wtv.pl > TV > Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:54

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

wiadomości tvp - powrót tuska
Screen z programu "Wiadomości" TVP 03.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)

Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki zajął lwią część wieczornego wydania "Wiadomości" TVP. W programie zrobiono wiele, by zasugerować, że lider PO służy obcym interesom. Po raz kolejny pokazano choćby, jak były szef rządu mówi po niemiecku.

3 lipca powrót Donalda Tuska na krajowe podwórko stał się faktem. Podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej poinformowano, że były premier po raz kolejny obejmie przewodnictwo w partii.

Wspomnienia zmian w PO nie zabrakło rzecz jasna w wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP. Zamiast na wystąpieniu Tuska skupiono się jednak na straszeniu przed ponownym objęciem władzy przez Platformę, odgrzewając przy tym stare materiały.

Powrót Tuska w "Wiadomościach" TVP

Początek wydania poświęcono ponownemu wyborowi Jarosława Kaczyńskiego na szefa Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie wyliczono sukcesy obecnej władzy. Nie silono się przy tym na przesadną subtelność.

Gdyby nie zmiana władzy i uszczelnienie systemu podatkowego nie byłoby 500 plus, wyprawek dla uczniów, trzynastek i czternastki dla emerytów i wielu innych programów społecznych – zapewniano w "Wiadomościach". Jarosława Kaczyńskiego przedstawiono jako pełnego empatii wodza, którego formacja, jak sam zapewnił w prezentowanym materiale, "pomagała wszędzie, gdzie trzeba było pomóc". Jednocześnie wskazano, że wielu Polaków "boi się powrotu neoliberalnej polityki Donalda Tuska". Jako dowód przytoczono garść wypowiedzi przypadkowych przechodniów (ci powrócą jeszcze niejednokrotnie). Nie zabrakło też słynnych, mocno sugestywnych infografik.

>
>
>

Strasząc powrotem byłego premiera przytaczano znane sprzed kilku lat, pozbawione kontekstu wypowiedzi z obozu PO, jak choćby słynne słowa Jacka Rostowskiego z roku 2015, gdy ten mówił, że "pieniędzy nie ma i nie będzie" (rzecz dotyczyła obietnic Prawa i Sprawiedliwości).

Następnie skonstatowano: Donald Tusk utrzymywał się przy władzy tylko dlatego, że część Polaków nie wiedziała, że inna polityka jest możliwa.

Wokół afer Donalda Tuska

Mylili się ci, którzy przypuszczali, że przypominanie dorobku polityka – według TVP mocno wątpliwego – obejmie wyłącznie jeden materiał wieczornych "Wiadomości".

Na antenie TVP sugerowano, że sukcesy Tuska na arenie międzynarodowej – przekonanie o których wsiąkło w świadomość Polaków – również są mocno przeceniane. Zasugerowano choćby, że były szef Rady Europejskiej ponosi winę za Brexit i kryzys migracyjny. W kolejnym materiale, "Tusk wrócił z bagażem afer", zapewniono, że po dziś dzień "wyborcy dobrze pamiętają skutki 8 lat rządów Platformy".

Zasugerowano, że wyjeżdżając do Brukseli, Tusk złamał wcześniejsze obietnice. Jednocześnie wskazano, że choć za granicą spędził 7 lat, "Polacy nadal go pamiętają". W tym miejscu po raz kolejno przytoczono niepochlebne opinie uczestników ulicznej sondy. Kolejno wyliczono afery za rządów PO i, utartym zwyczajem, raz jeszcze zaprezentowano wypowiedzi przechodniów (nierzadko z rozmówcami, którzy pojawiali się w poprzednich materiałach).

>

W międzyczasie znów przytoczono wypowiedź Rostkowskiego. Pokazano też Donalda Tuska wypowiadającego słowa "für Deutschland" ("dla Niemiec"). Wypowiedź pochodzi ze stycznia 2021 roku, gdy Tusk zwracał się do członków niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, która miała wyłonić nowego przewodniczącego.

Warto przypomnieć, że fragment wielokrotnie pojawiał się już w głównym pasmie informacyjnym Telewizji Polskiej, co nie umknęło uwadze samego zainteresowanego, który zakpił przy tym z telewizji publicznej, pisząc, że z "Niemcami rozmawia po niemiecku, a z Chorwatami po chorwacku".

"Rośnie poziom przerażenia"

Sobotnie wydanie "Wiadomości" TVP w ostry sposób skomentowała choćby obecna na wczorajszej Radzie Krajowej PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wiadomości przeszły dziś same siebie – oceniła na Twitterze.

Zdaniem członkini Platformy "poziom manipulacji TVP rośnie wraz z poziomem przerażenia, że utracą władzę i będą odpowiadać za swoje kłamstwa".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Screen z programu "Wiadomości" TVP 03.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)