Cztery ministerstwa przekazały fundacji Tadeusza Rydzyka niemal 700 tys. zł.. PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News
Źródło: PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 8 Lutego 2021

700 tys. zł z ministerstw na biznesy Tadeusza Rydzyka. Resorty tłumaczą dotacje

Z odpowiedzi udzielonych przez cztery ministerstwa na interpelacje posła Koalicji Obywatelskiej Adama Szłapki wynika, że w latach 2018-2020 resorty te przekazały prowadzonej przez Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis niemal 700 tysięcy złotych. Dotacje służyły m.in. zakupowi czasu antenowego na kampanie promocyjne w Telewizji Trwam.

  • Cztery ministerstwa odpowiedziały na interpelację posła KO
  • W latach 2018-2020 przekazały fundacji Tadeusza Rydzyka niemal 700 tys. zł
  • Fundacja Lux Veritatis otrzymuje także dotacje z Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury

Jak podaje gazeta.pl, poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka wystosował interpelację do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, pytając o umowy zawarte przez te resorty w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku z kierowaną przez Tadeusza Rydzyka Fundacją Lux Veritatis.

"Troska o finanse publiczne oraz przejrzystość w ich wydatkowaniu stanowią jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa. Uważne gospodarowanie pieniędzmi podatników jest szczególnie istotne w okresie poważnych niedoborów oraz potencjalnego kryzysu gospodarczego, który w związku z trwającą epidemią koronawirusa jest prognozowany przez wielu ekspertów" - przywołuje fragment interpelacji Szłapki gazeta.pl.

Ministerialne dotacje dla Tadeusza Rydzyka

W środę odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. "Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podpisało umowę z Bonum Sp. z o. o., która reprezentowała Fundację Lux Veritatis jako Biuro Reklamy TV Trwam, na zakup czasu antenowego na emisję spotów informacyjnych pn. 'Wspieraj Seniora' w dniach od 23 października do 4 listopada 2020 roku. Koszt usługi 105 165,00 zł" - przywołuje odpowiedź Stanisława Szweda tvn24.pl.

Z kolei z odpowiedzi wiceministra Piotra Wawrzyka wynika, że od 2018 do 2020 roku MSZ przekazało fundacji Tadeusza Rydzyka łącznie 302,5 tys. zł dotacji na projekty kulturalne takie jak przygotowanie reportaży dokumentalnych poświęconych rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, publikacji "Bohaterowie codzienności" dotyczącej Polaków niosących pomoc Żydom w czasie II wojny światowej czy na publikacje takie jak kwartalnik "Pamięć i tożsamość".

W poniedziałek odpowiedzi na interpelację posła Szłapki udzieliły dwa kolejne resorty. Jak podaje gazeta.pl, minister funduszy i polityki regionalnej przekazał w swojej odpowiedzi, że "w okresie od 15 listopada 2019 r. (utworzenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej) do 31 grudnia 2020 r. (...) zawarło dwie umowy z Fundacją Lux Veritatis, których przedmiotem były szeroko rozumiane działania promocyjne. Umowy te stanowiły jeden z elementów akcji informacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo w mediach ogólnopolskich i lokalnych w roku 2020".

Jak podaje gazeta.pl, w ramach tych umów obejmujących zakup czasu antenowego Telewizji Trwam w celu emisji materiałów dotyczących funduszy europejskich MFiPR przekazało fundacji Tadeusza Rydzyka 114 390 zł, z czego 34 440 zł to pieniądze z budżetu państwa, a reszta - pieniądze ze środków unijnych.

Waloryzacja emerytur. Od marca kwoty emerytur i rent pojdą w góręWaloryzacja emerytur. Od marca kwoty emerytur i rent pojdą w góręCzytaj dalej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 2018 do 2020 roku przekazało fundacji Tadeusza Rydzyka 172 040 zł w celu przeprowadzenia kampanii informacyjnych lub informacyjno-edukacyjnych w Telewizji Trwam zakładających emisję spotów telewizyjnych

Na tym jednak nie koniec. Na WTV.pl pisaliśmy już o dotacjach przekazywanych Fundacji Lux Veritatis także przez inne resorty. W ubiegłym roku, pomimo finansowego obciążenia służby zdrowia związanego z epidemią, Ministerstwo Zdrowia przekazało fundacji 420 tys. zł na zakup czasu antenowego Telewizji Trwam w celu promocji rządowej strategii onkologicznej.

Z kolei w latach 2016-2020 Ministerstwo Kultury przekazało tej samej fundacji 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji - m.in. na kampanię promującą czytelnictwo, wydanie publikacji dotyczących postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej i realizację filmów dokumentalnych. Kolejne 85 mln zł fundacja Tadeusza Rydzyka otrzyma od Ministerstwa Kultury w bieżącym roku, tym razem na budowę siedziby oraz przygotowanie wystawy stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu.

Źródło: gazeta.pl, tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: