wtv.pl
wiadomości tvp - dane pacjentki

Screen z "Wiadomości" TVP 22.05.21

Skandal w "Wiadomościach" TVP. Podano dane osobowe pacjentki, razem z PESELEM

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Chwaląc szczegóły Polskiego Ładu, "Wiadomości" TVP pokazały wrażliwe dane jednej z pacjentek. Prezentując plany inwestycji w system ochrony zdrowia, główne pasmo informacyjne Telewizji Polskiej, najprawdopodobniej przez przypadek, ujawniło nazwisko i PESEL kobiety.

W trakcie sobotniego wydania "Wiadomości" TVP przedstawiono plany pocovidowego projektu Prawa i Sprawiedliwości, zaprezentowanego na zeszłotygodniowej konferencji prasowej liderów partii.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckie Polski Ład ma opierać się na pięciu filarach.

Głównymi rozwiązaniami programu mają być: emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, obniżka podatków dla 18 milionów obywateli, inwestycje, które stworzą 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez konieczności posiadania wkładu własnego oraz 7 proc. PKB, które zostanie przekazane na zdrowie.

Wrażliwe dane w "Wiadomościach" TVP

Szczegóły programu przedstawiono w wieczornym wydaniu "Wiadomości", wskazując, że projekt należy uznać za "sposób na dobrobyt".

Jarosław Kaczyński

Magda Mołek odniosła się do słów Jarosława Kaczyńskiego o kobietach

CZYTAJ DALEJ

Podkreślono, że Prawo i Sprawiedliwość szykuje kilka projektów, które pomogą w rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce. Poza zwiększeniem nakładów finansowych wspomniano też choćby obiecywane zniesienie limitów u specjalistów.

W trakcie prezentowania materiałów z jednego ze szpitali, kamera zatrzymała się na ekranie, na którym oprócz organów pacjentki widoczne były również jej wrażliwe dane.

Przez nieuwagę pracowników Telewizji Polskiej kilkumilionowa widownia "Wiadomości" otrzymała możliwość poznania nazwiska i numeru PESEL kobiety.

Wrażliwe dane w "Wiadomościach" TVP

Wrażliwe dane w "Wiadomościach" TVP

Materiał nadal dostępny jest na internetowych platformach Telewizji Polskiej. Po kilkunastu godzinach od premiery głównego wydania "Wiadomości" wciąż nie zadano sobie trudu, by zakryć informacje osobowe.

Warto pamiętać, że w zgodzie z obowiązującym od 2018 roku unijnym rozporządzeniem o ochronie danych, znanym jako RODO, rozpowszechnianie wrażliwych danych jest zabronione.

Co więcej, dysponując podobnymi informacjami, oszuści mogą otrzymać możliwość uzyskania kredytów czy pożyczek. Możliwe jest również zawarcie umów na wynajem mieszkania czy próba wyłudzenia odszkodowania.

Warto wiedzieć, że podpisanie umowy może okazać się możliwe bez kompletu danych, które rzadko są dokładnie sprawdzane. Posiadając PESEL i nazwisko osoby, przestępców ogranicza w zasadzie jedynie ich wyobraźnia.

Na ten moment Telewizja Polska nie skomentowała wpadki, która potencjalnie mogła narazić kobietę m.in. na utratę majątku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wiadomości TVP

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Rodzina opublikowała nekrolog zmarłego dziennikarza TVN Rafała Poniatowskiego

Czytaj więcej >
WOŚP będzie się sądzić z TVP?

TV

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

Czytaj więcej >

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >