wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelację

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Moskiewski Sąd Miejski zadecydował o odrzuceniu apelacji rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego od cecyzji wydanej przez sąd niższej instancji 2 lutego. Aleksiej Nawalny trafi na ponad dwa i pół roku do kolonii karnej.

  • Sąd odrzucił apelację Aleksieja Nawalnego

  • Opozycjonista trafi do kolonii karnej na ponad dwa i pół roku

  • W 2020 roku Aleksiej Nawalny przeżył próbę otrucia środkiem Nowiczok

W sobotę Moskiewski Sąd Miejski odrzucił apelację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego do wyroku skazującego go na ponad dwa i pół roku kolonii karnej. Tym samym - jak podaje Interia - sąd podtrzymał wydaną 2 lutego decyzję sądu niższej instancji o "odwieszeniu" wyroku z 2014.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku Aleksiej Nawalny został otruty w Rosji. Jak podaje Polsat News, 20 opozycjonista poczuł się źle podczas lotu z Tomska do Moskwy. Po awaryjnym lądowaniu samolotu w Omsku nieprzytomny Aleksiej Nawalny trafił do szpitala.

W toku późniejszego śledztwa wyszło na jaw, że Nawalnego próbowano otruć dwukrotnie - przed wejściem na pokład samolotu, a potem w szpitalu w Omsku, jednak podana mu po pierwszym otruciu atropina zneutralizowała drugą dawkę trucizny.

Znajdujący się w śpiączce Aleksiej Nawalny na prośbę rodziny przetransportowany został do berlińskiej kliniki Charite, gdzie został wybudzony ze śpiączki 7 września. Tymczasem badania wykazały, że opozycjonista otruty został środkiem bojowym z grupy Nowiczok, a o atak oskarżano władze Rosji, które jednak zaprzeczały wszelkim powiązaniom z tą sprawą

Absurdalne zarzuty wobec Aleksieja Nawalnego

W ubiegłym miesiącu Aleksiej Nawalny, który w międzyczasie zdążył dojść do siebie po próbie otrucia, powrócił do Moskwy, gdzie został aresztowany na lotnisku, tuż po lądowaniu. Oskarżono go o złamanie warunków wyroku z 2014 roku, który zobowiązywał go do regularnego meldowania się policji.

Jak podaje BBC, przed sądem Aleksiej Nawalny określił te zarzuty jako absurdalne, tłumacząc, że nie mógł wywiązać się z tego obowiązku, dochodząc do siebie w klinice w Berlinie. Tymczasem przez Rosję przetoczyły się protesty przeciw zatrzymaniu opozycjonisty.

2 lutego sąd wydał orzeczenie nakazujące bezwzględne wykonanie kary więzienia wobec Aleksieja Nawalnego. Jak podaje za agencją Reuters RMF FM, w Moskwie i Petersburgu zatrzymano tego dnia 1400 osób protestujących w obronie opozycjonisty.

Aleksiej Nawalny od lat pozostaje przeciwnikiem politycznym prezydenta Rosji Władimira Putina, a zesłanie go do kolonii karnej postrzegane jest jako próba stłamszenia opozycji. Tłumne protesty w obronie Nawalnego pokazały światu skalę poparcia dla opozycjonisty.

Decyzja Nawalnego o powrocie do Rosji może wydać się niezrozumiała, jednak tylko w ten sposób Nawalny mógł uniknąć ryzyka marginalizacji politycznej. - Emigracja i życie na niej sprawiłaby, że możliwości oddziaływania Nawalnego na Rosję, jej społeczeństwo i władzę najprawdopodobniej zostałyby bardzo zredukowane. (...) Chce on stać się symbolem, a historia może sprawić – czego obawia się Kreml – że zostanie męczennikiem. - tłumaczył w rozmowie z WTV.pl prawnik i historyk dr Michał Patryk Sadłowski z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl, BBC / bbc.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Świat

Kanada: Justin Trudeau w ciężkiej sytuacji przed wyborami. Został skrytykowany i obrzucony żwirem

Czytaj więcej >
Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

Świat

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

Czytaj więcej >
Fighting record-low poll numbers, a weakening economy and a judiciary he says is stacked against him, President Jair Bolsonaro has called huge rallies for Brazilian independence day Tuesday, seeking to fire up his far-right base.

Świat

Brazylia: protesty zwolenników prezydenta Bolsonaro. “Sytuacja z Kapitolu się powtarza”

Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Czytaj więcej >

Świat

Zwłoki wyrastają jak grzyby po deszczu. Tragiczne doniesienia z Petersburga

Czytaj więcej >
Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie

Świat

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Czytaj więcej >