wtv.pl > Pogoda > IMGW ostrzega przed burzami. Ostrzeżenia I i II stopnia dla niemal połowy kraju
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.06.2022 02:02

IMGW ostrzega przed burzami. Ostrzeżenia I i II stopnia dla niemal połowy kraju

Niespokojna noc z soboty na niedzielę w części kraju. Powodem burze i silne opady
screen ventusky.com

Nic nie wskazuje na to, by pogoda dała nam nieco odetchnąć. IMGW ponownie ostrzega konkretne regiony kraju przed niebezpieczeństwem. Kolejny weekend upływa pod znakiem burz, deszczu i akcji strażaków. Sprawdź, gdzie trzeba uważać.

Kolejna prognoza pogody nie przynosi ze sobą wakacyjnego raju. Zapomnieć można również o zniknięciu burz.

IMGW ogłosiło dla części Polski ostrzeżenia II i I stopnia, dotyczy to nadchodzących godzin. Powodem są prognozowane burze i towarzyszące im intensywne opady.

Uwaga na burze i deszcz

W ostatnich tygodniach wielokrotnie informowaliśmy o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych oraz ich dramatycznych skutkach. Relacjonowaliśmy problemy związane m.in. z zalaniem części parkingu w centrum handlowym w Toruniu.

W najbliższych godzinach uważać muszą przede wszystkim mieszkańcy wschodniej części kraju. Groźnie będzie również w centrum oraz nad częścią wybrzeża.

Przed godziną 17 IMGW poinformowało o burzy roztaczającej się nad Warszawą i jej okolicami. - [...] w wielu miejscach występują ulewy bez wyładowań atmosferycznych. [...] Punktowo natężenie opadów wynosi 10-15mm/10min - przekazali meteorolodzy.

Uważać muszą również mieszkańcy Pomorza i woj. lubelskiego. Tam już teraz pojawiają się burze i duże opady. Od południa ostrzeżeniem I stopnia przed burzami objęte są regiony od powiatu słupskiego i bytowskiego, przez powiat nowodworski, brodnicki i dalej na południe przez powiaty kutnowski, opoczyński, a kończąc na rejonach powiatu bieszczadzkiego i tarnowskiego.

>

Źródło: IMGW

W regionach zaznaczonych na żółto alerty zaczęły obowiązywać około 11-13 w sobotę 3 lipca. Burze przestaną być zagrożeniem w nocy z soboty na niedzielę.

Część kraju objęta została jednak ostrzeżeniem II stopnia przed burzami. Tam najgroźniej będzie właśnie w godzinach nocnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Silne burze w nocy z soboty na niedzielę

Mieszkańcy północno-wschodniej części Polski na pewno nie będę mieć spokojnej nocy. IMGW prognozuje, że wieczorem i w nocy w regionach tych obserwować będziemy wyładowania atmosferyczne i intensywne opady deszczu.

- [...] opady deszczu [...] intensywne, możliwe są przez całą noc. Prognozowane są sumy do około 20mm, a miejscami do 30-40mm. Porywy wiatru mogą sięgać 60km/h - przekazują eksperci.

Zastrzegają jednak, że burze w tej części prognozowane są na początkowe godziny nocne. Warto na bieżąco śledzić komunikaty i zabezpieczyć mienie w mieszkaniach, domach oraz na balkonach i podwórkach przed ewentualnymi porywami wiatru.

Wczoraj to również na północno-wschodniach krańcach Polski padało najmocniej. IMGW przekazało, że w piątek najwięcej wody spadło w Zawadach (134,1 mm), Tykocinie (75,5 mm) oraz Mońkach (61,1 mm).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Zdjęcie główne: screen ventusky.com

Powiązane