Redemptorysta Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem.. Wikimedia Commons, Piotr Drabik, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Wikimedia Commons, Piotr Drabik, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 20 Lutego 2021

Tadeuszowi Rydzykowi grozi do 10 lat więzienia. Stanie przed sądem, sprawa dostała sygnaturę

Po tym, jak działacze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska nie otrzymali od kierowanej przez Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji w sprawie przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych, sprawą zajęła się prokuratura.

  • Kierujący Fundacją Lux Veritatis Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem
  • Organizacja Watchdog zarzuca fundacji naruszenie prawa
  • Fundacja nie udostępnia informacji o przedsięwzięciach realizowanych ze środków publicznych
  • Od początku rządów PiS fundacji Tadeusza Rydzyka przekazano co najmniej 214 mln zł z publicznych pieniędzy

Jak podaje onet.pl, Tadeusz Rydzyk oraz reszta osób kierujących Fundacją Lux Veritatis staną przed sądem w procesie wytoczonym im przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, która zarzuca fundacji naruszenie artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

"Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku" - brzmi przywoływany przez onet.pl fragment ustawy. Fragment ten powiązano także z dwoma paragrafami art. 231 Kodeksu karnego dotyczących działania na szkodę interesu publicznego, za grozi do 10 lat więzienia.

Według przedstawicieli organizacji Watchdog Fundacja Lux Veritatis dopuściła się naruszenia prawa, nie udzielając odpowiedzi na złożony przez Watchdog 3 listopada 2016 roku wniosek o udostępnienie informacji publicznej na temat przedsięwzięć realizowanych ze środków publicznych.

Jak podaje onet.pl, Watchdog wniósł wtedy sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który po stwierdzeniu, że Fundacja Lux Veritatis naruszyła prawo, nałożył na nią karę 1000 zł grzywny.

Prokuratura broni Tadeusza Rydzyka

Powiadomiona o sprawie prokuratura najpierw odmówiła wszczęcia postępowania, a następnie - gdy już je podjęła - prędko je umorzyła. Gdy sąd uchylił postanowienie o umorzeniu postępowania, prokuratura nie znalazła podstaw do postawienia zarzutów przedstawicielom Lux Veritatis.

Rafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoRafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoCzytaj dalej

Jak podaje onet.pl, wobec tego Sieć Obywatelska Watchdog Polska w czerwcu 2020 roku wniosła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli subsydiarny akt oskarżenia. Prokuratura wciąż domaga się umorzenia sprawy, jednak według informacji portalu onet.pl tym razem do tego nie dojdzie, a sprawa dostała już sygnaturę i wyznaczony ma zostać termin pierwszego posiedzenia.

Chociaż prowadzona przez Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis nie publikuje pełnych danych dotyczących przedsięwzięć realizowanych ze środków publicznych, to jednak wiele na ten temat można się dowiedzieć z danych ministerialnych udostępnianych w odpowiedzi na interpelacje poselskie.

To w ten sposób poseł KO Adam Szłapka uzyskał informacje dotyczące 700 tysięcy złotych przekazanych fundacji Tadeusza Rydzyka w latach 2018-2020 przez cztery resorty: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR)Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju WsiMinisterstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Sprawa Zagranicznych.

Wcześniej podobną drogą wyszło na jaw, że 420 tys. zł fundacji Tadeusza Rydzyka przekazało również w dobie pandemii niedofinansowane Ministerstwo Zdrowia. Jednak największe dotacje powędrowały do imperium Tadeusza Rydzyka z Ministerstwa Kultury, które przekazało jego fundacji 85 mln zł na rozwój Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu.

Źródło: onet.pl, gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: