wtv.pl
Prof. Simon przekazał swoją opinię na temat testu na koronawirusa z Biedronki

screen programu „Newsroom” money.pl

Czy warto kupić test na koronawirusa z Biedronki? Prof. Simon ocenił

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Zainteresowanie testem na koronawirusa oferowanym przez Biedronkę było ogromne. Już rano trudno było dostać produkt w poszczególnych sklepach dyskontu. Mimo nałożonego ograniczenia co do liczby, jaką zakupić może jeden klient i tak spora część chęt

  • Prof. Simon w programie „Newsroom” odniósł się do testów na koronawirusa sprzedawanych od poniedziałku w Biedronce

  • Członek Rady Medycznej przypomniał, że dyskontowy „test nie służy wykryciu aktywnej postaci choroby

Wszyscy liczący na to, iż w cenie zaledwie 49,99 złotych zakupią w Biedronce godny zaufania test na koronawirusa do samodzielnego wykonania w domu, mogą być rozczarowani opinią prof. Simona. Członek Rady Medycznej nie jest odosobniony w swoim stanowisku.

W poniedziałek 15 marca w sklepach sieci Biedronka pojawił się test na koronawirusa. Należy podkreślić, że jest to test serologiczny i to właśnie w związku z niedoinformowaniem części klientów nabywających dyskontowy produkt, eksperci starający się wygasić epidemię wyrażają swoje obawy.

Biedronka sprzedaje test na koronawirusa?

W poniedziałek rano sklepy Biedronki w związku z rozpoczęciem sprzedaży testów na koronawirusa przeżywały prawdziwe oblężenie. Z relacji pracowników poszczególnych sklepów wynika, że dochodziło nie tylko do przepychanek (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

- Sieć Biedronka jako pierwsza w Polsce [...] będzie sprzedawać certyfikowany test wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2. Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab test ma dokładność ponad 98 procent. Można go wykonać w warunkach domowych - przeczytać można w komunikacie wydanym przez Biedronkę.

Sieć dyskontów dodaje jeszcze, iż „test Primacovid to tak zwany test serologiczny. Oznacza to, że pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19”. Eksperci alarmują, że spora część osób, która weszła w posiadanie testu na koronawirusa z Biedronki i wykona test, zupełnie nie ma pojęcia o charakterze otrzymanego wyniku.

Prof. Simon podobnie jak reszta ekspertów jest sceptyczny

Gościem programu „Newsroom” był prof. Krzysztof Simon. Członek Rady Medycznej postanowił w obrazowy sposób wyjaśnić, dlaczego dyskontowy test na koronawirusa nie może zastąpić kontaktu z lekarzem i wizyty na konkretnym badaniu laboratoryjnym.

- Ten test nie służy wykryciu aktywnej postaci choroby, temu służą testy PCR lub antygenowe. Jeśli byłyby testy na antygeny, to rozumiem, to byłaby walka z epidemią - powiedział w „Newsroom” prof. Simon. Odniósł się również do charakteru otrzymywanego przez klientów Biedronki badających się testem.

- Tu to jest element informacyjny: miał pan kontakt z zakażeniem. To nie znaczy też, że miał pan odporność. Będzie to taka ocena, kto miał kontakt z zakażeniem, czemu ma to służyć, nie bardzo wiem - dodał jeszcze w rozmowie na temat testów na koronawirus z dyskontu. W odniesieniu do zakupu testu Primacovid stwierdził, iż „szkoda kasy, naturalnie, że szkoda kasy”.

Eksperci alarmują i nagłaśniają zasadę działania testu na koronawirusa z Biedronki

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wirusolog Włodzimierz Gut przekazał, że test na koronowairusa z Biedronki to „jest to test serologiczny, który wykrywa, czy ktoś w swoim życiu miał kontakt z koronawirusem, ale niekoniecznie z tym, który wywołuje COVID-19”. W podobnym tonie wypowiedziała się również dr Matylda Kłudkowska.

- Obawiam się, że te testy będą źle wykorzystywane, czyli pacjenci przestaną zgłaszać się do lekarza rodzinnego na test molekularny. Wykonają sobie test z Biedronki i na jego podstawie stwierdzą, czy mają koronawirusa. Te testy nie działają jednak w ten sposób - przekazywała w rozmowie z NaTemat ekspertka.

Źródło: Newsroom money.pl / media.biedronka.pl / Na Temat / Wirtualna Polska 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >