Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski został odwołany ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych.. YouTube / Janusz Jaskółka "Janusz Kowalski - wystąpienie z 19 listopada 2020 r." [screenshot]Źródło: YouTube / Janusz Jaskółka "Janusz Kowalski - wystąpienie z 19 listopada 2020 r." [screenshot]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 20 Lutego 2021

Wiceminister do dymisji. Janusz Kowalski został odwołany ze stanowiska

Na piątkowym spotkaniu kierownictwa PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie miała zapaść decyzja o zdymisjonowaniu wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego. Doniesienia o odwołaniu polityka Solidarnej Polski potwierdził szef resortu wicepremier Jacek Sasin.

  • W piątek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS
  • Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski został odwołany
  • Może to być kara za krytykowanie Morawieckiego

Jak podaje Wirtualna Polska, w piątek po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się trzygodzinne spotkanie kierownictwa partii, podczas którego omawiane miały być tematy takie jak spór w Porozumieniu, wybory na prezydenta Rzeszowa czy projekt podatku od reklam

Według PAP po weekendzie może się zebrać także Rada Koalicyjna Zjednoczonej Prawicy składająca się z przedstawicieli PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia. - Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów, żeby przestali się zajmować sobą i - że tak powiem - rozpychaniem, a skoncentrowali na tym, co jest najważniejsze dla Polski - mówił przed spotkaniem przywoływany przez Wirtualną Polskę przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Wygląda na to, że elementem działań "dyscyplinujących" wymierzonych w kierowaną przez Zbigniewa Ziobrę Solidarną Polskę jest odwołanie posła tej partii Janusza Kowalskiego ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych.

Janusz Kowalski odwołany za krytykowanie Morawieckiego?

Jak podaje Gazeta Wyborcza, według polityków Solidarnej Polski zdymisjonowanie Janusza Kowalskiego ma być karą za krytykę kierowaną przez niego i innych polityków z frakcji Zbigniewa Ziobry pod adresem premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedmiotem krytyki była polityka Morawieckiego podczas szczytu Unii Europejskiej dotyczącego mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością. Solidarna Polska nawoływała wtedy do zawetowania budżetu, a Janusz Kowalski stworzył hasło "weto albo śmierć".

Jak podaje Interia, informacje o odwołaniu Janusza Kowalskiego ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych potwierdził w sobotę szef tego resortu wicepremier Jacek Sasin

Play podnosi ceny usługPlay podnosi ceny usługCzytaj dalej

- Na moim biurku leży w tej chwili już podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego dymisja ministra Kowalskiego, także jeszcze dzisiaj pan minister ją otrzyma. Misja ministra Kowalskiego w resorcie aktywów państwowych tym samym dobiega końca - przywołuje słowa Sasina za radiem RMF FM portal Interia.

Jak podaje za portalem onet.pl Gazeta Wyborcza, po odejściu z Ministerstwa Aktywów Państwowych Janusz Kowalski miałby przejść do jednej ze spółek Skarbu Państwa. Według Interii w przeszłości Kowalski zasiadał już w zarządach PGNiG i PWPW, gdy u władzy był PiS.

Z kolei dotychczas Janusz Kowalski jako wiceminister aktywów państwowych był także pełnomocnikiem rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Interia / wydarzenia.interia.pl, onet.pl, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV: