po raz kolejny pokazano, jak polityk przemawia po niemiecku.

Wróciłem na sto procent – usłyszeliśmy w trakcie sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Od tego czasu TVP nie ustaje w atakach na Donalda Tuska. Posiłkuje się przy tym utartymi, dobrze znanymi widzom schematami.

W materiale "Rząd znalazł pieniądze dla Polaków" z początku przekonywano, że obecna władza znacznie poprawiła status życia obywateli, znajdując pieniądze, których "miało nie być". W tym miejscu po raz kolejny przytoczono powtarzane, słynne słowa Jacka Rostkowskiego. – Jednak dzięki programom społecznym wprowadzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości milionom Polaków żyje się znacznie lepiej – dodano.

Kolejny dzień ataków na Donalda Tuska

Podkreślono, że rząd PO podniósł wiek emerytalny i stawkę VAT, a Polskę dzielono wówczas na Polskę A i B, gdy mniejsze miasta i wsie traktowano z pogardą. Natychmiast dodano, że zgoła inne podejście od lat prezentuje PiS. Kolejno, zapewniając, że "Donald Tusk podporządkował się polityce Berlina", kolejny dzień z rzędu przytoczono słowa byłego szefa Rady Europejskiej "für Deutschland" ("dla Niemiec"). Przypomnijmy, że wypowiedź pochodzi ze stycznia 2021 roku, gdy Tusk zwracał się do członków niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, która miała wyłonić nowego przewodniczącego.

Warto przypomnieć również, że wspomniany fragment wielokrotnie pojawiał się już w głównym pasmie informacyjnym Telewizji Polskiej, co nie umknęło uwadze samego zainteresowanego, który zakpił przy tym z telewizji publicznej, zapewniając, że z "Niemcami rozmawia po niemiecku, a z Chorwatami po chorwacku". Następnie wskazano, że w przeszłości Tusk nieomal sprzedał Lotos Rosji, a także oddał jej śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. W tymi miejscu pokazano słynne już zdjęcie Ewy Kopacz rzekomo uśmiechającej się nad mogiłami ofiar katastrofy samolotu Tu-154.

>

Po przytoczeniu garści wypowiedzi przechodniów raz jeszcze oczom widzów ukazał się Donald Tusk mówiący po niemiecku. Trzeci dzień z rzędu w głównym wydaniu "Wiadomości" powtórzono zatem dokładnie tę samą narrację, kadry i montaż.

"Wiadomości" TVP: "Polska zapłonie od nienawiści"

W materiale "Powrót Tuska - będzie więcej agresji" przekonywano z kolei, że "Donald Tusk dopiero co powrócił do polityki, a już budzi skrajnie negatywne emocje". W "Wiadomościach" pokazano scenę przepychanki, do której doszło między jawną przeciwniczką Tuska, przekonującą, że ten powrócił na krajowe podwórko, by "sprzedać Szczecin Niemcom", a jego zwolennikiem, który miał zaatakować kobietę i jednego z dziennikarzy. Przekonywano, że zdarzenie to jedynie zapowiedź dalszych aktów agresji, które według TVP musi rodzić powrót byłego premiera do polskiej polityki. W głównym wydaniu "Wiadomości" sugerowano też, że główną strategią polityka będzie dzielenie Polaków. Pokuszono się nawet o stwierdzenie, że "Polska zapłonie od nienawiści", i to takiej "z pogranicza chamstwa".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Screen z "Wiadomości" TVP 05.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)

Powiązane