Tej nocy pojawić się mogą niebezpieczne przymrozki. Ostrzeżenie dla kilku rejonów
Najnowsza prognoza pogody daje powody do obaw. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. W ciągu 5 dni niepokojące zjawiska wystąpią na terenie całego kraju. Warto się zainteresować i śledzić bieżące komunikaty synoptyków.
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne, które między 8 a 12 maja obejmą cały kraj
Należy przygotować się na burze, burze z gradem, porywisty wiatr oraz przymrozki. W ciągu najbliższych dni nie będziemy mogli skorzystać z dobrej pogody. Powody do obaw mają również rolnicy
Jak podaje IMGW, pierwszy tydzień maja był zdecydowanie zimny i znacznie poniżej normy termicznej. Już w następnych dniach termometry pokażą wysokie wartości
Po majówce wciąż nie mamy szans na nadejście prawdziwej, ciepłej wiosny. Prognoza pogody wskazuje na nadchodzące burze, przymrozki oraz porywiste wiatry. Zagrożenie będzie utrzymywać się w poszczególnych rejonach Polski od 8 maja do 12 maja.
➡️UWAGA Ostatnia noc z przymrozkami na wchodzie Polski ⚠️#IMGW ostrzega ⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 8, 2021
Temperatura przy gruncie spadnie do około -2°C, a w obszarach podgórskich do -5°C.
Dobra wiadomość dla rolników, sadowników, działkowców - od jutra już znacznie cieplej🌡️ 😆 pic.twitter.com/fMwH7ihEAH
Prognoza pogody dla Polski - na jakie zagrożenia należy się przygotować?
8 maja na granicy polsko-czeskiej wystąpi porywisty wiatr. Średnia prędkość wiatru wyniesie między 52 a 72 kilometrami na godzinę. Nie wyklucza się jednak porywów o maksymalnej prędkości sięgającej miejscami nawet do 90 kilometrów na godzinę.
Tego samego dnia na przeważającym obszarze kraju prognozowany jest spadek temperatury powietrza od około -1 stopni Celsjusza do -3 stopni Celsjusza. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -3 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet do -5 stopni.
➡️Pierwszy tydzień maja był zdecydowanie zimny i znacznie poniżej normy termicznej
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 8, 2021
W następnych dniach to się zmieni, termometry pokażą wysokie wartości w dzień a w nocy skończą się przymrozki
W roku 2020 maj był zimny, a przed nami jeszcze 3 tygodnie tegorocznego maja#IMGW #maj pic.twitter.com/6wQ65O2QFy
Opisana sytuacja obejmuje regiony położone na terenie województw: podkarpackiego, podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, pomorskiego oraz lubelskiego.
9 maja na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, oraz kujawsko-pomorskiego wystąpią burze z gradem.
➡️UWAGA Ostatnia noc z przymrozkami na wchodzie Polski ⚠️#IMGW ostrzega ⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 8, 2021
Temperatura przy gruncie spadnie do około -2°C, a w obszarach podgórskich do -5°C.
Dobra wiadomość dla rolników, sadowników, działkowców - od jutra już znacznie cieplej🌡️ 😆 pic.twitter.com/fMwH7ihEAH
Opady deszczu wyniosą od 20 do 30 milimetrów, a porywy wiatru mogą sięgać nawet do 90 kilometrów na godzinę. Opady gradu wystąpią jedynie miejscowo.
10 maja na granicy polsko-czeskiej wciąż będzie panować ostrzeżenie dotyczący porywistego wiatru, które przeniesiono także na powiat krośnieński i sanocki.
11 maja przymrozki przeniosą się na całą wschodnią część kraju. Na zachodzie wystąpią zaś burze z miejscowymi opadami gradu.
Poniższej przedstawiamy ujęcie z mapy dynamicznej zagrożeń meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oznaczony na żółto obszar odnosi się do zjawisk, jakie wystąpią między 8 a 12 maja.
Zagrożenia meteorologiczne pierwszego stopnia - czego się spodziewać?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dzieli zagrożenia na 3 stopnia. Stopień pierwszy oznacza wysokie szanse na wystąpienie zjawisk pogodowych, które mogą stwarzać bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach życia.
Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed nadchodzącymi anomaliami może dodatkowo doprowadzać do strat materialnych. W przypadku wydania ostrzeżeń zaleca się dostosowanie planu dnia do nadchodzących wydarzeń, a także regularnie śledzenie komunikatów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa lub właśnie IMGW.
🔴Stan alarmowy został przekroczony na 1stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry, o 46cm na stacji Korzeńsko na rzece Orla
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 8, 2021
🟠Stan ostrzegawczy został przekroczony na 8 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, na 4 stacjach w dorzeczu Wisły oraz na 1 stacji rzek Przymorza#IMGW #hydro pic.twitter.com/hrsL0Nv2KF
Przymrozki i burze - jak uchronić się przed zagrożeniem pogodowym?
Przymrozki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla roślin, ale także dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Niska temperatura gleby w połączeniu z deszczem lub śniegiem może doprowadzać do utworzenia się śliskiej nawierzchni.
Brak odpowiednio dopasowanego obuwia może doprowadzić do poważnego wypadku. Szczególną ostrożność należy zachować przy przejściach dla pieszych, co tyczy się zarówno kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
W przypadku rolników lub miłośników roślin, drastyczny spadek temperatury stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zbiorów oraz upraw. Należy jednak pamiętać o licznych rozwiązaniach, chroniących plony przed przymrozkami.
Do działań chroniących zalicza się organizowanie stosów dymnych, nocne zraszanie roślin, okrywanie grządek folią lub przeznaczoną do tego agrowłókniną, a także rozważne zaplanowanie terminu zasadzenia nowych okazów w ogrodzie.
W przypadku burzy niezwykle ważne jest zaplanowanie dnia tak, by nie znaleźć się na otwartej przestrzeni w czasie zjawiska. Unikajmy wycieczek na ryby oraz do lasu, a także uprzednio wyprowadźmy nasze zwierzęta na długi spacer.
Pamiętajmy, by zamknąć okna, a wcześniej zdjąć z parapetów przedmioty, których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć przed porywistym wiatrem. Warto przeparkować samochód tak, by pojazd nie znajdował się pod drzewem.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Nowy absurd u ks. Natanka. Za pokutę dostaje się anioła z chórów niebieskich
Niekończące się komentarze pod zdjęciem Zandberga. Poseł Lewicy: "Parówka nie zastąpi mózgu"
Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”
Źródło: [WTV | IMGW]