wtv.pl
Prognoza pogody

Marek BAZAK/East News

Tej nocy pojawić się mogą niebezpieczne przymrozki. Ostrzeżenie dla kilku rejonów

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Najnowsza prognoza pogody daje powody do obaw. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. W ciągu 5 dni niepokojące zjawiska wystąpią na terenie całego kraju. Warto się zainteresować i śledzić bieżące komunikaty synoptyków.

  • Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne, które między 8 a 12 maja obejmą cały kraj

  • Należy przygotować się na burze, burze z gradem, porywisty wiatr oraz przymrozki. W ciągu najbliższych dni nie będziemy mogli skorzystać z dobrej pogody. Powody do obaw mają również rolnicy

  • Jak podaje IMGW, pierwszy tydzień maja był zdecydowanie zimny i znacznie poniżej normy termicznej. Już w następnych dniach termometry pokażą wysokie wartości

Po majówce wciąż nie mamy szans na nadejście prawdziwej, ciepłej wiosny. Prognoza pogody wskazuje na nadchodzące burze, przymrozki oraz porywiste wiatry. Zagrożenie będzie utrzymywać się w poszczególnych rejonach Polski od 8 maja do 12 maja.

Prognoza pogody dla Polski - na jakie zagrożenia należy się przygotować?

8 maja na granicy polsko-czeskiej wystąpi porywisty wiatr. Średnia prędkość wiatru wyniesie między 52 a 72 kilometrami na godzinę. Nie wyklucza się jednak porywów o maksymalnej prędkości sięgającej miejscami nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Tego samego dnia na przeważającym obszarze kraju prognozowany jest spadek temperatury powietrza od około -1 stopni Celsjusza do -3 stopni Celsjusza. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -3 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet do -5 stopni.

Marcin Najman

Najman wyciągnął broń i oddał strzały na konferencji MMA

CZYTAJ DALEJ

Opisana sytuacja obejmuje regiony położone na terenie województw: podkarpackiego, podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, pomorskiego oraz lubelskiego.

9 maja na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, oraz kujawsko-pomorskiego wystąpią burze z gradem.

Opady deszczu wyniosą od 20 do 30 milimetrów, a porywy wiatru mogą sięgać nawet do 90 kilometrów na godzinę. Opady gradu wystąpią jedynie miejscowo.

10 maja na granicy polsko-czeskiej wciąż będzie panować ostrzeżenie dotyczący porywistego wiatru, które przeniesiono także na powiat krośnieński i sanocki.

11 maja przymrozki przeniosą się na całą wschodnią część kraju. Na zachodzie wystąpią zaś burze z miejscowymi opadami gradu.

Poniższej przedstawiamy ujęcie z mapy dynamicznej zagrożeń meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oznaczony na żółto obszar odnosi się do zjawisk, jakie wystąpią między 8 a 12 maja.

Prognoza pogody

Prognoza zagrożeń meteorologicznych pierwszego stopnia na terenie Polski według IMGW.

Zagrożenia meteorologiczne pierwszego stopnia - czego się spodziewać?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dzieli zagrożenia na 3 stopnia. Stopień pierwszy oznacza wysokie szanse na wystąpienie zjawisk pogodowych, które mogą stwarzać bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach życia.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed nadchodzącymi anomaliami może dodatkowo doprowadzać do strat materialnych. W przypadku wydania ostrzeżeń zaleca się dostosowanie planu dnia do nadchodzących wydarzeń, a także regularnie śledzenie komunikatów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa lub właśnie IMGW.


Przymrozki i burze - jak uchronić się przed zagrożeniem pogodowym?

Przymrozki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla roślin, ale także dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Niska temperatura gleby w połączeniu z deszczem lub śniegiem może doprowadzać do utworzenia się śliskiej nawierzchni.

Brak odpowiednio dopasowanego obuwia może doprowadzić do poważnego wypadku. Szczególną ostrożność należy zachować przy przejściach dla pieszych, co tyczy się zarówno kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W przypadku rolników lub miłośników roślin, drastyczny spadek temperatury stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zbiorów oraz upraw. Należy jednak pamiętać o licznych rozwiązaniach, chroniących plony przed przymrozkami.

Do działań chroniących zalicza się organizowanie stosów dymnych, nocne zraszanie roślin, okrywanie grządek folią lub przeznaczoną do tego agrowłókniną, a także rozważne zaplanowanie terminu zasadzenia nowych okazów w ogrodzie.

W przypadku burzy niezwykle ważne jest zaplanowanie dnia tak, by nie znaleźć się na otwartej przestrzeni w czasie zjawiska. Unikajmy wycieczek na ryby oraz do lasu, a także uprzednio wyprowadźmy nasze zwierzęta na długi spacer.

Pamiętajmy, by zamknąć okna, a wcześniej zdjąć z parapetów przedmioty, których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć przed porywistym wiatrem. Warto przeparkować samochód tak, by pojazd nie znajdował się pod drzewem.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV | IMGW]

Podobne artykuły

Ostrzeżenia IMGW w związku ze wzrostem temperatury w fali upałów

Pogoda

Ostrzeżenia II stopnia dla zachodu Polski. Temperatura wzrośnie nawet do ponad 30 stopni w cieniu

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega. Wczoraj utonęło 6 osób

Czytaj więcej >
Burze

Pogoda

Ostrzeżenia przed burzami. IMGW ostrzega przed silnym gradem i intensywnymi opadami

Czytaj więcej >

Pogoda

Jelenia Góra dosłownie płynie. Ogromna nawałnica. Grad, ulewa i silny wiatr zaskoczyły mieszkańców

Czytaj więcej >

Pogoda

Prognoza pogody: nadchodzą upały. Ekspert wyjaśnia, jak ochronić się przed wysokimi temperaturami

Czytaj więcej >
Wichura nad Polską (zdjęcie ilustracyjne)

Pogoda

Nad Polskę nadciąga niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed burzami i gradem

Czytaj więcej >